Jáchymovské podzemí je plné pozůstatků historické i novodobé těžby. Lidé si je v současné době mohou prohlédnout ve Štole č. 1, o kterou se stará sokolovské muzeum.

Jáchymovské podzemí je plné pozůstatků historické i novodobé těžby. Lidé si je v současné době mohou prohlédnout ve Štole č. 1, o kterou se stará sokolovské muzeum. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Stavbaři objevili v Jáchymově důlní díla, památkáři je chtějí zachovat

  • 1
Doposud neznámá historická důlní díla objevili stavbaři při vylepšování zatáčky nad Jáchymovem. Projekt jim avizoval pouze dvě, další pro ně byla překvapením. Jedná se o odvodňovací štolu, která je zhruba 100 metrů dlouhá, a torza historické budovy.

Díla zachytil záchranný archeologický dohled stavby. "Štola nese stopy ručního tesání, které je typické pro důlní díla ze šestnáctého století," řekl Filip Prekop, archeolog Národního památkového ústavu v Lokti, který na objevená díla dohlíží.

Památkáři se do šachty ještě nepodívali, neboť dovnitř smějí pouze v doprovodu báňské záchranné služby. O přístupu nyní vyjednávají. Kromě štoly a torza budovy je na povrchu zřetelná i prospektorská rýha, která pochází z doby uranové éry.

"Rádi bychom štolu zachovali. Snažíme se najít řešení, aby byla přístupná. Je však otázka, jakou formou, tedy zda se do ní budou moci podívat pouze odborníci, nebo také veřejnost," uvedl archeolog.

Jestli se to povede, bude záležet také na ministerstvu životního prostředí a krajském úřadu. Pokud by všechny instituce souhlasily a našly by se na zpřístupnění peníze, mohla by se stát objevená díla součástí hornické krajiny v Krušných horách.

"Jeden objev nemusí být sám o sobě až tak cenný, důležitá je však dlouhodobá strategie. Pokud bychom jednotlivá díla zachovávali, v budoucnu by vznikl zajímavý soubor podobných památek," řekl Filip Prekop.

Neznámých štol může být i víc

Pravděpodobnost obdobných nálezů pod Jáchymovem je podle něj velmi vysoká, neboť ve městě se těžilo od 16. století. Tehdy byl Jáchymov druhým největším městem po Praze v Čechách, přičemž za jeho rozvojem byla bohatá naleziště kvalitního stříbra. Ta lákala do města nejen české, ale také německé horníky.

Rekonstrukci zatáčky zajišťuje Ředitelství silnic a dálnic a podle mluvčí Niny Ledvinové objev historických důlních děl stavbu nezdrží. "Předpokládané dokončení je 30. října 2015. Náklady na sanaci důlních děl zatím činní zhruba milion korun," uvedla.