Zahájení lázeňské sezony v Kyselce - Kysibelský velejuch. Muž představující

Zahájení lázeňské sezony v Kyselce - Kysibelský velejuch. Muž představující Heinricha von Mattoniho zdraví přihlížející. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na zahájení lázeňské sezony ve zchátralé Kyselce přišly stovky lidí

  • 3
Stovky lidí se přišly v sobotu podívat do zchátralých lázní v Kyselce na Karlovarsku na zahájení lázeňské sezony. Zájemci viděli i svěcení nejoblíbenějšího pramene zakladatele zdejších lázní Heinricha von Mattoniho. Předtím museli projít po lanovém mostě. Tolik lidí najednou tudy nikdy neprošlo ani před rokem 1992, kdy lázně ještě fungovaly.

"Za rok se na zahájení lázeňské sezony sejdeme znovu. A budeme se tu scházet tak dlouho, dokud nebudou lázně opraveny a my neotevřeme opravdovou lázeňskou sezonu," prohlásil Pavel P. Ries, dokumentarista a prezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD).

Právě tahle asociace s nápadem na zahájení lázeňské sezony přišla. A jak členové říkají, nejedná se o recesi. Herce převlečeného za Heinricha Mattoniho, hudbu nebo třeba ostrostřelce sem pozvali, aby se o zpustlých lázních mluvilo. Je to podle nich poslední šance na záchranu národní kulturní památky.

Kyselka doplatila na neuskutečněné velkolepé plány několika majitelů, z nichž první získal lázně v roce 1995. Všichni slibovali, že cenné budovy opraví, nikdo slovo nedodržel.

"Nejvíc ze všeho mě štve stav lázeňských budov. Jediná opravená je ve vlastnictví obce. Žádný starosta nebude mít nikdy radost z toho, že se mu bortí půlka historického jádra vesnice," řekla starostka Petra Hoffmannová (nez.).

Firmám, které nechávaly lázně chátrat, přitom místní stavební úřad několikrát udělil pokuty. Některé je zaplatily, jiné nikoli. Zpravidla reagovaly tím, že vyhlásily konkurz, nebo rovnou bankrot.

"Obec bohužel nemá žádnou zákonnou kompetenci k tomu, aby nutila vlastníka k nápravě. Navíc ze zákona nejsme ani účastníkem stavebního řízení, neboť nám nepatří ani jeden ze sousedních pozemků," mrzí Petru Hoffmannovou.

Herec se napil jen symbolicky, pramen je znečištěný

Narozdíl od členů asociace však není takovou optimistkou, co se obnovy lázní týče. Byla by ráda, pokud by se nejprve pro budovy našlo alespoň využití. Byť by lázeňský provoz fungoval jen v jedné z nich, byl by to podle ní velký úspěch.

Herec v kostýmu Heinricha Mattoniho se při svěcení z Ottova pramene napil jen symbolicky. Rozbor totiž mluví jasně: pramen je znečištěný.

To je jedna z věcí, kterou členové asociace nemohou současnému majiteli několika budov, tedy Karlovarským minerálním vodám (KMV), odpustit.

"Je tu firma, která pramen těží a má z něj komerční úspěch. To je v pořádku. Vedle toho by ovšem mělo fungovat to samé, co bylo v Kyselce za Heinricha Mattoniho. Lázně komerčně využíval, a ty léčily lidi," zdůrazňuje Pavel Ries.

Asociace na zahájení sezony pozvala mnoho hostů, na seznamu však zcela chyběli zástupci KMV, včetně šéfa Alessandra Pasqualeho.

"Jednak prohlásil, že tuto akci považuje za šaškárnu, tedy nevidí důvod na ni zavítat, a za druhé si nemyslím, že by bylo vhodné zvát sem devastátora těchto míst," uvedl Pavel Ries.

Zda budou Karlovarské minerální vody první společností, která dodrží své sliby a do bývalých lázní investuje, bude jasné do konce roku. Alessandro Pasquale v březnu slíbil, že za opravy dvou domů zaplatí firma 60 milionů korun. (více čtěte zde)

Komplex je však mnohem větší a KMV hodlají investovat jen do svého majetku, tedy pěti objektů.