Vedení krajské záchranné služby v Karlovarském kraji zkoumá, jestli lékařka, která vyjíždí k pacientům, pochybila. Ilustrační snímek

Vedení krajské záchranné služby v Karlovarském kraji zkoumá, jestli lékařka, která vyjíždí k pacientům, pochybila. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Těžaři si stěžují na lékařku ze záchranky. Odmítla lézt na rypadlo

  • 116
Vyjíždí v houkající sanitce na Sokolovsku doktorka, která je pro pacienty nebezpečná? To teď zkoumá vedení krajské záchranné služby. Šéf záchranky Roman Sýkora prověřuje několik případů, o nichž sám neváhá říct, že podezření ze selhání jsou závažná.

Stížnosti zevnitř záchranky i zvenčí míří na lékařku J. K. (redakce její totožnost zná).

Před několika týdny odmítla na šachtě vyšplhat na rypadlo k muži, kterého postihl infarkt. Mladý zaměstnanec zemřel. Jen o pár dní později dirigovala znovu ze země záchranu dalšího technika, jenž zkolaboval na velkostroji.

Sokolovská uhelná kvůli tomu poslala záchrance oficiální stížnost. "Byl problém s paní doktorkou, která se bála na rypadlo vylézt. Takhle by se záchranná služba asi chovat neměla," potvrdil člen dozorčí rady a mluvčí těžařské společnosti Josef Michalský.

Ředitel Sýkora označil postup lékařky za prohřešek proti předpisům. "A to dvakrát za sebou. Jednou měl charakter spíš etický, podruhé odborný."

Těžaři by měli být schopni dostat pacienta dolů, říká lékařka

Sama doktorka přiznala, že má z důlního stroje respekt. "Sokolovská uhelná by snad měla být schopna dostat toho člověka dolů. O nic jiného nejde," řekla pro MF DNES. Jenže to není zdaleka vše. Do toho se šíří dopis od anonyma, jenž prostředí rychlé záchranky zjevně dobře zná.

Tvrdí, že J. K. představuje hrozbu pro pacienty, protože je neumí zaintubovat - tedy zavést trubici do průdušnice a uvolnit dýchací cesty. Lékařskými termíny popsal z poslední doby další tři případy, kdy jeden člověk zemřel, druhý skončil v komatu a třetího zachránila až posádka přivolaného vrtulníku.

Ředitel záchranky Roman Sýkora nechává množící se případy prověřit. "Obvinění jsou hodně závažná. Může z toho být pro paní doktorku další a další porušení pracovních předpisů a nakonec výpověď podle zákoníku práce. To se zjistí lehce podle zdravotnické dokumentace," řekl.

J. K. odmítla, že by neuměla pacienty zaintubovat. "To není pravda. Došlo jen k jednomu zkratu. Žádného pochybení si nejsem vědoma," uvedla. Nakonec se odmítla vyjádřit s tím, že vše se teprve vyšetřuje.

Sýkora popřel zvěsti, že o problémech věděl a neřešil je. Sám prý začátkem ledna podal na doktorku J. K. jednu ze dvou oficiálních stížností (tu druhou poslala Sokolovská uhelná), když objevil pochybení při kontrole dokumentace. "Řešíme to s ní v pracovně-právní rovině. Po průšvizích, kterými záchranka před dvěma lety prošla, nemám zájem někoho krýt."

Zároveň Sýkora říká, že lékařů má záchranka málo, J. K. je v předdůchodovém věku a získala při příchodu náborový příspěvek. Nechává ji, aby se k podezřením písemně vyjádřila, a věc pak předává právníkům.

Podle papírů má lékařka dostatečné vzdělání

Lékařka je podle něho "papírově" dostatečně vzdělaná a odborně způsobilá v urgentní medicíně. Přišla do krajské záchranky odjinud a bez negativních referencí.

"Jestliže zjistím, že není schopna práci dělat, tak u nás nezůstane. Budu maximálně razantní," ujistil ředitel.

MF DNES oslovila i dva lékaře z oddělení ARO v Sokolově a z emergency v Karlových Varech, kam sanitky pacienty ve vážném stavu vozí. Ani jeden neměl k práci J. K. žádné připomínky.

"Že by tam bylo nějaké její pochybení, to si nemyslím. Občas k nám přiveze pacienta, ale jako by ho přivezl kdokoliv jiný. Se záchrankou je to těžké, situace je tam asi prapodivná," poznamenal primář ARO v Sokolově Andrej Karpowicz.

Potíže s lékařkou se donesly i k náměstkovi hejtmana pro zdravotnictví Miloslavu Čermákovi. "Může se stát, že s ní bude ukončen pracovní poměr."