Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice v Krásné se rozhodla podpořit studenty, ti se ale nechtějí vázat

  8:40aktualizováno  8:40
Donedávna byla radnice v Aši jediným městem v kraji, které nabízelo studentům a učňům stipendia. To už neplatí. Nyní si mohou děti, které se připravují na budoucí povolání, přilepšit i v Krásné. Podmínkou je, že zde absolventi zůstanou nějaký čas pracovat. Na to však mladí neslyší. Nechtějí se vázat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

 Radnice v Krásné se inspirovala projektem Ašských a vypsala vlastní stipendijní program.

„Naším cílem bylo pomoci strojírenské firmě se sídlem v Krásné, která se potýká s nedostatkem zaměstnanců. Proto stipendium vyplácíme každému učni či studentovi, který se zaváže, že zde bude po škole pracovat,“ vysvětluje starosta Krásné Luboš Pokorný.

Podle jeho slov obec ze svého rozpočtu poskytne až tři tisíce korun na školní rok dětem, které se vzdělávají kdekoli v České republice, ovšem za předpokladu, že po absolutoriu budou pracovat pro firmu, jejíž sídlo je na území obce Krásná a přilehlé části Kamenná. A to tolik kalendářních let, kolik let bylo vypláceno stipendium.

Další podmínkou je, aby se na projektu podílel i budoucí zaměstnavatel. A to tak, že bude studentovi vyplácet podporu alespoň ve stejné výši jako obec. Navíc se zaváže, že jej po skončení studia zaměstná.

Přestože radnice nabízí na otevřené dlani tisíce, zájemci se nehrnou. „Zatím jsme měli jen jediného studenta, který stipendium pobíral,“ potvrdil starosta Pokorný.

V Aši se o stipendium nepřihlásil nikdo

To v Aši se nepřihlásil ani jediný. Několik rodičů se sice bylo zeptat, za jakých podmínek lze na stipendium dosáhnout, o zařazení do městského stipendijního programu však nepožádal nikdo.

„Podmínkou přidělení stipendia je, že se k programu připojí sami zaměstnavatelé a přihodí k městské částce, která je až tisíc korun měsíčně, druhou polovinu stipendia. Aby to pro toho studenta bylo zajímavé. Jenže kromě slévárny v Krásné k tomu žádná firma aktivně nepřistoupila. A když jsem se ptal rodičů dětí, které šly studovat nějaký technický obor, proč si o to nepožádají, řekli mi, že ty dva tisíce měsíčně jim nestojí za to, aby se tady vázali. Tvrdili, že děti pak stejně půjdou do Německa,“ posteskl si ašský starosta Dalibor Blažek.

Podle jeho slov město nevyčerpalo na stipendia ještě ani korunu. O změně pobídek či případném zvýhodnění stipendií ale neuvažuje.

„My jsme to dělali proto, abychom pomohli zaměstnavatelům. Nyní je míč na jejich straně. To oni by měli vytvořit podmínky, propagovat, zvát na exkurze, vysvětlovat rodičům, proč je pro jejich děti výhodné, aby zůstaly v Aši. Město nemůže vytvářet programy, když není zájem. Teď jsme měli sezení s podnikateli a informovali jsme je, že město má v plánu stavět nové byty. Zkusil jsem jim nabídnout, zda se do toho nechtějí zapojit, vybudovat si několik služebních bytů, vždyť potřebují i manažery. Ale zatím je to bez odezvy,“ postěžoval si starosta.

Ten se obává, že pokud v budoucnu přijde recese a propouštění, pendleři z Česka budou první, kteří v Německu přijdou o práci.

„My už jsme to tady zažili. Když přišla v roce 2008 krize, třetina Ašanů pracovala v Německu. Pak byli tihle lidé rádi, že tady vůbec nějakou práci našli. Ale to je o rozhodnutí každého člověka,“ konstatuje starosta a dodává, že město Aš už přibližně osm let organizuje setkání zástupců firem s rodiči vycházejících žáků. Jenže i tady naráží na nezájem, tentokrát ze strany rodičů.

„Dnes všichni vidí, že v Německu je možné vydělat větší peníze. V tomhle to naše firmy nemají vůbec jednoduché,“ řekl Blažek.

Jeho slova potvrzuje i vedoucí personálního oddělení firmy Slévárna Heunisch Krásná Petr Pokorný.

„Děláme samostatně různé náborové akce, snažíme se lidi získávat a motivovat, ale Německo nám zaměstnance doslova vysává. Největší problém je, když zaučený perspektivní pracovník sežene v zahraničí třeba i podřadnou práci za dva tisíce eur a odejde. Neohlíží se přitom na budoucnost, na firmu. Tomu nemůžeme konkurovat, i když naše průměrná mzda je kolem třiceti tisíc korun. České firmy se situaci snaží řešit agenturními zaměstnanci, ale to s sebou nese další problémy,“ dodal Pokorný.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Muž hrozil v obci kdekomu, s nožem v ruce šel i na policisty

Soudce poslal muže do vazby

Kriminalisté stíhají muže, který v malé obci na Karlovarsku vyhrožoval komu mohl. S nožem v ruce například děsil hosty...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...

Jobs Contact
Materiálový specialista (od 35.000 Kč)

Jobs Contact
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Zlínský kraj, Praha

Najdete na iDNES.cz