Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Těžaři si stěžují na lékařku ze záchranky. Odmítla lézt na rypadlo

  9:18aktualizováno  9:18
Vyjíždí v houkající sanitce na Sokolovsku doktorka, která je pro pacienty nebezpečná? To teď zkoumá vedení krajské záchranné služby. Šéf záchranky Roman Sýkora prověřuje několik případů, o nichž sám neváhá říct, že podezření ze selhání jsou závažná.
Vedení krajské záchranné služby v Karlovarském kraji zkoumá, jestli lékařka, která vyjíždí k pacientům, pochybila. Ilustrační snímek

Vedení krajské záchranné služby v Karlovarském kraji zkoumá, jestli lékařka, která vyjíždí k pacientům, pochybila. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Stížnosti zevnitř záchranky i zvenčí míří na lékařku J. K. (redakce její totožnost zná).

Před několika týdny odmítla na šachtě vyšplhat na rypadlo k muži, kterého postihl infarkt. Mladý zaměstnanec zemřel. Jen o pár dní později dirigovala znovu ze země záchranu dalšího technika, jenž zkolaboval na velkostroji.

Sokolovská uhelná kvůli tomu poslala záchrance oficiální stížnost. "Byl problém s paní doktorkou, která se bála na rypadlo vylézt. Takhle by se záchranná služba asi chovat neměla," potvrdil člen dozorčí rady a mluvčí těžařské společnosti Josef Michalský.

Ředitel Sýkora označil postup lékařky za prohřešek proti předpisům. "A to dvakrát za sebou. Jednou měl charakter spíš etický, podruhé odborný."

Těžaři by měli být schopni dostat pacienta dolů, říká lékařka

Sama doktorka přiznala, že má z důlního stroje respekt. "Sokolovská uhelná by snad měla být schopna dostat toho člověka dolů. O nic jiného nejde," řekla pro MF DNES. Jenže to není zdaleka vše. Do toho se šíří dopis od anonyma, jenž prostředí rychlé záchranky zjevně dobře zná.

Tvrdí, že J. K. představuje hrozbu pro pacienty, protože je neumí zaintubovat - tedy zavést trubici do průdušnice a uvolnit dýchací cesty. Lékařskými termíny popsal z poslední doby další tři případy, kdy jeden člověk zemřel, druhý skončil v komatu a třetího zachránila až posádka přivolaného vrtulníku.

Ředitel záchranky Roman Sýkora nechává množící se případy prověřit. "Obvinění jsou hodně závažná. Může z toho být pro paní doktorku další a další porušení pracovních předpisů a nakonec výpověď podle zákoníku práce. To se zjistí lehce podle zdravotnické dokumentace," řekl.

J. K. odmítla, že by neuměla pacienty zaintubovat. "To není pravda. Došlo jen k jednomu zkratu. Žádného pochybení si nejsem vědoma," uvedla. Nakonec se odmítla vyjádřit s tím, že vše se teprve vyšetřuje.

Sýkora popřel zvěsti, že o problémech věděl a neřešil je. Sám prý začátkem ledna podal na doktorku J. K. jednu ze dvou oficiálních stížností (tu druhou poslala Sokolovská uhelná), když objevil pochybení při kontrole dokumentace. "Řešíme to s ní v pracovně-právní rovině. Po průšvizích, kterými záchranka před dvěma lety prošla, nemám zájem někoho krýt."

Zároveň Sýkora říká, že lékařů má záchranka málo, J. K. je v předdůchodovém věku a získala při příchodu náborový příspěvek. Nechává ji, aby se k podezřením písemně vyjádřila, a věc pak předává právníkům.

Podle papírů má lékařka dostatečné vzdělání

Lékařka je podle něho "papírově" dostatečně vzdělaná a odborně způsobilá v urgentní medicíně. Přišla do krajské záchranky odjinud a bez negativních referencí.

"Jestliže zjistím, že není schopna práci dělat, tak u nás nezůstane. Budu maximálně razantní," ujistil ředitel.

MF DNES oslovila i dva lékaře z oddělení ARO v Sokolově a z emergency v Karlových Varech, kam sanitky pacienty ve vážném stavu vozí. Ani jeden neměl k práci J. K. žádné připomínky.

"Že by tam bylo nějaké její pochybení, to si nemyslím. Občas k nám přiveze pacienta, ale jako by ho přivezl kdokoliv jiný. Se záchrankou je to těžké, situace je tam asi prapodivná," poznamenal primář ARO v Sokolově Andrej Karpowicz.

Potíže s lékařkou se donesly i k náměstkovi hejtmana pro zdravotnictví Miloslavu Čermákovi. "Může se stát, že s ní bude ukončen pracovní poměr."

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Najdete na iDNES.cz