Stopy ruční práce středověkých horníků ve středověkém dole Jeroným.

Stopy ruční práce středověkých horníků ve středověkém dole Jeroným. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jak vypadala těžba ve středověku? Tajemství odhalí důl Jeroným

  • 0
MF DNES nahlédla do středověkého dolu Jeroným na Sokolovsku, který se ještě letos na podzim otevře návštěvníkům. Jak vypadala středověká těžba v Krušných horách, to se už brzy dozvědí také zájemci v Abertamech.

Cínový důl Jeroným, do kterého dosud směli jen lidé ze sokolovského muzea, jež se o dílo stará, přivítá první návštěvníky ještě letos na podzim. Muzeu se podařilo nastřádat několik dotací, a to 120 tisíc z Nadace Georgia Agricoly, dalších 400 tisíc přidal na zpřístupnění Karlovarský kraj.

"Tyto dva příspěvky nám pomohly k tomu, že část dolu ještě letos otevřeme. Prohlídky si představujeme tak, že by se na ně lidé objednávali přes naše webové stránky. Sešli bychom se v dohodnutých termínech v Hornickém muzeu Krásno, kde se vystrojíme, a poté se přesuneme do dolu Jeroným," popsal Michael Rund, ředitel Muzea Sokolov.

Návštěvníci si ve zpřístupněném půlkilometrovém podzemí dolu prohlédnou techniky dobývání cínu, zejména takzvané sázení ohněm. Pokud lidem ze sokolovského muzea plány vyjdou, rádi by v budoucnu zpřístupnili i jeho další část.

Důl otevřou také v Abertamech

Úpravami prochází také další středověké dílo - důl Mauricius u Abertam. Ten loni získala bezúplatným převodem abertamská radnice od státního podniku Diamo.

"Podle projektu by měly úpravy skončit na podzim příštího roku. Pokud ale všechno dobře půjde, možná bude hotovo už na jaře," uvedl starosta Abertam Zdeněk Lakatoš.

Zpřístupnění dolu Mauritius bude stát zhruba osm milionů korun, devadesát procent však zaplatí dotace z evropského fondu Cíl 3.

,