Karlovarský kraj chce novým stipendijním programem udržet vzdělané lidi v regionu. Ilustrační snímek

Karlovarský kraj chce novým stipendijním programem udržet vzdělané lidi v regionu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kraj schválil stipendia pro studenty. Za peníze se upíšou k návratu

  • 0
O dva tisíce korun měsíčně si mohou přilepšit studenti, kteří z Karlovarského kraje míří za vzděláním do jiného koutu Česka. Musejí se však upsat, že se po studiích vrátí zpět a budou zde několik let, podle toho jak dlouho pobírali stipendium, pracovat či podnikat.

Stipendijní program schválila v pondělí krajská vláda ČSSD a KSČM. Stipendia Karlovarský kraj nabídne dohromady pětadvaceti studentům vysokých škol.

Uchazeči o stipendium musí mít ve zdejším regionu trvalé bydliště. Po návratu ze studií musejí bakaláři v regionu odpracovat aspoň dva roky, magistři čtyři roky.

Politici tímto krokem usilují o zvýšení počtu vysokoškolsky vzdělaných lidí v kraji. V tomto ohledu totiž velmi zaostává za republikovým průměrem. Nejvyšší možné vzdělání tu má podle Českého statistického úřadu pouze 7 procent lidí. V Česku průměrně 12 procent.

Bude-li víc zájemců, rozhodne los

Vysokoškoláci, kteří jsou ve druhém a vyšším ročníku, si mohou v říjnu požádat na krajském úřadě o podporu ve výši 24 tisíc korun na akademický rok. Pokud se jich přihlásí více než pětadvacet, vybere z nich úřad ty šťastné losem.

„Příjemci stipendií dostanou desetiletou lhůtu na to, aby splnili závazek pracovat nebo podnikat v kraji po dobu, po jakou stipendium pobírali. Deset let mají na to, aby se se závazkem vyrovnali, nebo peníze Karlovarskému kraji vrátili,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro školství Václav Sloup (KSČM).

Podle něho mohou ale nastat životní situace, kvůli kterým by krajská rada mohla vrácení stipendia prominout.

Podle Sloupa lze očekávat, že program pomůže nemocnicím s příchodem lékařů a školám s učiteli. „To jsou ale pouze očekávání. Stipendia se týkají všech studovaných oborů, protože vysokoškolských pracujících tu máme obecně málo. Je to jeden z pokusů, jak přitáhnout mladé vysokoškolsky vzdělané lidi zpět do kraje, kde budou žít, pracovat, mít trvalé bydliště,“ uvedl Sloup.

Politici chtějí přesvědčit hospodářskou komoru a firmy, aby se aktivně zapojily a přispívaly do fondu, z něhož se stipendia vyplácí. Krajský rozpočet v prvním roce vyplatí celkem maximálně 600 tisíc korun, a jak bude podporovaných studentů přibývat, porostou i náklady. Ve čtvrtém roce tak vydá až 2,4 milionu korun.

Kdo se upíše pro dva tisíce měsíčně?

Podle hejtmana Josefa Novotného by prvním krokem měl být právě podpis memoranda s hospodářskou komorou, aby pomáhala vytvářet pracovní místa pro vzdělané lidi. „Jinak se sem mladí lidé vracet nebudou, i kdybychom nabízeli ne 25, ale 100 stipendií ročně,“ míní Novotný.

Odborníci pobídku pro vysokoškoláky nezavrhují.

Děkan chebské ekonomické fakulty Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Plevný míní, že jakákoliv snaha udržet vzdělané lidi v regionu je dobrá. Není si ale jist, jestli částka dva tisíce korun měsíčně někoho přesvědčí. Troufá si ale tvrdit, že většinu stipendií budou pobírat ti, kteří by se do kraje vrátili tak jako tak.

„Záleží na studovaném oboru a jestli tu potom dotyčný najde pracovní příležitost. Stipendia neodsuzuji, bylo by ale dobré mít celý balíček vzájemně provázaných opatření. Tím myslím i lákání investorů. Tohle je v celé mozaice jen malý kamínek, který může pomoci,“ zmínil Plevný.