Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavbou kraje se stal zámek, bodovali ale i autoři moderních návrhů

  14:03aktualizováno  14:03
Karlovarský kraj už zná své vítěze v soutěži Stavby Karlovarského kraje. Prvenství získala rekonstrukce zámku v Ostrově, v kategorii projektů uspěl návrh dostavby knihovny v Chebu. V soutěži hlasovala i veřejnost. Té se nejvíce líbila rozhledna Cibulka.

Stavbou roku určenou odbornou porotou se stal zámek v Ostrově. Objekt se nachází v historické části města, a to na rozhraní zámeckého parku a Starého náměstí. | foto: Vertical Images

O titul se letos ucházela pestrá směsice objektů. Mezi přihlášenými stavbami se objevily hotely, bytové domy, průmyslové areály, ale třeba i rozhledna.

Fotogalerie

Odborná porota přiřkla titul Stavba roku ostrovskému zámku. Památka z 15. století se po nákladné rekonstrukci, která trvala 26 měsíců a vyžádala si náklady téměř 180 milionů korun, stala sídlem městského úřadu a zároveň kulturním a společenským centrem města Ostrov.

Na dalších místech se umístil Grandhotel Ambassador - Národní dům následovaný rozhlednou Cibulka. Právě Cibulka se v internetovém hlasování v této kategorii umístila na příčce nejvyšší. Z celkem 5 741 hlasujících se pro rozhlednu u Oloví rozhodlo 1 195 respondentů. To ji zároveň posunulo do čela internetového hlasování, kde získala nejvyšší počet hlasů ze všech kategorií.

„Vím, že řada lidí na úřady chodí nerada, ale doporučuji všem, aby se šli na Městský úřad Ostrov alespoň podívat. Takhle podle mého vypadá zdařilá rekonstrukce památky, která začala znovu žít,“ uvedl předseda odborné poroty a starosta Chebu Petr Navrátil.

Ten neskrýval radost, že vítězství v kategorii projektů připadlo jednoznačně Chebským. Na projektu přístavby Městské knihovny v Chebu se totiž vzácně shodli odborníci i laická veřejnost. V internetovém hlasování z celkových 4 514 hlasů patřilo 1 177 právě projektu „neviditelné“ knihovny, která by mohla vyrůst v těsném sousedství současné secesní budovy ukrytá na dně hradebního příkopu. Pohledům by se otevřela pouze její prosklená část směrem od divadla v Chebu.

V kategorii zachráněných památek, kdy o vítězi rozhodovala veřejnost prostřednictvím internetu, kraloval Národní dům v Karlových Varech. Z 2 297 hlasujících jich kliklo na tuto památku 665.

Stavba roku

Karlovarského kraje 2015

Hodnocení odborné poroty

Stavba roku: Rekonstrukce zámku Ostrov
Projekt roku: Přístavba knihovny Cheb

Internetové hlasování veřejnosti
Stavba roku: Rozhledna Cibulka - 1 195 hlasů
Projekt roku: Přístavba knihovny Cheb - 1 177 hlasů
Zachráněná památka Karlovarska: Národní dům v Karlových Varech - 655 hlasů

Internetového hlasování se zúčastnilo 14 304 respondentů, z toho 1 752 hlasů bylo neplatných.

Zdroj: www.stavbykarlovarsky.cz

Ze staveb a projektů, které byly přihlášeny do soutěže, vybrala odborná porota projektanta roku, kterým se stal Anton Jurica, a stavbyvedoucího roku. Tím je pro letošní rok Martin Flek. Titulem Osobnost stavitelství Karlovarského kraje porota ocenila práci Petra Kuneše.

S návrhy rodinných domů soutěžili i studenti. V kategorii ročníkových projektů sklízela vavříny Kateřina Nová ze Střední průmyslové školy stavební v Plzni. Za ní se umístil Daniel Barták z Vyšší odborné školy a střední průmyslové školy strojní, stavební a dopravní Děčín. Na třetím místě skončil student Střední průmyslové školy v Lokti Martin Najman.

V celkovém pořadí zvítězila Vyšší odborná škola a střední průmyslová škola strojní, stavební a dopravní Děčín. Na dalších pozicích skončily Střední průmyslová škola stavební v Plzni a Střední průmyslová škola stavební a obchodní akademie Kadaň.

Patnáctý ročník soutěže Stavby Karlovarského kraje je jednou z akcí zdejších Dnů stavitelství a architektury. Anketu, v níž může kromě odborníků hlasovat i laická veřejnost, pořádá Regionální stavební sdružení Karlovy Vary.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz