Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na zahájení lázeňské sezony ve zchátralé Kyselce přišly stovky lidí

  9:25aktualizováno  9:25
Stovky lidí se přišly v sobotu podívat do zchátralých lázní v Kyselce na Karlovarsku na zahájení lázeňské sezony. Zájemci viděli i svěcení nejoblíbenějšího pramene zakladatele zdejších lázní Heinricha von Mattoniho. Předtím museli projít po lanovém mostě. Tolik lidí najednou tudy nikdy neprošlo ani před rokem 1992, kdy lázně ještě fungovaly.

Zahájení lázeňské sezony v Kyselce - Kysibelský velejuch. Muž představující Heinricha von Mattoniho zdraví přihlížející. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Za rok se na zahájení lázeňské sezony sejdeme znovu. A budeme se tu scházet tak dlouho, dokud nebudou lázně opraveny a my neotevřeme opravdovou lázeňskou sezonu," prohlásil Pavel P. Ries, dokumentarista a prezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD).

Právě tahle asociace s nápadem na zahájení lázeňské sezony přišla. A jak členové říkají, nejedná se o recesi. Herce převlečeného za Heinricha Mattoniho, hudbu nebo třeba ostrostřelce sem pozvali, aby se o zpustlých lázních mluvilo. Je to podle nich poslední šance na záchranu národní kulturní památky.

Fotogalerie

Kyselka doplatila na neuskutečněné velkolepé plány několika majitelů, z nichž první získal lázně v roce 1995. Všichni slibovali, že cenné budovy opraví, nikdo slovo nedodržel.

"Nejvíc ze všeho mě štve stav lázeňských budov. Jediná opravená je ve vlastnictví obce. Žádný starosta nebude mít nikdy radost z toho, že se mu bortí půlka historického jádra vesnice," řekla starostka Petra Hoffmannová (nez.).

Firmám, které nechávaly lázně chátrat, přitom místní stavební úřad několikrát udělil pokuty. Některé je zaplatily, jiné nikoli. Zpravidla reagovaly tím, že vyhlásily konkurz, nebo rovnou bankrot.

"Obec bohužel nemá žádnou zákonnou kompetenci k tomu, aby nutila vlastníka k nápravě. Navíc ze zákona nejsme ani účastníkem stavebního řízení, neboť nám nepatří ani jeden ze sousedních pozemků," mrzí Petru Hoffmannovou.

Herec se napil jen symbolicky, pramen je znečištěný

Narozdíl od členů asociace však není takovou optimistkou, co se obnovy lázní týče. Byla by ráda, pokud by se nejprve pro budovy našlo alespoň využití. Byť by lázeňský provoz fungoval jen v jedné z nich, byl by to podle ní velký úspěch.

Herec v kostýmu Heinricha Mattoniho se při svěcení z Ottova pramene napil jen symbolicky. Rozbor totiž mluví jasně: pramen je znečištěný.

To je jedna z věcí, kterou členové asociace nemohou současnému majiteli několika budov, tedy Karlovarským minerálním vodám (KMV), odpustit.

"Je tu firma, která pramen těží a má z něj komerční úspěch. To je v pořádku. Vedle toho by ovšem mělo fungovat to samé, co bylo v Kyselce za Heinricha Mattoniho. Lázně komerčně využíval, a ty léčily lidi," zdůrazňuje Pavel Ries.

Asociace na zahájení sezony pozvala mnoho hostů, na seznamu však zcela chyběli zástupci KMV, včetně šéfa Alessandra Pasqualeho.

"Jednak prohlásil, že tuto akci považuje za šaškárnu, tedy nevidí důvod na ni zavítat, a za druhé si nemyslím, že by bylo vhodné zvát sem devastátora těchto míst," uvedl Pavel Ries.

Zda budou Karlovarské minerální vody první společností, která dodrží své sliby a do bývalých lázní investuje, bude jasné do konce roku. Alessandro Pasquale v březnu slíbil, že za opravy dvou domů zaplatí firma 60 milionů korun. (více čtěte zde)

Komplex je však mnohem větší a KMV hodlají investovat jen do svého majetku, tedy pěti objektů.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

V karlovarské lékárně míchají konopné tablety, nejsou ale pro každého

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice může zpracovávat léčebné konopí. Na...

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice jako jediná ve Varech může od letošního roku zpracovávat léčebné konopí. Poté, co...

Grafton Recruitment Praha
Procesní inženýr / technolog

Grafton Recruitment Praha
Karlovarský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz