Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Jeřáb usadil na věž radošovského kostela novou střechu

  17:01aktualizováno  17:01
Už zdálky je vidět nová chlouba radošovského kostela Sv. Václava. Po letech chátrání se památka opět může pyšnit majestátností. Těžkotonážní jeřáb usadil na její střechu novou jedenáctimetrovou špičku kostelní věže.

Přes padesát místních si ve čtvrtek dopoledne nenechalo ujít více než dvouhodinovou dramatickou podívanou, kdy jeřábník přítomným doslova zatajoval dech. „Nová střecha věže váží okolo 4,5 tuny a je přes 11 metrů vysoká,“ popsal rozměry Aleš Labík, starosta Kyselky, pod kterou Radošov spadá.

Fotogalerie

Boj s osazením začal už se samotným příjezdem jeřábu, který se téměř půl hodiny rovnal, než dosáhl správného umístění. „To nemůže vytočit. Tam není místo,“ komentovala dění postarší paní, která s sebou vzala svého vnoučka.

Levá část střechy se totiž nebezpečně přiblížila blízkému domu. Pomalé navinování lana a jemná korekce jeřábníka nakonec srážce zabránila. Pak už šlo všechno hladce. „Ještě kousek, ještě. A dobrý,“ zaznělo z vysílačky jednoho z dělníků.

Právě oni byli pro vedení města první volbou. „Pracují v Kyselce na opravách. Mají to kousek a znají prostředí,“ potvrdil Labík.

Na dlouhou cestu se dobrovolně vydalo vedení Kyselky před rokem, kdy od občanského sdružení Radošovský most odkoupilo kostel za 350 tisíc korun. Zdevastovaný a roky chátrající skvost tak dostal novou naději na záchranu.

„Dlouho jsme váhali nad koupí, nakonec jsme se rozhodli oslovit naše občany formou dotazníku. Pro odkup bylo okolo 90 procent lidí, takže bylo rozhodnuto,“ vzpomněl starosta Kyselky Aleš Labík.

Tím začala dlouhá cesta jednání a shánění dotačních titulů od ministerstva kultury a Karlovarského kraje. Souběžně s novou střechou se opravuje i vnější omítka a klempířské prvky věže kostela. Při opravách jsou používány výhradně tradiční technologie. „I fasádu jsme chtěli dokončit v tomto roce, bohužel nám nepřeje počasí,“ trošku si postěžoval starosta.

Nová střecha kostela v sobě skrývá čtyři původní trámy, které byly na předchozí střeše. „Při jejím prozkoumávání jsme narazili na vzkaz faráře z roku 1969. Byl schován v lahvi od piva a z toho, co se nám povedlo rozluštit, si velice stěžoval na tehdejší režim,“ prozradil Labík.

Ale plány tímto nekončí, spíše naopak. Už nyní má radnice téměř hotový projekt na opravu centrální lodě a vitráže. I tady místní věří v získání dotace. „Navíc nás čeká taková třešnička na dortu, tou budou ciferníky do věžních hodin,“ nastínil starosta.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz