Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strany v Karlovarském kraji zbrojí na volby. TOP 09 nasadí i primátora

  13:34aktualizováno  13:34
Blížící se předčasné parlamentní volby probudily krajské politiky. Rozhýbali mašinérii sestavování regionálních kandidátek. Nejdál v přípravách pokročila Strana práv občanů Zemanovci a TOP 09, na jejíž kandidátce bude figurovat i karlovarský primátor Petr Kulhánek.
Pokud Sněmovna 20. srpna odhlasuje své rozpuštění, bude další vývoj opět záviset na rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana. Právě hlava státu totiž určí, kdy se rozpustí Poslanecká sněmovna a kdy přesně budou předčasné volby. (ilustrační foto)

Pokud Sněmovna 20. srpna odhlasuje své rozpuštění, bude další vývoj opět záviset na rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana. Právě hlava státu totiž určí, kdy se rozpustí Poslanecká sněmovna a kdy přesně budou předčasné volby. (ilustrační foto) | foto:  Dan Materna, MAFRA

TOP 09 a Starostové už mají jako první strana v kraji téměř jasno, jak bude vypadat jejich společná kandidátka pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny.

Lídrem bude zřejmě jednatel karlovarské městské společnosti KV Arena Roman Maleček. Za ním by se mohli seřadit primátor Karlových Varů Petr Kulhánek a současný poslanec Rudolf Chlad. Bývalý náčelník Horské služby v Krušných horách Chlad je poslancem od roku 2010 a jeho účast při hlasováních ve Sněmovně je téměř stoprocentní.

Romana Malečka jako jedničku odhlasoval v úterý krajský výbor TOP 09. A určil i v pořadí další kandidáty - právě Chlada, Petra Schallera a Petra Zahradníčka. Mezi ně se ale na sudé pozice ještě vmísí lidé, které později navrhne hnutí Starostové a nezávislí - jasné už je jméno Petra Kulhánka a jeho náměstka Jiřího Klsáka.

Nový karlovarský primátor Petr Kulhánek krátce po svém zvolení.

Karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Chystané angažmá karlovarského  primátora Petra Kulhánka je zajímavou zprávou z tábora TOP 09 a STAN. Kulhánek po váhání na nabídku kandidovat kývl.

"Rozhodně ale nebudu lídrem, spíš se objevím někde dál ve startovním poli," řekl Kulhánek.

V Kulhánkovi se perou dvě protichůdné myšlenky. Jako primátor Varů cítí, že ve městě uplatní své schopnosti a ovlivní mnohem víc věcí než ve dvousethlavé Sněmovně. Navíc si nemyslí, že zdravý selský rozum je to, co má v parlamentních lavicích navrch.

"Proti tomu jde názor, že pokud bych mohl aspoň trochu zbrzdit rozšiřující se vlnu levice, stálo by to za to," poznamenal. Preferuje ale dál působení ve městě.

Sociální demokracie tvrdí, že při sestavování kandidátek je teprve na začátku. Její krajský šéf Miloslav Čermák čeká, až se dosavadní Sněmovna rozpustí. Až pak dění ve straně nabere vyšší obrátky. "Žádný konkrétní návrh na lídra nemáme."

Diskuse uvnitř ČSSD o vhodných lidech pro další volby už ale běží. Logicky se skloňuje také jméno hejtmana Josefa Novotného.

On sám ale zatím své úmysly neodhalil. "Až přijedu z dovolené," odpověděl v SMS zprávě na dotaz MF DNES, zda se chystá kandidovat a proč. I předsedovi Čermákovi řekl, že si nechá vše projít hlavou.

Buď hejtman, nebo poslanec. Obojí nelze

Poslancem a zároveň hejtmanem už by ale Novotný zůstat nemohl. Vedení ČSSD přišlo s pravidlem, že tyto dvě funkce nelze kombinovat. A je jasné proč. Hejtmani zvolení do parlamentu nestíhají, mají nejhorší účast při hlasováních. Třeba Novotný jen 62 procent.

Sociální demokraté už se ale připravují na mítinky. Na městských úřadech si rezervují náměstí pro předvolební akce.

O kandidátce se začíná debatovat také v ODS. Zrychleně ji v příštích dnech sestaví regionální rada. "Nebude to tak těžký oříšek. Myslím, že se dohodneme ke spokojenosti všech," soudí krajský předseda ODS Jiří Vaněček.

On sám nemá nic proti tomu, aby se lídrem stal současný poslanec a bývalý starosta Ostrova Jan Bureš. "A pak máme úspěšné starosty, starostky, místostarosty. To je jediná cesta, jak v naší nelehké situaci ještě voliče oslovit," zamyslel se Vaněček.

Neshodne se ale s kolegou místopředsedou ODS v kraji Ladislavem Sedláčkem. Ten by hned na první místo posadil někoho ze známějších komunálních politiků.

"Lídr by měl vzejít z lidí, jako je Karel Jakobec ze Sokolova nebo Jana Vildumetzová ze Slavkova. Je za nimi spousta práce a žádné skandály."

Zemanovci cítí velkou šanci

Sedláček by naopak "upozadil" ty, kteří zavinili, že se občanští demokraté ocitli v hluboké krizi. K nim počítá i dosavadního poslance Bureše. "Nic proti němu, ale takoví dostali ODS do problémů," míní Sedláček.

Velkou šanci pod prezidentovými křídly cítí Zemanovci (SPOZ). O volebním lídrovi a kandidátce rozhodnou tento čtvrtek na schůzi krajského výboru. "Chceme, aby naši kandidáti byli odborníky, kteří něčemu rozumí a kteří přinesou pozitivní změny pro zemi i kraj," pronesl krajský předseda SPOZ Josef Kvasnička.

Kdo se na čele seznamu objeví, nechtěl prozradit. "Myslím si, že to bude právě krajský předseda," odhadl Jaroslav Bradáč, člen SPOZ a bývalý krajský radní. Také by do voleb rád zasáhl. "Láká mě to. O některé věcí stojí za to se poprat," dodal Bradáč.

Z malého Karlovarského kraje obvykle vzejde pět poslanců - při minulých volbách získala po jednom křesle ČSSD, ODS, TOP 09, KSČM a Věci veřejné.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Najdete na iDNES.cz