Všichni superprimáři se sešli na krajském úřadě.

Všichni superprimáři se sešli na krajském úřadě. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Noví superprimáři mají určit další směr krajskému zdravotnictví

  • 0
Nejlepší z nejlepších lékařů v Karlovarském kraji nyní musí dát hlavy dohromady a připravit do konce roku koncepci, která určí další směr krajského zdravotnictví. Dvacet mužů a tři ženy, reprezentující své obory, budou radit politikům, co je pro pacienty a lékaře v regionu nejlepší.

Dekret z rukou hejtmana takzvaní superprimáři slavnostně převzali v úterý na krajském úřadě.

Takto vytipovaní odborníci mají podle koncepce určovat rozložení lůžek či rozvoj jednotlivých oddělení. Nové odborníky mezi sebou zvolili samotní primáři oborů z jednotlivých nemocnic.

Někteří ze superprimářů

Chirurgie: Prof. MUDr. Josef Dvořák, DrSc., nemocnice K. Vary

Oftalmologie: MUDr. Andrej Farkaš, primář, nemocnice Sokolov

Traumatologie: MUDr. Josef März, nemocnice K. Vary

Kardiologie: MUDr. Alexander Schee, primář

Dětské lékařství: MUDr. Zdeněk Vaněk, zástupce primáře, nemocnice K. Vary

Následná péče: MUDr. Jiří Štefan, MBA, zdravotní ředitel NEMOS

„Je to čestná funkce, která není honorována. Jestli má naše zdravotnictví někam směřovat, potřebujeme odborníky. Nechceme některé věci dobíhat, ale naopak jít jim naproti,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jakub Pánik.

Odborníci jsou z valné většiny z Karlovarské krajské nemocnice. Firma Nemos Group, která provozuje špitály v Sokolově a Ostrově, má v radě zastoupení sedmi lékařů.

„Poradní sbor je novinkou. Je jen na nás, jak si naši činnost nastavíme. Naším cílem není redukovat oddělení, ale určit řád do budoucna,“ řekl ředitel KKN Josef März.

Nemocnice spolu začnou víc mluvit

V současné době jsou v kraji čtyři nemocnice, které provozují dva poskytovatelé služeb. „Je nutné do budoucna koordinovat rozvoj jednotlivých oddělení napříč nemocnicemi,“ dodal März.

März byl jako odborník jmenován v oblasti traumatologie. „Musí se nezbytně centralizovat pacienti s těžšími či raritnějšími typy úrazů na jednom pracovišti. Neznamená to, že by vše měla dělat jen karlovarská nemocnice, ale některé typy úrazů by tam směřovat měly,“ podotkl März.

Zásadní bude podle superprimářů komunikace mezi nemocnicemi. „Od jednotlivých primářů si slibujeme to, že se dostanou detailně do problémů jednotlivých oborů. Je to lepší, když na daném problému opravdu dělají lidé, kteří tomu rozumí - namísto centrálního rozhodování,“ pochválil zřízení superprimářů zdravotní ředitel Nemos Group a zároveň odborník jmenovaný v oblasti následné péče Jiří Štefan.

Podle něho při volbě jednotlivých lékařů nebyla rivalita poskytovatelů zdravotní péče znát. Jako přínos vidí právě zlepšení komunikace mezi nemocnicemi.

Budou radit i při pořizování zdravotnického vybavení

„Všechno, co proběhlo, bylo v klidu a z logiky věci. Máme jeden společný zájem. Chceme zefektivnit a zkvalitnit péči. Bez sebe tady nemůžeme pracovat, jsme na sobě závislí,“ uvedl ke spolupráci Nemosu a KKN.

Servisním a pomocným orgánem bude pro superprimáře krajský odbor zdravotnictví, který vede Alena Šalátová.

„Budeme se superprimáři komunikovat a jejich výstupy budeme předávat radě kraje či zastupitelstvu. Oni mají za úkol dopracovat už schválenou koncepci akutní lůžkové péče. To je podle nás živý a nedokončený materiál. Každý odborný závěr tak bude nyní doplněn o postřehy jednotlivých superprimářů,“ popsala jeden z prvních úkolů Šalátová.

Tím jejich práce zdaleka nekončí, budou například poradním orgánem při pořizování zdravotnického vybavení či se budou vyjadřovat k investičním akcím kraje.

Spolupráce mezi úředníky a lékaři už v minulosti fungovala, ale zcela na jiné bázi. „Dříve jsme konzultovali změny s managementem nemocnic. Ale po vzoru některých krajů jsme raději zakomponovali post poradců přímo do řízení krajského zdravotnictví. Nebudou mít řídící vliv, ale budou poradní složkou,“ dodala Šalátová.