Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sdružení hledá ve Varech lidi, kteří mohou osvěžit Paměť národa

  15:51aktualizováno  15:51
Na karlovarské pěší zóně u pošty vyrostlo studio Paměti národa. Pokračuje v něm soutěž Příběhy 20. století. Pracovníci studia si zájem Karlovaráků chválí. V Hradci Králové nebyli některými kolemjdoucími přijati právě nejlépe.

Martin Douša a Jan Peloušek v mobilním studiu Paměti národa v Karlových Varech. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Martin Douša z Karlových Varů byl mezi prvními lidmi, kteří si se zájmem prohlíželi mobilní studio před karlovarskou hlavní poštou. Na anketní otázky pracovníka studia mimo jiné odpověděl, že mu vadí komunisté v parlamentu. "Přišel jsem, protože se zajímám o politiku a extremismus," řekl MF DNES.

O projektu Paměť národa dá Martin Douša doma vědět svému tatínkovi. Probere s ním i nějaké historky z války. Doufá, že tatínka do nahrávacího studia dostane. A tak je možné, že se sbírka rozroste.

"Tatínek například vyprávěl, jak jako malý kluk špicloval akce Hitlerjugend (Hitlerovy mládeže). Škoda jen, že už nám nic neřekne otcův starší bratr, kterého komunisté zavřeli jako politického vězně do jáchymovských lágrů."

Putování mobilního studia po České republice začalo v rámci druhého ročníku celostátní soutěže Paměti národa 2. května a potrvá do 28. června. Tým studia má čerstvé zkušenosti ze zastávky v Hradci Králové.

Tým sklidil i pohrdání

"Byla jsem překvapená, jak je to město prokomunistické. Někteří lidé tam byli nepříjemní a pokřikovali na nás. Akce byla jinak dobrá, protože se lidé u studia zastavovali a o projekt se zajímali. Věděli o archivu, který je na webu pametnaroda.cz," uvedla členka putovního týmu Michaela Rýgrová.

Vedoucí týmu Jan Polouček si atmosféru ve Varech pochvaloval, protože lidé se zastavovali a přinášeli tipy na zajímavé pamětníky a jejich příběhy, které hledá občanské sdružení Post Bellum. 

Polouček vysvětlil, že sbírka příběhů obsahuje výpovědi účastníků odboje proti totalitnímu režimu, ale i těch, kteří s ním spolupracovali. Zajímavé je tak pro občanské sdružení svědectví bachařů nebo pohraničníků, kteří se samopaly hlídali železnou oponu.

Ruština je rodnou řečí Galiny Kononěnkové, která je kolegyní Michaely Rýgrové. Galina se tak mohla věnovat Rusům, kteří se o studio zajímali. A dozvěděla se od nich zajímavé věci.

"Jedna slečna si mně postěžovala, že všichni v České republice nadávají na Putina v souvislosti s událostmi na Ukrajině. V Rusku ale jeho popularita roste. Jinak ale byla ráda, že vyprávíme o moderní historii a přišla nás pozdravit," sdělila.

Některé nové příběhy pamětníků z Karlovarského kraje si pracovníci studia odvezou, jiné už sbírka obsahuje. Jde například o strhující vyprávění občana Karlových Varů Alexandra Gajdoše, který za 2. světové války bojoval proti nacistům. Ti mu navzdory tomu nejméně třikrát zachránili život.

"Přišel sympatickej sudeťáckej důstojník a řekl: ´My jsme se rozhodli, že vás pustíme. Ale musíte jít na Západ, nikoli směrem k frontě. Tam už neplatí žádný soud. Jak vás chytne nějaká jednotka, postřílí vás. Hoši, zlomte vaz!´," říká v nahrávce ze sbírky Paměť národa karlovarský pamětník Alexandr Gajdoš.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz