Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Strážníci v Chebu přestali nasazovat nenáviděné botičky

  • 16
Městská policie v Chebu přestala nasazovat nenáviděné botičky na špatně zaparkovaná auta. Namísto zablokovaného kola teď řidiči najdou za stěračem lístek s pozváním na služebnu strážníků. A svůj přestupek tam půjdou vysvětlit.

„Lidé už nemusí čekat, až přijede hlídka a blokovacího zařízení jejich vůz zbaví. Navíc řada řidičů nasazení botičky a jakoukoli manipulaci s vozem kritizovala,“ vysvětlil starosta Chebu Petr Navrátil. „Sázíme na to, že většina lidí má právní povědomí o přestupku a nebude se odpovědnosti vyhýbat,“ dodal.

Dosavadní zkušenosti mu dávají za pravdu. Přestože se botičky na ulicích už nějaký čas neobjevují, větší problémy s placením pokut strážníci neevidují. „Doposud jsme neměli důvod novinku veřejně prezentovat. Zkoušeli jsme, jaký bude mít úspěch. Jsem zvědavý, jak to bude nyní, až se to lidé dozvědí,“ pokračoval starosta.

Nová úprava ušetří čas řidičům a rozváže ruce strážníkům. Ti se teď namísto nasazování a sundavání botiček budou věnovat jiným úkolům. Systém chce město po dvou až třech měsících vyhodnotit. Pokud se novinka neujme, není podle starosty problém se k osvědčenému nasazování botiček opět vrátit.

„Městská policie dokáže plnit povinnosti dané jí zákonem i bez neoblíbených botiček. V žádném případě to však neznamená, že bychom dopravní přestupky přestali řešit. Řidič nesprávně zaparkovaného vozu bude předvolán na úřadovnu městské policie k podání vysvětlení,“ uvedl zástupce ředitele Městské policie Cheb Pavel Cheníček.

Němečtí řidiči se poctivě hlásí na služebně

A jak se zdá, zatím vše funguje. Na služebně se poctivě hlásí nejen němečtí návštěvníci, kteří jsou ostatně svou zodpovědností proslulí, ale i čeští řidiči. Z výbavy chebských strážníků botičky přesto úplně nezmizí. „Zůstávají jako donucovací prostředek. Například pokud se řidič pokusí odjet od nehody nebo bude agresivní,“ vysvětlil starosta.

Toho, že by městská policie kvůli absenci botiček vybrala méně peněz za pokuty, se nebojí. „Hlavním úkolem strážníků není vybírat od řidičů pokuty, ale zajistit ve městě pořádek.“

Podle slov starosty řeší Městská policie v Chebu měsíčně přibližně čtyři stovky přestupků proti parkování. Řidičům hrozí pokuty od dvou set do dvou tisíc korun. „Standardně se držíme u spodní hranice. S vyšší pokutou je třeba počítat u závažnějších nebo opakovaných přestupků,“ doplnil starosta.

Novinku, se kterou přišli sami strážníci, vítají i někteří Chebané. „Je to rozumný krok. Řidič byl vlastně potrestaný dvakrát. Musel strážníky zavolat a čekat, až přijedou a botičku sundají. A ještě zaplatit pokutu,“ myslí si Radim Horký.

Naopak Marie Dvořáková má za to, že právě botičky jsou pro řidiče účinným strašákem. „Teď si budou parkovat, kde se jim zlíbí. Lísteček? Ten zmuchlají a zahodí do kanálu.“