Ředitel sokolovského muzea Michael Rund u informační tabule Tábor Svornost na...

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund u informační tabule Tábor Svornost na naučné stezce Jáchymovské peklo. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jáchymovské peklo. Stezka, která má vyléčit paměť zapomenutého místa

  • 1
S cílem vyléčit paměť pozapomenutého místa obnovili členové badatelského spolku Političtí vězni.cz naučnou stezku Jáchymovské peklo. Lidé si ji slavnostně projdou v sobotu, kdy v Jáchymově rovněž zahraje kapela The Tap Tap.

„Jáchymov je dnes považován za místo s hendikepem. Mnoho lidí si jej spojuje hlavně s komunistickou minulostí, uranovými tábory a utrpením desítek tisíc vězňů v 50. letech. Přitom jeho historie sahá až do raného novověku, kdy bylo toto město druhým největším v českém království. Zdejší nerostné bohatství dalo název národní měně USA, přispělo k objevu radia a vynikající léčbě nemocí pohybového aparátu,“ uvedl Tomáš Bouška, předseda spolku.

Jeho členové uspořádali na obnovu stezky sbírku a na celém projektu společně se svými partnery pracovali osm měsíců. Jedním z nich byl i spolek Barbora, který původní stezku v roce 1996 navrhl.

Naučná stezka

Trasa začíná u radnice, před kostelem sv. Jáchyma. Směřuje ve stopách bývalých politických, retribučních a kriminálních vězňů ze zakladatelského období komunistické diktatury přes tábory Svornost, nově obnovené základy lágrových baráků, tábor Nikolaj, šachtu Eduard, údolím Eliášova potoka kolem Heinzova; rybníka na tábor Rovnost a přes Nové město a bývalý Šlikův hrádek, k hornickému skanzenu Štola č. 1. Věnuje se nejen uranové těžbě, ale i místní floře a fauně, těžbě stříbra a ražbě pověstných tolarů. Doporučená pouť končí opět v Jáchymově, v Královské mincovně.

Trasu bude možné 27. června projít s průvodcem a seznámit se s obnovenou stezkou přímo v terénu. Sraz je v 10.30 na náměstí před kostelem sv. Jáchyma a organizátoři připravili i odlehčenou trasu pro kočárky a vozíčkáře.

Zdroj: www.politictivezni.cz

Političtí vězni.cz nyní na tamní žluté turistické stezce připravili aktualizovaný obsah nových informačních tabulí v českém a anglickém jazyce se zapojením QR kódů, které pomohou návštěvníkům otevřít širší kontext z každého zastavení. Místa si mohou lidé prohlédnout na videích, která natočili a sestřihali dobrovolníci.

„Koncertem The Tap Tap chceme nechat zaznít unikátní příklad toho, jak se vyrovnat s tělesným hendikepem. Máme za to, že lidé s postižením mají co nabídnout nejen Jáchymovu, ale nám všem. My sami jsme totiž postižení - nedávnou minulostí,“ řekl Tomáš Bouška s tím, že výtěžek koncertu spolek věnuje na rozšíření webu naučné stezky a jejího značení.

Předpokládá, že rozpočet projektu bude 200 až 250 tisíc korun. Spolek by chtěl stezku doplnit o další čtyři místa, která pomalu upadají v zapomnění. Podle Tomáše Boušky je to tábor Vršek, tábor na Mariánské, Bratrství a Věž smrti ve Vykmanově.

Snahy sdružení si velmi cení Michael Rund, ředitel sokolovského muzea, které se stará o tamní štolu č. 1. Momentálně u ní za pomoci evropských peněz staví zázemí a před několika týdny se zaměstnancům muzea a archeologům podařilo objevit vězeňskou celu z padesátých let.

„Na jedné z cedulí stezky byl zakreslený i plánek od pamětníka, na kterém byla korekce zakreslená. I díky tomu se nám ji podařilo najít,“ popsal ředitel. Od té doby se mu pomalu začínají ozývat pamětníci a zaměstnanci muzea tak mohou skládat další střípky do mozaiky ne příliš veselé historie Jáchymova 50. let.