Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba parkovacího domu u sokolovské nemocnice se odkládá

  16:12aktualizováno  16:12
Po ročních sporech se Sokolovskou uhelnou o prodej pozemku pro stavbu parkovacího domu v Nemocnici Sokolov teď politici přišli s novým netradičním a hlavně ještě zdlouhavějším řešením. Původní plán na přímý prodej skončil v odpadkovém koši.

Vizualizace stavby parkovacího domu u sokolovské nemocnice. Perspektivní pohled na parkovací dům v pozadí s pavilonem A od sjezdu ze Slovenské ulice. | foto: studie: Jurica a.s.

Na strategickém pozemku chtěla těžařská firma za svých 60 milionů korun postavit nový centrální vstup do špitálu a kryté parkoviště pro 130 aut s vjezdem zdarma.

Na stole teď ale leží jiná varianta ve stylu kulového blesku. Parcelu Karlovarský kraj nejdříve ve výměnném obchodu převede na město Sokolov a zdejší radnice ji potom nabídne Sokolovské uhelné.

Vysvětlení, proč musí dojít k trojobchodu, aby se pacienti dočkali pohodlnějšího parkování, není lehké. Dá se shrnout do diplomatické věty, že mezi částí krajské vlády a těžaři nepanují zrovna idylické vztahy.

Naposledy hádka vznikla proto, že kraj chtěl pozemek prodat firmě za šest milionů korun - tedy za 1 500 korun za metr čtvereční. To ale šéf Sokolovské uhelné František Štěpánek odmítl jako jasně předraženou cenu.

Politici argumentovali tím, že takhle hodnotu plochy u nemocnice spočítal soudní znalec a oni tedy nemohou slevit. A přeli se i o to, kdo průtahy v procesu prodeje parcely zavinil. Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Miloslav Čermák si myslí, že převod důležitého pozemku přes prostředníka bude nakonec jednodušší.

"Problematika parkovacího domu je bližší městu než kraji. Na kraji je to složité, krajští zastupitelé mají na věc různé náhledy. Město je schopno s investorem vyjednat rozumné podmínky, je to v zájmu jeho občanů," vysvětloval Čermák. Dodal, že on o parkoviště moc stojí a doufá, že Sokolovská uhelná neztratí trpělivost.

S nápadem na řešení patu přišlo město Sokolov

Faktem je, že s nápadem na řešení patové situace přišlo město Sokolov. To se při směně zbaví jinak neprodejných pozemků (v hodnotě asi šest milionů korun), které potřebuje kraj k výstavbě silničního obchvatu.

Radnice zase získá plochu u nemocnice a už podle svých mírnějších cenových předpisů ji vzápětí za dva až tři miliony nabídne Sokolovské uhelné. S těžaři udržuje radnice dobré vztahy.

"Cena pozemku 1 500 korun za metr, kterou si určil kraj, neodpovídá místní realitě. My prodáváme parcely pro domy maximálně za 850 korun. Náš návrh na směnu pozemků se kraji zalíbil, kraj by z toho vyklouzl," zdůvodnil Zdeněk Berka, starosta Sokolova. Podle něho město na transakci ještě vydělá.

Potíž je v tom, že při dodržení všech schvalovacích lhůt směny a prodeje se Sokolovská uhelná k pozemku dostane nejdříve koncem letošního nebo až začátkem příštího roku. Parkovací dům se tak odkládá.

"Bohužel, operace má více stupňů. Až počátkem příštího roku bude Sokolovská uhelná majitelem pozemku. Jsem ale rád, že jsme dospěli aspoň k nějakému postupu, který je přijatelný pro všechny," konstatoval Berka. 

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Najdete na iDNES.cz