Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obyvatele Nového Sedla čeká další půlrok života v prachu a zápachu

  17:52aktualizováno  17:52
Půl roku stará sušička střepů firmy ATM Příbram v Novém Sedle na Sokolovsku je opět v centru pozornosti. Zápach a skelný prach, o kterém MF DNES informovala v březnu, stále nezmizel. Po odevzdání protestní petice se stovkami podpisů tak nyní místní přemýšlejí o podání trestního oznámení.

Eva Sewaldová z Nového Sedla ukazuje prach usazený na parapetu jejího okna. | foto: Petr Przeczek, 5plus2.cz

Místní se těšili, že po půl roce zkušebního provozu zařízení odstaví. To se ovšem minimálně dalších šest měsíců nestane. Firma totiž dostala od chodovského stavebního úřadu povolení do konce roku.

Problémy jsou podle obyvatel stále na pořadu dne. „Prachu je pořád dost, ale nyní často prší a tolik nefouká. Spíš než my to odnášejí domy před námi. Vždyť je to pro lidi nebezpečné, ať tam dají pořádné filtry. Nemůžeme přece žít jen tehdy, když prach díky větru vlétá na druhou stranu,“ postěžovala si organizátorka dříve podané petice Eva Sewaldová.

I přes částečné zlepšení situace si ale lidé stále chodí stěžovat na radnici. Prach na autech, parapetech, ale i zápach pociťuje také vedení města. To hlavně překvapilo jednání chodovského stavebního úřadu.

Firma může další půlrok testovat svou technologii

„Největší problém vidím v tom, že chodovští úředníci bez konzultace s jakýmikoliv dotčenými orgány, teď nemyslím jen obec, ale i krajský odbor životního prostředí či Inspekci životního prostředí, je nepřizvali k jednání o prodloužení zkušebního provozu. Ten se nakonec schválil až do konce roku 2016,“ uvedl místostarosta města Zdeněk Pojar.

Díky prodloužení zkušebního provozu tak může firma dalších šest měsíců testovat svou technologii. „Aniž by zkontaktovali někoho ze životního prostředí, normálně to od stolu prodloužili,“ postěžoval si Pojar.

Stavební úřad se ale brání, že u zahájení zkušebního provozu všechny předepsané instituce byly.

„Prodloužení zkušebního provozu bylo povoleno na základě písemné žádosti stavebníka. A to zcela v souladu se stavebním zákonem, který říká: Za doby trvání zkušebního provozu lze bez předchozího řízení vydat nové rozhodnutí o prodloužení doby trvání zkušebního provozu. Žádost o prodloužení zkušebního provozu byla podána před koncem lhůty,“ komentoval vedoucí stavebního odboru Jiří Čepelák.

Situace se podle firmy ATM Příbram výrazně zlepšila a podle ní už ustaly i stížnosti obyvatel.

„Ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí, Odborem územního plánování, investic a životního prostředí města Nové Sedlo a dalšími orgány neustále monitorujeme ovzduší, měříme emise ve sklárně a v jejím okolí,“ uvedla za firmu Zdeňka Vonášková.

Nepřímo ale naznačila, že vše v pořádku není. „Na řešení vzniklého problému spolupracujeme s odbornými firmami zabývajícími se problematikou čistoty ovzduší. Stávající technologie byla doplněna o zařízení, která nám tyto firmy doporučily,“ dodala Vonášková.

Účelem zkušebního provozu je prověření funkčnosti a vlastností samotné stavby i případné technologie. „V případě, že jsou shledány závady nebo nedostatky, popřípadě je potřeba upravit technologii, má stavebník prostor pro přijetí opravných opatření a následné ověření, zda jsou přijatá opatření dostatečná,“ vysvětlil Čepelák.

Místní svůj boj vzdát nechtějí a po petici, kterou podepsalo přes 300 obyvatel, chtějí dál pokračovat. „Jsme zoufalí, přemýšlíme i o podání trestního oznámení,“ naznačila další možný vývoj situace Eva Sewaldová.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Najdete na iDNES.cz