Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opozdilci mají ještě šanci, střední školy nabízejí volná místa

  8:54aktualizováno  8:54
Ačkoli nový školní rok už začal, střední školy a učiliště v Karlovarském kraji nabízejí zájemcům o studium prvních ročníků ještě poslední volná místa. Největší šanci uspět budou mít v technických oborech.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Střední školy a učiliště v regionu mají za sebou poslední kola přijímaček do prvních ročníků. Ačkoli další už vypisovat ředitelé a ředitelky nebudou, pár posledních míst ve třídách ještě najdou.

Usednout do lavic v prvních ročnících stále ještě mohou zejména zájemci o technické obory, přestože žáků je v mnoha třídách více, než tomu bylo předešlý rok.

„Co se týče základních učebních oborů, jako je elektrikář nebo automechanik, tam máme plno. Trochu mě mrzí, že je méně zámečníků, přestože zámečník, respektive strojní mechanik a obráběč kovů je nejžádanějším oborem na trhu vůbec,“ uvedl Pavel Janus, ředitel Integrované střední školy technické a ekonomické Sokolov.

V obou oborech se tam nakonec sešlo dvaadvacet žáků, ačkoli předběžný zájem byl prý vysoký. Zpočátku to podle ředitele vypadalo, že škola přijme tři desítky zájemců.

„Pro mě z nepochopitelných důvodů k nám začali chodit rodiče a brát zpět přihlášky a zápisové lístky, protože jejich syn jde na maséra, kuchaře, kadeřníka nebo na průmyslovku, byť měl z něčeho pětku,“ popsal ředitel s tím, že ve zmiňovaných oborech je tím pádem ještě volno.

Standardně zaplněné jsou ty, které si častěji volí děvčata, a to veřejná správa a ekonomika a podnikání.

Největší zájem je tradičně o gymnázia

Poslední volná místa by našli i na Střední průmyslové škole v Ostrově, která už také nebude vypisovat další kolo přijímacího řízení. „Třídy máme naplněné k naší spokojenosti, ale v každém oboru by ještě nějaké místo bylo. Pokud se nám zájemce ještě teď ozve, můžeme ho vzít,“ popsal ředitel Pavel Žemlička.

Tradičně největší zájem v Karlovarském kraji byl o gymnázia, která další kola přijímacího řízení téměř nevypisovala. Podobné to ale bylo třeba i v případě karlovarské obchodní akademie.

„Nastupoval jsem sem před více než dvaceti lety a po dlouhé době otevíráme místo dvou hned tři první ročníky,“ řekl ředitel Pavel Bartoš. Vyšší zájem o studium přisuzuje jednak tomu, že na střední školy nastupují o něco početnější ročníky, a jednak tomu, že se o obchodní akademii mluví v lepším světle.

Střední školy v kraji začátkem letošního roku „posílila“ ještě více než stovka studentů soukromé střední odborné školy obchodu, provozu hotelů a středního odborného učiliště z karlovarského nábřeží Jana Palacha. Městu dlužila na nájemném desítky tisíc korun a kvůli nesplaceným pohledávkám spadla v červnu do konkurzu. Svou činnost ukončila 31. srpna a pomoc studentům slíbili zástupci kraje.

„Udělali jsme, co jsme mohli. Byla to naše dobrá vůle, nikoli povinnost,“ řekl Edmund Janisch, krajský radní pro školství. Kraj zatím nemá informace o necelých třech desítkách studentů, ostatní si již našli jiné školy.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

V karlovarské lékárně míchají konopné tablety, nejsou ale pro každého

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice může zpracovávat léčebné konopí. Na...

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice jako jediná ve Varech může od letošního roku zpracovávat léčebné konopí. Poté, co...

Najdete na iDNES.cz