Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V pohraničí chybí technici, strojírenské firmy to nutí odmítat zakázky

  8:42aktualizováno  8:42
Strojírenské firmy v pohraničí hlásí dramatický nedostatek zaměstnanců. Chybí absolventi technických oborů s výučními listy či maturitou. Po krajských stipendiích se chystá nabídnout vlastní podpůrný program i město Aš.

Zámečničtí učni při soutěži Machři roku na náměstí Budovatelů v Sokolově. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Aš zvažuje, že dětem, které se rozhodnou potřebné obory studovat, začne vyplácet motivační stipendium. Na projektu chce spolupracovat s tamními firmami.

„Je třeba hledat cesty, jak povzbudit zájem o technické disciplíny. Dnes je situace taková, že mnozí absolventi středních škol jsou rádi, že mohou pracovat na podřadných pozicích v supermarketech. Přitom jsou zde prosperující strojírenské firmy, které musí přijímat agenturní zaměstnance z ciziny, protože naše střední školství potřebné absolventy nedokáže vyprodukovat,“ myslí si starosta Aše Dalibor Blažek.

Krajská stipendia

  • Pro studenty oborů:
    aplikovaná chemie, technologie silikátů, pekař, řezník - uzenář, nástrojař, strojní mechanik, sklář, výrobce a dekoratér keramiky, truhlář, dřevařská výroba, stavebnictví, malíř a lakýrník, klempíř, tesař, zedník, lesní mechanizátor, strojírenství, elektrotechnika, zdravotnický asistent, uměleckořemeslná stavba hudebních nástrojů
  • Výše příspěvku na pololetí:
    1 500 Kč/první ročník, 2 000 Kč/ druhý ročník, 2 500 Kč 3.a 4. ročník
  • Prospěchové stipendium:
    1 000 Kč za pololetí

Zdroj: www.kr-karlovarsky.cz

„Pro řadu rodičů z Aše bývá studium jejich dětí na školách v Nejdku nebo Ostrově finančně náročné. Proto bychom rádi našli způsob, jak tyto děti podpořit. Studentovi, který se dohodne v konkrétní firmě na Ašsku, že tam po škole nastoupí, bychom mohli přispívat například na ubytování nebo dopravu,“ přibližuje svou představu starosta a doplňuje, že město v žádném případě nebude podporovat ty, kteří by po škole odešli za prací do Německa.

Podle zástupců průmyslových firem je už nedostatek zaměstnanců dramatický.

„Situace je tak vážná, že nás nutí dokonce odsouvat nebo rovnou odmítat zakázky. Pokud se to nezmění, nevím, jak to bude dál,“ potvrzuje vážnost situace Michael Ondraschek, generální ředitel Astos Machinery, jedné z největších firem na Ašsku.

Ten vidí jako největší problém současný systém, kdy jsou školy placeny podle počtu studentů a často produkují absolventy, kteří se nedokážou uplatnit na trhu práce.

„Obávám se, že v této oblasti už nám ujel vlak. Všechny firmy u hranic navíc bojují s odlivem zaměstnanců. My tady vytváříme odborníky, zaučíme je, ukážeme, jak a s čím pracovat, stojí nás to čas i peníze. A v momentě, kdy dosáhnou nějaké úrovně vzdělanosti, sem přijede náborář z Německa a odvede nám je. To je nefér,“ stěžuje si Ondraschek.

Přidává zkušenost, kdy se firmě nevrátil z dovolené odborník pracující na klíčovém stroji. „Než jsme zaučili jiného, výroba stála. A přitom jediné, co jako zaměstnavatel můžu udělat, je napsat mu Áčko,“ dodává Ondraschek.

S výučním listem lze vydělat víc než s maturitou

Situaci řeší i hospodářská komora. „Na Ašsku chybí kvalifikovaní lidé ve strojírenství a textilní šičky. Tento obor se ale v kraji nikde nevyučuje. Snažíme se tedy vytvořit alespoň certifikované vzdělávací středisko pro dospělé,“ uvádí ředitel Krajské hospodářské komory Stanislav Kříž.

Dodává, že kvalifikovaní zaměstnanci chybí v celém kraji. „Více než osmdesát procent firem se s takovým problémem potýká. Rodiče si stále myslí, že s maturitou si člověk vydělá víc než s výučním listem. To už ale není pravda. Proto vstupujeme i do základních škol, kde se snažíme manuálně zručné žáky k technickým oborům přitáhnout.“

Podporu nazvanou motivační stipendium už začal vyplácet studentům vybraných oborů také Karlovarský kraj.

„Na stipendia pro středoškoláky šlo za první a druhé pololetí uplynulého školního roku téměř 1,3 milionu korun z krajského rozpočtu. Snažíme se tak podpořit zájem žáků o vybrané obory, které se nám nedaří naplnit, jako je například nástrojař, truhlář, zedník,“ dodal krajský radní pro oblast školství Edmund Janisch.

Připomněl, že absolventi uvedených oborů najdou profesní uplatnění v regionálních firmách bez problému.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Najdete na iDNES.cz