Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Exotické palmy z lázeňského centra se na zimu stěhují do skleníku

  11:38aktualizováno  11:38
Exotické palmy zdobící lázeňské centrum Karlových Varů mizí z ulic. Zahradníci je svážejí na přezimování do palmového skleníku v karlovarských Drahovicích. Více než čtyři stovky teplomilných rostlin tam přečkají mrazy, sníh a plískanice. Na jaře se pak po pravidelném ošetření vrátí zpět do ulic.

„Na svých místech musí být na slavnostní zahájení lázeňské sezony,“ říká Ilona Zapfová, vedoucí skleníků Správy lázeňských parků Karlovy Vary.

Fotogalerie

V palmovém skleníku teď vládne mimořádný ruch. Několikametrové a i přes tunu vážící palmy se musí pomocí vysokozdvižného vozíku usadit na místo zimního odpočinku.

„Je to více než čtyři sta rostlin. Dva druhy palem, vavříny a několik odrůd juky. V zimě ve skleníku udržujeme teplotu okolo pěti stupňů Celsia a jednou měsíčně rostliny zaléváme,“ vysvětluje Zapfová, co exotické rostliny čeká v nejbližší době.

Na jaře pak zahradníci palmy přemístí ven a důkladně ošetří. Odstraní zaschlé a poškozené listy, zkontrolují nádoby, některé rostliny pak přesadí do substrátu, který si sami vyrábějí. Někdy musí vyměnit i samotné květináče, ve kterých jsou rostliny umístěné. Samotné přesazování vzrostlých rostlin ale není nic jednoduchého.

„Rostlinu zvedáme pomocí vysokozdvižného vozíku, kořeny musíme odsekat sekerou nebo uříznout pilkou. Možná to zní drasticky, ale palmám to nevadí,“ popisuje zahradnice složitou operaci.

Palmám léčivá voda škodí

Okolo exotických karlovarských rostlin se Ilona Zapfová pohybuje už jedenáct let. Za tu dobu si nepamatuje, že by některá z palem uhynula kvůli špatné péči.

„Nejhorší jsou ale vandalové. Do nádob vhazují nejrůznější odpadky, před chvílí jsme z jedné vytáhli prázdnou láhev od piva a sklenici. A to nemluvím o nedopalcích, ty také palmám nesvědčí,“ říká.

Stejně jako voda, za kterou jezdí tisíce lidí z celého světa. Pro rostliny není nic horšího než zbytek vody, která lázeňskému pacientovi nechutná, nalít do pěstební nádoby.

„Rostlinám to škodí, půda se zasoluje,“ podotkla Zapfová. Zálivku by tak měli lidé nechat na zahradnících, kteří všechny rostliny přes léto pravidelně zalévají a kontrolují.

Vandalové si z listů dělají deštníky

I tak si ale palmy, vavříny i juky od návštěvníků města vytrpí své. Například při filmovém festivalu, kdy se městem pohybuje řada alkoholem posilněných návštěvníků. Někdy stovky kilogramů těžké květináče hodí třeba do řeky Teplé. Právě kvůli tomu jsouokolo kamenné kolonády soustředěné ty největší rostliny.

Jindy zase vandalové lámou několik metrů dlouhé listy palem a používaje je místo deštníků. Kulovité rostliny vavřínů na tenkých kmíncích pak vandalové často lámou.

Ničí tak rostliny, které mohou být až 80 let staré a už neodmyslitelně patří ke koloritu Karlových Varů. Objevují se už na snímcích Karlových Varů z konce 19. století.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...



Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz