Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středním školám ubývají studenti, Ostrov sází i na antického hrdinu

  8:21aktualizováno  8:21
O desítky studentů přišly oproti loňskému roku krajské střední školy. Ze sedmadvaceti jich úbytek hlásí jednadvacet, stejný či vyšší počet má jen šest škol, které zřizuje Karlovarský kraj. Nejvíc dětí, a to 152, ubylo oproti loňsku Integrované střední škole Cheb. Ještě před rokem tam bylo 1073 žáků, teď jich má 921.

V karlovarské městské části Doubí je k vidění billboard se sochou muže třímajícího v ruce montážní klíč. Ke studiu láká děti nápisem Absolvent Střední průmyslové školy Ostrov - výstavní kus na trhu práce. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Více místa je po prázdninách kromě chebské integrované školy také v Hotelové škole Mariánské Lázně, kde oproti loňsku chybí 80 studentů, podobně je na tom Střední škola živnostenská Sokolov s úbytkem jednasedmdesáti žáků.

Podle ředitelky Ilony Medunové je na vině jednak klesající demografická křivka, která má za následek méně deváťáků, a pak také obavy uchazečů maturitních oborů a nástavbového studia ze státní maturitní zkoušky.

"Zaznamenali jsme zde pokles v počtu přihlášených," uvedla ředitelka. Aby škola úbytek žáků zastavila, nabídne v příštím školním roce zájemcům nové obory. Bude to nástavbové studium Vlasové kosmetiky a Potravinářská výroba určená žákům základních škol.

"Chystáme také cílenou náborovou kampaň, zúčastníme se prezentační akce Škola 2013 a budeme inzerovat," uvedla ředitelka. Zapojit se chce škola také do projektu na podporu technického a přírodovědného vzdělávání, chystá pro děti akce v truhlářských dílnách.

Střední školy zřizované krajem přišly o 649 dětí

Jednou z mála středních škol, které studenti naopak přibyli, je průmyslovka v Ostrově. Oproti loňskému roku má o dvaadvacet dětí víc. To je nejlepší výsledek ze všech škol v kraji. Podle ředitele Pavla Žemličky je nárůst žáků způsobený jednak tím, že škola otevřela dálkové studium a také rozjela velkou reklamní a náborovou kampaň.

Například karlovarskou městkou část Doubí zdobí billboard se sochou muže třímajícího v ruce montážní klíč. Ke studiu láká děti nápisem "Absolvent Střední průmyslové školy Ostrov - výstavní kus na trhu práce".

"Máme dvacet partnerských škol, které se zapojily do projektu Technika je zábava. Ten má nasměrovat na technické školy budoucí studenty. Myslím, že funguje i krajské stipendium, které u těch nejlepších činí až sedm tisíc korun za rok," uvedl Pavel Žemlička.

Propagační billboardy po městě podle něj slouží k "vytvoření klimatu" a za pár týdnu je budou svou přítomností vytvářet i u KV Areny, v Drahovicích a Staré Roli. "Propagace určitě zabírá. Pro žáky jistě není billboard to hlavní, podle čeho by se ke studiu rozhodovali, ale jistě je podpoří," myslí si Pavel Žemlička.

Až na chebskou výjimku neubývají studenti krajským gymnáziím. Druhého nejlepšího výsledku v počtu studentů dosáhlo gymnázium v Ostrově, které letos navštěvuje o jednadvacet dětí více.

"Za nárůstem je několik faktorů. Jednak se nám vrátily děti ze studijních pobytů a pak máme stále převis poptávky nad nabídkou. Zájem o studium na našem gymnáziu je už několik let stejný, takže jsme šťastnou školou, která si zájemce stále ještě může vybírat," potěšilo Milana Martinka, zástupce ředitele gymnázia.

Oproti loňskému roku přišly střední školy zřizované krajem o 649 dětí. Podle hejtmanova náměstka pro školství Václava Sloupa je to stav tristní. "Čím méně studentů bude, tím méně bude i peněz na platy učitelů," podotkl. O něco méně studentů hlásí kromě středních i vyšší odborné školy. Výsledek však není tak špatný - ubylo jich pouze deset.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Najdete na iDNES.cz