Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Strážníci bez maturitní zkoušky musí letos svléknout uniformu

  • 5
Přechodné šestileté období, kdy měli strážníci městských policií šanci doplnit si středoškolské vzdělání s maturitou, letos v prosinci končí. V Karlovarském kraji je podle ankety MF DNES šest městských policistů, kteří tuto podmínku nesplňují.

K poslednímu dni roku 2013 bylo v Karlovarském kraji bez maturity 19 strážníků. Zatímco šest jich musí skončit, dalších šest má ještě velkou šanci i při nových pravidlech ve své práci zůstat. Letos totiž budou maturitní zkoušku skládat. V rámci celé republiky bylo ke stejnému datu 853 městských policistů bez maturitní zkoušky.

„Snažil jsem se jim vytvořit podmínky pro doplnění maturity. Ale nesetkal jsem se s kladnou odezvou,“ povzdechl si Jiří Ďurčo, velitel městské policie v Mariánských Lázních. Její řady by měli na sklonku roku opustit dva strážníci. Podobně je tomu v Aši, kde se tento problém týká jednoho strážníka.

Jak uvedl zástupce velitele městské policie Petr Heth, v Chodově se chystá svléknout uniformu jeden strážník. Zbylí dva, kteří nesplňují zákonem stanovené vzdělání, zatím slouží v Nejdku.

„Ani jeden z nich mi nepředložil důkaz toho, že studuje střední školu. Počítám tedy s tím, že u nás vydrží jenom do konce letošního roku,“ konstatoval Marcel Bystřický, velitel nejdeckých ochránců veřejného pořádku. Těch je v současné době včetně dvou čekatelů devět plus sám velitel.

„Kdyby nás dva strážníci opustili, stav ještě na podzim letošního roku doplníme. Od vedení města máme přitom příslib, že počet strážníků můžeme následně navýšit o další dva,“ doplnil Bystřický.

Jeden z šesti strážníků, kteří se chystají letos maturovat tak, aby naplnili literu zákona, je z Chodova. Další dva slouží v Chebu a tři v Rotavě.

„Osobně doplnění vzdělání nepovažuji za zbytečnost,“ vyjádřil se Pavel Cheníček, zástupce velitele chebské městské policie. Složitější to ale mají v Rotavě. V současné době zde slouží tři obecní policisté. A všichni tři si doplňují maturitu.

„Jsem realista. Střední škola není nic jednoduchého. Pokud maturitu mít nebudu, budu si muset najít jinou práci,“ konstatoval Josef Srp, jeden z rotavských strážníků.

Když strážníci v Rotavě neodmaturují, nezbude tam žádný

O osud obecní policie v případě, že by zkoušku z dospělosti nesložil ani on, ani další jeho dva kolegové, obavy nemá.

„Myslím si, že si na naše fungování místní v dobrém slova smyslu zvykli. Předpokládám tedy, že kdyby byla sama existence obecní policie kvůli maturitám v ohrožení, vypsala by radnice nové výběrové řízení na strážníky,“ doplnil.

Zákon o obecní policii připouští jedinou výjimku, kdy strážník nemusí mít maturitu. A tou je, že k 1. lednu roku 2009 dosáhl věku 45 let a absolvoval do té doby minimálně tři průběžné zkoušky odborné způsobilosti.

Ty strážníci skládají každé tři roky před komisí ministerstva vnitra. Podle průzkumu MF DNES s touto výjimkou pracují v kraji dva lidé. Jeden v Karlových Varech a jeden v Ostrově.

Adepti na práci strážníka často fyzicky nestačí

Dostat se k městské policii přitom není nic jednoduchého. Adepti musí vedle psychické prokázat i fyzickou kondici. Tu má například v Karlových Varech na starosti Miroslav Ponert. A uchazeče o práci u karlovarské městské policie nijak nešetří.

„Zažil jsem kluky, kteří zvraceli námahou už při rozcvičce. Obecně se dá říct, že fyzická kondice uchazečů o práci u městské policie jde rok od roku dolů,“ konstatoval Miroslav Ponert.