Stavební firmy tlačí ceny dolů. Ilustrační foto

Stavební firmy tlačí ceny dolů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Stavbaři bojují o zakázky, města v Karlovarském kraji díky tomu ušetří

  • 4
Stavební firmy bojují o zakázky v Karlovarském kraji. Aby v silné konkurenci uspěly, stlačují své ceny až o polovinu. Města si to nemohou vynachválit. Za ušetřené peníze prý opraví více chodníků.

Osmadvacet milionů korun byly původně Karlovy Vary ochotné vydat z městské pokladny na 627 metrů dlouhý úsek páteřní cyklostezky mezi nákupními centry Interspar a Kaufland. Do výběrového řízení se přihlásila desítka firem. S nejnižší cenou, necelých 9,5 milionu korun včetně DPH, vyhrála firma Eurovia.

"Jsem mile překvapený, jak vše dopadlo. Nejprve od projektanta cyklostezky přišla částka 28 milionů. Potom jsme ho přesvědčili, aby udělal určité úpravy, a cena spadla na 21 milionů. Nakonec v tendru uspěla silná a známá firma, která nabídla 45 procent předpokládané ceny," řekl náměstek primátora Jaroslav Růžička.

Náměstek dodal, že současná situace na trhu je pro stavební firmy velmi nevýhodná. Vedení města proto spekuluje, že Eurovia vzala zakázku bez marže v zájmu svého zachování, a při větší zakázce se "zahojí".

Nelehkou situaci ve stavebnictví dokumentoval na soutěži o nejlepší stavbu Karlovarského kraje předseda Regionálního stavebního sdružení Karlovy Vary Vladimír Kádě. "Soutěžící v minulosti přihlašovali spousty projektů. Letos jsme ale zatím dostali jen dva," řekl za pořadatele soutěže.

Za ušetřené peníze města opraví chodníky i školy

Co se stane s penězi, které města při výběrových řízeních ušetří? Například v Sokolově a v Karlových Varech říkají, že miliony korun, s kterými se v městském rozpočtu původně nepočítalo, nikdo neprojí.

"Peníze použijeme na akce, na které by se asi už v běžném roce nedostalo. Loni to byla třeba oprava Spojovací ulice nebo chodníky v ulicích Konečná, Jasmínová, Zahradní, Jiráskova a jinde. Obvykle se jedná o opravy opakovaně žádané a vyplývající z podnětů občanů," sdělil mluvčí magistrátu Jan Kopál.

U budovy Divadla Husovka jde o zateplení objektu a výměnu oken pro snížení energetických ztrát, úpravy vyšších pater pro případné ubytování umělců hostujících v Karlovarském symfonickém orchestru nebo divadle.

V červenci a srpnu začnou firmy v Karlových Varech opravovat školní budovy. Podle odhadů se při výběrových řízeních ušetří 35 až 55 procent z původně uvažované ceny.

Například pro zateplení mateřinky v městské části Sedlec je rozpočet 2,3 milionu korun. Vítěz mateřinku zateplí za 1,4 milionů. Pokaždé ale nejnižší cena nebývá tou nejvýhodnější. Stalo se totiž, že se vítězná firma dostala do finančních potíží a zkrachovala.

Také v Sokolově se setkávají s případy, kdy vysoutěžené náklady jsou výrazně nižší než projektové. Je to mimo jiné případ prací v lesoparku Bohemia.

"Momentálně budeme připravovat rekonstrukci ulice Vítězná. Jsem zvědavý, jak tendr dopadne. Potěšilo by nás, kdybychom se dostali na dvě třetiny nákladů," uvedl místostarosta Sokolova Karel Jakobec. Město má v šuplíku další projekty, jako je například výstavba parkovišť. Ušetřené peníze do nich investuje.