Rudolf Macháček, primář oddělení soudního lékařství a toxikologie sokolovské...

Rudolf Macháček, primář oddělení soudního lékařství a toxikologie sokolovské nemocnice u knihovny ve své kanceláři. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Soudní lékař sepsal střípky ze své práce, vypráví třeba o nálezu mumií

  • 1
Po naléhání posluchačů přednášek se nechal primář soudního lékařství sokolovské nemocnice Rudolf Macháček zlomit a napsal knihu Střípky z práce soudního lékaře. Na 117 stránkách tak shrnuje dvacáté výročí svého oddělení.

Kniha vydaná Nakladatelstvím H&H obsahuje drobné postřehy a zkušenosti z praxe soudního lékaře řešícího závažné kriminální činy, zabývajícího se ohledáváním kosterních pozůstatků, ale rovněž posuzujícího psychickou motivaci trestných činů i sebevražd.

„Moc se mi do toho nechtělo. Když se blížilo 20. výročí činnosti našeho oddělení, opakovaně mě k publikování vyzýval asistent jednatel Joža Lokajíček. Nakonec mne zlomil a já jsem se dal do psaní. S přestávkami to trvalo přibližně tři měsíce,“ uvedl Macháček.

Snažil se vybrat ty nejzajímavější případy, se kterými se za celou svou kariéru seznámil.

„Podle ohlasu těch, kteří už knížečku četli, upoutává nejvíce první případ ‚Takový slušný pán‘ a případ opakovaného nálezu mumií,“ navnadil potencionální čtenáře Macháček.

K prvnímu nálezu mumie došlo přibližně před 25 lety v jedné obci na Karlovarsku.

„Jednalo se o mumii z počátku 20. století. Zajímavostí je, že před patnácti lety byla do stejné obce povolána i moje kolegyně. Opět k podobnému nálezu, jen tentokrát nešlo o jedno, ale dvě těla,“ sdělil Macháček. Ve druhém případě měli odhalení na svědomí kněží, ti objevili těla v kapli v kryptě.

Lékař také s úsměvem vzpomíná na start zcela ojedinělého oddělení v kraji.

„Začátky byly skromné. V dubnu 1994 jsme začínali ve složení primář, sekretářka a jeden sanitář. Kancelář jsme měli v pracovně lékařky patologie, která byla na mateřské dovolené. Z přístrojového vybavení jsme měli k dispozici psací stroj, mikroskop a pitevní nástroje,“ připomněl Macháček.

Na podzim téhož roku byla oddělení přiřazena toxikologická laboratoř, do té doby spadající pod oddělení biochemie. Toxikologie byla vybavena pouze jedním plynovým chromatografem.

V průběhu let se vše začalo měnit. Oddělení získalo nové prostory a vybavení, takže se vyrovnalo podobným centrům v celé republice.

„Dnes tvoří naše oddělení tři lékaři, vysokoškolák toxikolog (všichni znalci), laborantky, sekretářka a sanitáři. Působnost se rozšířila na celý kraj,“ přiblížil soudní lékař.