Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavbaři znovu opravují novou silnici R6 u Kynšperka. Už podruhé

  18:10aktualizováno  18:10
Na reklamním poutači firma Eurovia CS hrdě hlásí, že před dvěma lety dostavěla rychlostní silnici R6 mezi Kynšperkem a Tisovou. Jenže její bagry teď hned za touto cedulí novou silnici opět rozbíjejí a rozebírají. Kvůli nahrbenému asfaltu.

Dva roky stará rychlostní silnice mezi Kynšperkem a Tisovou se znovu vyboulila. Společnost Eurovia nyní začala v rámci reklamace komunikaci na třech místech opravovat. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zvláštní je, že se čtyřproudovka vyboulila před třemi mosty na místech, která firma rozebrala a vyasfaltovala v rámci reklamace už v roce 2011. "Některé úseky se po loňské opravě ustálily, tyto tři ne. Nerovnost už byla za hranicí únosnosti," vysvětlil Lukáš Hnízdil, pověřený šéf Ředitelství silnic a dálnic v Karlových Varech.

Fotogalerie

Vady se projevují v nájezdech na mostní konstrukci. Eurovia CS použila na okrajích mostů zásypy z materiálu, který má jiné vlastnosti, než měl mít. Nyní bobtná a vytváří hrby.

"Nerovnosti vznikly kvůli pohybu v konstrukční vrstvě předmostí," uvedla Petra Kučerová z Eurovie CS. Firma provede opravy na vlastní náklady v rámci reklamačního řízení.

Vady na R6

- v květnu 2011 Eurovia měsíc opravovala boule v asfaltu před mosty v úseku Kynšperk - Tisová 

- na třech místech se nerovnosti objevily znovu. Opravy potrvají do 29. září

- dopravní omezení - provoz je na dvou místech o celkové délce 5 kilometrů sveden ze čtyř do dvou pruhů. Jezdí se tu 80 a 60 km/h

- příčinou vad je to, že použitý zásypový materiál má jiné vlastnosti, než stavbaři čekali

- 7,5 kilometru dlouhý úsek R6 byl dokončen v létě 2010 a stál 2,2 miliardy korun bez DPH

Až do konce září je kvůli rekonstrukci sveden provoz v každém směru jen do jednoho pruhu, aby zůstala polovina R6 volná pro stavbaře.

Řidiči tu smí jezdit jen osmdesát nebo šedesát kilometrů za hodinu. Dvě omezení na trase Sokolov - Kynšperk jsou dlouhá celkem 5 kilometrů.

"Odfláknutá práce. Léta jezdím po Evropě, ale nikde jsem neviděl, aby se nová dálnice musela opravovat," diví se profesionální řidič Ladislav Sunkovský.

Šoféry zlobí, že i za tuto trasu vybírá stát od dubna letošního roku dálniční poplatek. Roční známka stojí 1 500 korun. Eurovia při opravě provede geologický průzkum a odebere vzorky, aby zjistila, proč vlastně nerovnosti vznikají.

Sondování se zúčastní geotechnici a dozor z Ředitelství silnic a dálnic. Záruční doba tohoto úseku se prodlouží o jeden rok. Není totiž jasné, jestli v pořadí už druhá rekonstrukce pomůže.

"Když se vada objeví znovu, bude nutné přistoupit k rozsáhlejší opravě," upozornil pověřený šéf ŘSD v Karlových Varech. Úsek mezi Kynšperkem a Tisovou je dlouhý 7,5 kilometru a jeho vybudování stálo 2,2 miliardy korun bez daně.

Chyb na nové R6 mezi Karlovými Vary a Chebem je ale více. Například mírné zvlnění asfaltu poblíž Jenišova. I tady byla zhotovitelem firma Eurovia. Reklamaci přijala a s Ředitelstvím silnic a dálnic se domluvila, že bude stačit, když vlny opraví příští rok na jaře. Nerovnost nemá vliv na bezpečnost a komfort jízdy.

Dále je tu popraskaný asfalt a hrby na rozšířeném mostě u Transmotelu poblíž Sokolova. Podle Ředitelství silnic a dálnic za to mohou vady v izolaci. Tu Metrostav dělal v zimních měsících a zřejmě nepomohlo ani to, že k pokládání izolace používal vytápěný stan. "Praskliny opravíme, aniž bychom museli asfalt rozebírat," řekl František Polák z Metrostavu.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz