Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnici trápí nedostatek zdravotníků, chce si pomoci cizinci

  8:50aktualizováno  8:50
Téměř stovka pracovníků chybí ve zdravotnictví v nemocnicích v Karlových Varech a Chebu. Budoucí kolegy chce vedení špitálu najít díky různým benefitům a nově také evropským praxím.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Novinku si poprvé vyzkoušelo šestnáct studentů ze slovenského Prešova. Budoucí zdravotníci si tak díky evropskému programu Erasmus+ mohli nemocnici doslova osahat. Vedení špitálu si od tohoto programu slibuje především přípravu budoucích zaměstnanců v reálném prostředí.

To ostatně potvrdili i samotní studenti, kteří běžně nemají možnost dostat se k takové technologii, jakou měli možnost vidět na operačních sálech Karlovarské krajské nemocnice. I tyto stáže mají pomoci snížit nedostatek chybějícího zdravotnického personálu v nemocnicích kraje.

Bonusy pro zdravotníky

  • Jednorázový náborový příspěvek ve výši až 15 000 korun pro zdravotnické asistenty, 50 000 korun pro sestry a až 70 000 pro lékaře.
  • Pět týdnů dovolené, benefity formou výhodných mobilních tarifů pro sebe a rodinu.
  • Příspěvek na stravování.
  • Možnost ubytování a příspěvku na penzijní pojištění.

Podobnou aktivitu kvituje i primář karlovarského kardiocentra Michal Paďour. „Je to správná cesta. Jestli to má směřovat k tomu, aby k nám nastoupili slovenští zdravotníci, jsem jedině pro. Už tu máme pár doktorů a jsme s nimi maximálně spokojení,“ poznamenal primář kardiocentra.

To bylo jedno z deseti oddělení, kde studenti po dva týdny sbírali nové zkušenosti. Mezi další patřily traumatologie, jednotka intenzivní péče či interna.

„Byli šikovní a aktivní. Zúčastnili se některých výkonů, a vše tak viděli přímo v praxi,“ dodal k jejich práci Paďour.

Jsou to právě jiní státní příslušníci, kteří pomáhají bojovat proti dlouhodobému nedostatku personálu. „Nejvíce cizinců do naší nemocnice přichází ze Slovenska a zemí bývalého Sovětského svazu. Je to dané především jazykovou blízkostí,“ vysvětluje mluvčí krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Nespolupracuje se však jen se zahraničními školami, ale i s těmi v regionu. „Naše nemocnice se školami spolupracuje dlouhodobě. Někteří jejich absolventi následně nastupují i do naší nemocnice. A my potřebujeme, aby studenti měli zkušenosti s provozem již v době studia,“ popsal důvody Podracký.

České zákony jsou problémem

Kdokoliv, kdo nastupuje do pracovního poměru v České republice, musí splňovat stanovená kritéria. A tady nastává problém, neboť na Slovensku stačí na pozici sestřičky středoškolské vzdělání, zatímco v České republice musí student po střední škole zamířit k dalším třem letům studií na vyšší odborné či vysoké škole.

„Současný systém vzdělávání středního zdravotnického personálu v České republice je nevyhovující a naše nemocnice už dlouhodobě apeluje na jeho změnu. V tomto směru proto jednoznačně vítáme i aktuální iniciativu Karlovarského kraje, která by tento systém měla zjednodušit,“ potvrzuje mluvčí nemocnice.

Karlovarský kraj chce proto předložit návrh ministerstvu zdravotnictví na přehodnocení tohoto postupu a navrhuje místo sedmiletého studia na pozici sestry o dva roky kratší dobu.

Už dříve nabídla Karlovarská krajská nemocnice náborový příplatek pro zdravotnický personál. Nově příchozí sestra se tak může těšit až na padesát tisíc korun a lékaři na částku o dvacet tisíc korun vyšší.

Nástupní plat zdravotnického asistenta činí od 14 do 17 tisíc korun a pro sestru od 17 do 26 tisíc korun.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Najdete na iDNES.cz