Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladý chemik z Ostrova boduje za hranicemi. Z Moskvy přivezl medaili

  15:40aktualizováno  15:40
Adama Přádu z Ostrova čeká poslední rok studia na tamějším gymnáziu. Se svými úspěchy se už ale dostal mnohem dál. Patří totiž mezi nejlepší středoškolské chemiky v republice. Koncem července se vrátil z mezinárodní olympiády v Moskvě, odkud si přivezl stříbrnou medaili.

Student ostrovského gymnázia Adam Přáda přivezl z chemické olympiády v Moskvě stříbro. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Poněkud netradiční první měsíc prázdnin má za sebou osmnáctiletý Adam Přáda z Ostrova. I když jeho spolužáci nejspíš tráví horké letní dny u vody, on se na konci července vrátil z Mezinárodní chemické olympiády, která se konala na Moskevské státní univerzitě.

"Soutěž na vyšší úrovni už ve středoškolské chemii neexistuje. Postupuje se na ni z českého národního kola přes dvě výběrová soustředění," vysvětluje Přáda.

Do Moskvy se probojoval s dalšími třemi studenty ze všech koutů republiky. Na olympiádě strávili celkem deset dní. Každý tým měl přiděleného průvodce, který se o ně staral po celou dobu pobytu.

"Naše průvodkyně byla studentka češtiny a srbštiny, takže s námi mluvila i česky," popisuje. Po celou dobu olympiády panovala velmi přísná opatření, aby nikdo nemohl podvádět. Hned první den proto museli odevzdat veškerou elektroniku.

Dokud nedopsali všechny testy, nemohli ani zavolat domů. "Samozřejmě existovala možnost, že si někdo přiveze dva mobily a jeden neodevzdá, ale pro nás je důležité fair-play," říká Přáda.

Přísné podmínky platily i pro mentory, tedy učitele, kteří český soutěžní tým doprovázeli. "Po registraci nás rozdělili a mentory odvezli dvě stě kilometrů za Moskvu doprostřed lesa. Tam dostali úlohy v angličtině, které pro nás překládali do češtiny. Také museli zadání schválit a zkontrolovat, že v něm nejsou chyby," vypráví ostrovský student.

Úlohy byly náročné hlavně časově

První dny pobytu v Moskvě, kdy mentoři pracovali na překladech, tak mohli soutěžící využít k prohlídkám města. Pak už začalo testování. "Nejdřív jsme dělali tři praktické úlohy, jednou z nich byla třeba analýza vody, její teplota, tvrdost a podobně. Náročné to bylo hlavně časově, všichni jsme se shodli na tom, že se to nedalo stihnout. Na úlohy jsme měli pět hodin, což se sice může zdát hodně, ale ve skutečnosti je to opravdu málo času," říká.

Podobné to bylo i s teoretickou částí. "Rusko je obecně známé tím, že když se v něm chemická olympiáda koná, bývají ti nejlepší běžně mnohem méně úspěšnější než v jiných zemích, a to kvůli vysoké náročnosti. Zadání totiž vždy vytváří pořadatelská univerzita," vysvětluje Přáda.

Nakonec se v konkurenci 291 studentů ze 77 zemí umístil na 54. místě, což mu zajistilo stříbrnou medaili. "Žebříček se dělá podle dosažených bodů. Kolem deseti procent prvních soutěžících dosáhne na zlato, přibližně dalších dvacet procent má stříbro a dalších třicet bronz. Pár lidí pak dostane ještě čestné uznání a zbytek odjíždí s prázdnou. Moje umístění je pro mě opravdu úspěch," říká student.

Rád by studoval na univerzitě v Cambridge

Příští rok se Mezinárodní chemická olympiáda uskuteční ve vietnamské Hanoji. I té by se Adam Přáda rád zúčastnil. Je to jeho poslední možnost, pořádá se totiž jen pro středoškoláky.

Vzhledem k tomu, že ho čeká maturitní ročník, přemýšlí i o budoucnosti. "Nejsem si jistý, jestli chemii nedělám hlavně proto, že v ní mám největší podporu. Teoreticky bych mohl dělat i něco jiného, třeba fyziku. Proto se zatím nechci moc úzce zaměřovat. V ideálním případě bych chtěl jít na univerzitu v Cambridge, kde bych mohl studovat chemii, fyziku a biologii dohromady, a specializovat se až v dalších letech," popisuje Přáda.

Přihlášky se podávají v říjnu, je potřeba napsat motivační dopis a v případě úspěchu přijet do Anglie na osobní pohovor. Studium na tamějších školách je ale hodně drahé, proto se Přáda snaží získat stipendium Nadace Zdeňka Bakaly. "Kdyby to nevyšlo, funguje v Anglii docela dobrý systém studentských půjček," říká.

Čeká ho tedy opravdu náročný rok. "Budu muset skloubit maturitu, přijímací zkoušky a olympiádu, tak doufám, že to nějak vyjde a nebudou se mi krýt termíny," doufá student.

Velkou zásluhu na Přádových úspěších má také ostrovský chemikář Vladimír Vít, který mu velmi pomáhá s přípravou. "Letos jsem se už potřetí zúčastnil biologického a chemického tábora Běstvina. Je zajímavé, že tam přednáší i Eva Pluhařová, což je absolventka naší školy, kterou pan Vít k chemii také přivedl. Třeba mi to vyjde a jednou tam budu přednášet a připravovat žáky na olympiádu i já," usmívá se student.

Autoři:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Najdete na iDNES.cz