Úpravy prostranství u Vřídelní kolonády, kam se v brzké době bude stěhovat...

Úpravy prostranství u Vřídelní kolonády, kam se v brzké době bude stěhovat vývěr Vřídla, pokračují. Vana by se sem měla instalovat už 10. dubna. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Vary si musí pospíšit se stěhováním Vřídla, za přesun dají další milion

  • 2
Další milion korun bude stát karlovarskou radnici přesun Vřídla. To se musí přestěhovat kvůli havarijnímu stavu Vřídelní kolonády. S pracemi si musí město pospíšit, aby vše stihlo do zahájení nové lázeňské sezony.

Město chce pro Vřídlo uvolnit celkem 11,72 milionu korun, které pokryjí první etapy provizorního vývěru a úprav kolonády. Radní nyní rozhodli, že na stěhování Vřídla vyčlení další milion korun, o který původně magistrát poslal méně.

Vedení magistrátu nyní velmi spěchá, aby vše stihlo do zahájení nové lázeňské sezony. Zatím ale nemá stanovisko Českého inspektorátu lázní a zřídel (ČIL), které se musí k celému projektu vyjádřit.

„Ve středu jsme na ČIL telefonovali a měli bychom vyjádření ve čtvrtek, nejdéle do pátku dostat. Na základě toho už jsme začali řešit základní havarijní stavy a pak budeme dělat ten zbytek, co nám povolí,“ uvedl primátorův náměstek pro investice Čestmír Bruštík.

Ministerstvo zdravotnictví, pod které ČIL spadá, ale poslalo redakci jinou informaci. „Očekáváme, že stanovisko ČIL k přesunu Vřídla v Karlových Varech bude vydáno během příštího týdne,“ uvedla Štěpánka Čechová, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Stanovisko inspektorátu nebude záporné, věří primátor

Karlovarští radní si ale stojí za tím, že celá akce je v pořádku. Pochybnosti, zda má město všechna potřebná povolení, vyjádřila na nedávném zastupitelstvu Hana Zemanová (hnutí Karlovaráci).

Podle primátora Petra Kulhánka radnice vše opakovaně řeší s odborem investic, památkáři i stavebním úřadem, který má vydat konečné povolení k tomu, aby Vřídlo provizorně vytrysklo před kolonádou. „Nepředpokládáme, že stanovisko ČILu bude záporné,“ uvedl primátor.

Na přesunu Vřídla se v současné době podílejí tři společnosti, Baustav, dále Colas, která dělá terénní úpravy za zhruba 5,2 milionu, a firma Liapor, jež dodá Vřídlu novou mísu. Její maximální cena bude podle Čestmíra Bruštíka 850 tisíc korun.

Na akci se konalo poptávkové řízení. „Mísa už je odlitá a 15. dubna bychom chtěli spustit zkušební provoz Vřídla,“ řekl. Na místo chce magistrát mísu usadit v neděli 10. dubna dopoledne.

Petice chce místo kolonády její litinovou repliku

Radní se během svého posledního jednání dostali také k petici, která požaduje nahrazení stávající Vřídelní kolonády litinovou replikou díla Fellnera a Helmera (více najdete zde).

Petentům pošle primátor dopis, ve kterém se jim snaží vysvětlit, že názorových proudů na podobu kolonády je několik a že radnice vypíše na celé území mezinárodní architektonickou soutěž, což jí uložili zastupitelé.

„V této souvislosti jsme dostali i dopis z komory architektů a autorizovaných inženýrů, v němž nám nabízejí odbornou pomoc při jejím vyhlašování,“ uvedl primátor.

Radnice podle něj nejspíš nabídku na pomoc využije, soutěž potrvá 10 let. Členové iniciativy bojující za nahrazení kolonády replikou by byli rádi, pokud by město jejich návrh samo přihlásilo.

„Z dvou tisíc lidí, kteří prozatím petici podepsali, je minimálně polovina Karlovaráků. Domníváme se tedy, že by město samo mělo vyslyšet tento názor a přihlásit repliku do soutěže,“ uvedl jeden ze členů Ota Řezanka.

Pokud město repliku nepřihlásí, nezbude podle něj iniciativě nic jiného, než založit například spolek, který by ji přihlásil sám. „V takovém případě lze využít i krajní možnost a zúčastnit se komunálních voleb,“ podotkl.