Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lesníků je málo, noví adepti tak mají šanci získat desítky tisíc korun

  14:51aktualizováno  14:51
Lesníky má přilákat nový stipendijní program Vojenských lesů a statků. Ty adeptům slibují kromě jisté práce i tři tisíce měsíčně po dobu studia. Stačí jen nastoupit v oblasti Doupovských hor a zůstat tam pět let.

Student oboru lesnictví Střední lesnické školy Žlutice se musí nejen naučit zacházet s motorovou pilou, ale také přesně popsat její součásti a technologii práce. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Stipendijní program je zaměřen na mladé studenty kvalifikovaných profesí lesních dělníků pro práce v těžební činnosti. „Chceme mladé uchazeče podpořit ve studiu těchto lesnických profesí, motivovat je k dobrým studijním výsledkům a pomoci jim i jejich rodinám s finanční zátěží, která je se studiem spojena,“ poznamenal k programu ředitel Vojenských lesů a statků Josef Vojáček.

V krajské divizi firmy pracuje na 200 zaměstnanců, tento počet ale každoročně klesá. Právě tomu chce společnost čelit bonusem. „Velká část studentů se snaží nástup do práce odložit a pokračovat na vysoké škole,“ popsal současnou situaci s hledáním mladých lesáků mluvčí lesů Jan Sotoma. Navíc zájem o obor klesá, a aby tomu tak nebylo, má s tím pomoci i stipendium ve výši tří tisíc měsíčně.

Student s ním může pokrýt náklady na ubytování během studia až do měsíční výše 2 000 korun, a až jeden tisíc korun pak může měsíčně čerpat jako paušál na další výdaje. Pokud navíc splní prospěchové kritérium, zaplatí mu Vojenské lesy a statky i získání řidičského průkazu na osobní a nákladní vozidlo.

Na druhou stranu nesmí mít student neomluvené absence či proti němu nesmí být přijata kázeňská opatření. Podmínkou je také dosažení prospěchového průměru z odborných předmětů včetně praxí do 2.0 a získání příslušných kvalifikačních zkoušek.

„Nejde o neměnné rozhodnutí, v takovém případě jeho ukončení musí plnění či jeho adekvátní část, pokud odpracuje jen část závazku, uhradit,“ dodal Sotoma. Jako dobrý motivační nápad považuje nový postup zmíněné lesní společnosti ředitelka Střední lesnické školy Žlutice Radka Stolariková.

Další peníze lze získat i při praxi

„Každý krok k motivaci studentů vítám. Rozhodně si myslím, že stipendium bude pro některé zajímavou volbou. Navíc může pomoci i některým sociálně slabším žákům,“ řekla Stolariková. Žlutická škola sama nabízí formy přivýdělku během studia.

„I my se snažíme motivovat. Kromě prospěchového stipendia si mohou žáci vydělat peníze i každodenní prací na praxích,“ naznačila potenciál školy ředitelka. S počty hlásících studentů problémy nejsou, spíše jde podle Stolarikové a budoucí vývoj absolventů. „Jako v každém oboru část chce po škole pracovat v soukromé sféře, další chce vsadit na stát,“ dodala ředitelka.

Lesníků a lesních dělníků nemají dost ani Lesy České republiky, i ony se snaží oslovit především mladé studenty.

„Kvalitních lesníků je na trhu málo. Tento nedostatek vnímáme především v dělnických profesích. Na kvalitního absolventa si raději počkáme, než obsadit volné místo uchazečem, o jehož znalostech, dovednostech či zájmu o obor nejsme přesvědčeni,“ uvedla k novému trendu zaměřenému na mladé pracovníky mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Problém s nedostatkem zájemců naopak nemají karlovarské Lázeňské lesy. „Možná je to tím, že jsou Karlovy Vary velké město, a je tu tedy více potencionálních zaměstnanců než v okolí Vojenského újezdu Hradiště. My s tím nemáme zkušenost, zájemců je pořád dost,“ myslí si ředitel Lázeňských lesů Evžen Krejčí, podle něj je jen občas problém najít kvalitní zájemce.

„Na druhou stranu už se nám několikrát stalo, že jsme se studentem, co byl u nás na praxích, domluvili a poté nastoupil u nás,“ doplnil Krejčí.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Najdete na iDNES.cz