Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strážníci v Chebu přestali nasazovat nenáviděné botičky

  18:46aktualizováno  18:46
Městská policie v Chebu přestala nasazovat nenáviděné botičky na špatně zaparkovaná auta. Namísto zablokovaného kola teď řidiči najdou za stěračem lístek s pozváním na služebnu strážníků. A svůj přestupek tam půjdou vysvětlit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Lidé už nemusí čekat, až přijede hlídka a blokovacího zařízení jejich vůz zbaví. Navíc řada řidičů nasazení botičky a jakoukoli manipulaci s vozem kritizovala,“ vysvětlil starosta Chebu Petr Navrátil. „Sázíme na to, že většina lidí má právní povědomí o přestupku a nebude se odpovědnosti vyhýbat,“ dodal.

Dosavadní zkušenosti mu dávají za pravdu. Přestože se botičky na ulicích už nějaký čas neobjevují, větší problémy s placením pokut strážníci neevidují. „Doposud jsme neměli důvod novinku veřejně prezentovat. Zkoušeli jsme, jaký bude mít úspěch. Jsem zvědavý, jak to bude nyní, až se to lidé dozvědí,“ pokračoval starosta.

Nová úprava ušetří čas řidičům a rozváže ruce strážníkům. Ti se teď namísto nasazování a sundavání botiček budou věnovat jiným úkolům. Systém chce město po dvou až třech měsících vyhodnotit. Pokud se novinka neujme, není podle starosty problém se k osvědčenému nasazování botiček opět vrátit.

„Městská policie dokáže plnit povinnosti dané jí zákonem i bez neoblíbených botiček. V žádném případě to však neznamená, že bychom dopravní přestupky přestali řešit. Řidič nesprávně zaparkovaného vozu bude předvolán na úřadovnu městské policie k podání vysvětlení,“ uvedl zástupce ředitele Městské policie Cheb Pavel Cheníček.

Němečtí řidiči se poctivě hlásí na služebně

A jak se zdá, zatím vše funguje. Na služebně se poctivě hlásí nejen němečtí návštěvníci, kteří jsou ostatně svou zodpovědností proslulí, ale i čeští řidiči. Z výbavy chebských strážníků botičky přesto úplně nezmizí. „Zůstávají jako donucovací prostředek. Například pokud se řidič pokusí odjet od nehody nebo bude agresivní,“ vysvětlil starosta.

Toho, že by městská policie kvůli absenci botiček vybrala méně peněz za pokuty, se nebojí. „Hlavním úkolem strážníků není vybírat od řidičů pokuty, ale zajistit ve městě pořádek.“

Podle slov starosty řeší Městská policie v Chebu měsíčně přibližně čtyři stovky přestupků proti parkování. Řidičům hrozí pokuty od dvou set do dvou tisíc korun. „Standardně se držíme u spodní hranice. S vyšší pokutou je třeba počítat u závažnějších nebo opakovaných přestupků,“ doplnil starosta.

Novinku, se kterou přišli sami strážníci, vítají i někteří Chebané. „Je to rozumný krok. Řidič byl vlastně potrestaný dvakrát. Musel strážníky zavolat a čekat, až přijedou a botičku sundají. A ještě zaplatit pokutu,“ myslí si Radim Horký.

Naopak Marie Dvořáková má za to, že právě botičky jsou pro řidiče účinným strašákem. „Teď si budou parkovat, kde se jim zlíbí. Lísteček? Ten zmuchlají a zahodí do kanálu.“Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz