Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opilci končí na záchytce častěji, karlovarský rekordman letos už 13krát

  8:52aktualizováno  8:52
Neuvěřitelných třináct odvozů na sokolovskou záchytku má v letošním roce na kontě karlovarský rekordman, bezdomovec Zdeněk. To je ale jen špička ledovce. Opilci končí na záchytce stále častěji.

Karlovarští strážníci nasadili do provozu sanitku upravenou na převoz opilců. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Podle aktuální statistiky karlovarské městské policie vyjeli strážníci k převozu opilého člověka zatím 156krát. Měsícem s největším počtem jízd na protialkoholní záchytnou stanici je přitom právě končící září.

„Měsíc ještě neskončil a strážníci už do Sokolova přepravili sanitou 26 osob,“ potvrdil Marcel Vlasák, velitel karlovarské městské policie.

Záchytka

v číslech

  • Průměrná doba, kterou stráví strážníci s jedním opilcem při převozu: 1 hodina 30 minut
  • Nejdelší zásah tohoto typu: 3 hodiny 55 minut
  • Nejkratší zásah tohoto typu: 50 minut
  • Doba, kterou strážníci celkem strávili od začátku roku s řešením případů opilců: 255 hodin

Sanitu, která dosloužila na záchrance, si strážníci pořídili právě kvůli převozům opilců. Těch jim zatím nejvíce „přihráli“ kolegové ze státní policie.

„V rámci koordinační smlouvy jsme od nich převzali k převozu sedmdesát lidí,“ řekl Vlasák. Dalších 59 lidí si lidově řečeno nabrali strážníci sami, zbytek tvoří případy, které převzali od zdravotníků.

Vedení Zdravotní záchranné služby Karlovarského kraje, která je provozovatelem sokolovské záchytky, dělá toto zařízení hlavu. Záchytka nikdy nebude výdělečný podnik, ale dluh, který dokázali klienti tohoto zařízení způsobit jen v letošním roce a který se pohybuje v sedmimístných částkách.

„Od 1. ledna do 26. září činí téměř dva miliony,“ potvrdila Petra Bakurová, mluvčí krajské záchranky. Po odečtení částky, kterou se ve stejném období podařilo od dlužníků vybrat, činí aktuální letošní dluh více než 1,554 milionu korun.

Peníze, které chybějí na účtu zdravotnických záchranářů, jsou ovšem jen jednou stranou mince. Tou druhou je čas. Opilci připravili karlovarské strážníky, kteří se stali jedinými „dodavateli“ klientů záchytky z krajského města, o 225 hodin. O čas, který by jinak věnovali běžné činnosti v ulicích města.

Nejvíc je zaměstnal hned první letošní případ, nad nímž strávili bez pěti minut čtyři hodiny. Naopak nejrychleji vyřídili strážci veřejného pořádku 23. srpna, kdy jim celý úkon trval 50 minut. Průměrný převoz přitom včetně nezbytných úkonů trvá hodinu a půl.

Odpovědět na otázku, odkud strážníci vozí do Sokolova nejvíce opilých lidí, není podle Marcela Vlasáka jednoduché. „Převoz totiž mnohdy začíná až v karlovarské nemocnici, kde si strážníci případ přebírají,“ vysvětlil velitel.

Konkrétní místa, odkud městští policisté sbírají alkoholem zmožené lidi, ale koresponduje s místy nejčastějšího pohybu bezdomovců. „Jasně jim dominuje Tržnice a nejbližší okolí Smetanových sadů.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz