Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrty, které dostaly Prameny do dluhů, zřejmě skončí zakryté zemí

  8:36aktualizováno  8:36
Bez užitku a zasypané zřejmě skončí vydatné zdroje kvalitní minerálky v obci Prameny na Chebsku. Zájemce o stavbu stáčírny se nenašel. Právě plány na využití minerálních vod dostaly Prameny do dluhové pasti.

Obec Prameny na Chebsku tíží kvůli neúspěšnému projektu na stáčírnu minerální vody milionové dluhy. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Už přibližně dvě desetiletí vytékají z vrtů v Pramenech na Chebsku hektolitry kvalitní minerálky bez využití. Pokud se voda nezačne jímat, bude nutné vrty zasypat. Plán na stavbu stáčírny, který dostal na kolena malou obec na Chebsku, tak definitivně skončí nezdarem.

„Dva zdroje už skončily pod vrstvou hlíny,“ potvrdila starostka Pramenů Michala Málková s tím, že vrty mají omezenou životnost.

Nadějí byl donedávna investor, který skoupil od věřitelů většinu pohledávek obce. Nyní jedná s krajským úřadem o tom, že by pomohl vyřešit i pohledávku, kterou má vůči Pramenům Státní pozemkový úřad.

Naději má stavba dětské léčebny

Firma, která kraji nabídla pomoc s odkoupením dluhu, je karlovarská společnost Real Aspekt. Jejími vlastníky jsou podle obchodního rejstříku Dmitrij Vajner z Karlových Varů a Rinat Iuzeev z ruské Samary.

„Mluvit o našich plánech je zatím předčasné,“ nechal se slyšet Dmitrij Vajner. „Až budu mít jasno, rád řeknu víc,“ dodal. Potvrdil ale, že firma má zájem v Pramenech investovat do stavby dětské léčebny.

„Ze stáčírny sešlo,“ potvrdila už dříve starostka Málková. Pokud se podaří oddlužení obce dotáhnout do konce, Pramenští si konečně budou moci vydechnout a sáhnout na peníze, které jim leží na roky zablokovaném účtu.

Plány na stáčírnu dostaly Prameny do potíží

Nápad na využití tamních zdrojů minerálních vod dostal konkrétní obrysy kolem roku 1993. Měl to být kšeft jako hrom. Voda v lahvích tehdy byla v kurzu. Jak říkal tehdejší starosta Václav Brenner, Prameny leží na minerálce a toho je třeba využít.

Radnice zaplatila 17 průzkumných vrtů, vykoupila pozemky pro výstavbu stáčírny a získala licence. Povedlo se jí sehnat investora, od kterého měla příslib, že na každém litru stočené minerálky vydělá několik haléřů. Dohromady to mělo být asi patnáct milionů korun ročně.

Starosta zároveň začal křísit lázeňskou minulost města. Vznikl projekt na rekonstrukci tamního sanatoria. Ochránci přírody ale další postup zablokovali. Přestože se po čase podařilo jejich názor částečně změnit, a stavba stáčírny tak dostala zelenou, investor od plánu stavět upustil a další se do obce nehrnuli.

Dluhy postupně přerostly Pramenským přes hlavu. Zastupitelé se hádali, část jich odstoupila, starosta byl dlouhodobě nemocný. Do mimořádných voleb v roce 2009 se nepřihlásili žádní kandidáti. Řízení Pramenů převzal správce, kterého jmenovalo ministerstvo vnitra.

Následovalo několik neúspěšných pokusů zvolit řádné vedení obce. Teprve do voleb konaných 7. dubna 2012 podalo kandidátní listinu s pěti kandidáty sdružení Naše Prameny. Volební účast byla asi 30 procent.

2. května 2012 byla novou starostkou zvolena Michala Málková. Převzala obec s astronomickým dluhem přes devadesát milionů korun. Jednáním s věřiteli a státem se jí daří dluh obce stále snižovat.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Další z rubriky

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Najdete na iDNES.cz