Svah nad hotelem Thermal se bortí, ohrožuje lidi i zaparkovaná auta

  8:57aktualizováno  8:57
Pohybující se stráň ohrožuje zaparkovaná vozidla i návštěvníky karlovarského hotelu Thermal. Bortící se opěrné zdi a svahy jsou přitom velkým problémem krajského města.

Svah u karlovarského hotelu Thermal se dal do pohybu, představuje nebezpečí pro kolemjdoucí i zaparkovaná auta. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Aktuální potíže nastaly právě u Thermalu. „Stav je neudržitelný. Zatím padají malé větve, ale to se může jednou větší bouřkou změnit. I pouhým okem je vidět pohybující se svah,“ varuje Rudolf Mašata, ředitel hotelu Thermal.

Co se ve Varech opravuje

  • V poslední době opravily Karlovy Vary třeba svah nad průtahem naproti Čertovu ostrovu. Akce vyšla na 3,2 milionu korun. Městu se na sanaci podařilo získat dotaci 2,8 milionu.
  • Opravou si prošel také svah za domem ve Vřídelní ulici, který vyšel na téměř milion korun.
  • Město opravilo i opěrnou zeď pod Starou Pražskou (6,5 milionu korun) či ulici Na Petříně (2 miliony korun).

Ten proto nyní vyzval město, kterému pozemky patří, k rychlé nápravě. „Svah je náš a je v problematickém území. Už historicky se tam dělaly zpevňovací práce pomocí klád, ty jsou nyní ale ve špatném stavu. Nevěděl jsem, že je to náš pozemek, město se bude muset o sanaci postarat,“ řekl náměstek primátora Michal Riško.

Už z minulosti jsou známy případy, kdy podemletá půda zapříčinila pád stromu. „Nechceme čekat, až se něco stane. Přemýšlíme o tom, že uzavřeme přibližně 15 až 20 parkovacích míst nad nejohroženějším úsekem. Peníze, o které tak přijdeme, ale po městě chtít nebudeme. Bezpečnost je pro nás na prvním místě,“ dodal Mašata.

Na místo se v nejbližších dnech vydají odborníci, kteří zhodnotí situaci a navrhnou postup prací. Případné škody na vozidlech by šly za majitelem pozemku, tedy za městem.

„Jsme sice pojištěni, ale nemůžeme na to spoléhat, je to opravdu frekventované místo. Co nejdříve tam spustíme dendrologický průzkum,“ slíbil Riško.

Chybějí peníze z dotací

Opěrné zdi a pohybující se svahy jsou dlouholetou bolístkou Karlových Varů. „Nerozlišuji mezi těmi dvěma termíny. Pro nás je to jeden problém. Máme naplánovaný pořadník sanací a oprav opěrných zdí,“ ujistil primátor města Petr Kulhánek.

V minulosti čerpalo lázeňské město na tyto opravy dotace z Evropské unie, letos podobné tituly vypsány zatím nejsou.

„V každém rozpočtu máme na tuhle činnost vyhrazené peníze. Nesmíme zastavit v postupné rekonstrukci všech nestabilních svahů i opěrných zdí,“ uvedl primátor.

Podobné problémy řešilo město už před Vánocemi

Odborníci z města mají po zimě vždy více práce, musí totiž zjistit stav známých problémových míst po sněhové oblevě. Situaci na některých místech v Karlových Varech přitom označili za časovanou bombu. „Je zapotřebí postupně je všechny opravit,“ prohlásil už dříve statik Stanislav Vonka. „Kdyby se nechaly být, začnou postupně samovolně ujíždět svahy, které opěrné zdi drží,“ doplnil.

Například havarijní stav uvolněných skal za penzionem Abbazia řešil odbor majetku města Karlovy Vary v předvánočním čase. Místo bylo zabezpečeno záchytnými sítěmi proti svévolnému padání uvolněních kamenů.

V letošním roce skály prohlédnou geologové a navrhnou městu varianty na odstranění potenciální hrozby. Tu už kdysi, před dvanácti lety, Karlovy Vary zažily. Za bytovým domem v Moravské ulici se tehdy zhroutila opěrná zeď. Jen shodou náhod a štěstí se tenkrát nikomu nic nestalo.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Hoch přišel na skluzavce o článek prstu. Město nepochybilo, říká policie

Dvouletý chlapec přišel o část prstu

Nešťastná událost, při níž přišel dvouletý chlapec o část prstu, se stala na hřišti v Mariánských Lázních. Rodiče teď...

Ženy opět oblékly na zimu Františka, dostal háčkovanou čepici i šálu

Zima už legendárního Františka nepřekvapí. Od nadšenců z františkolázeňské...

Ve Františkových Lázních už čtyři roky na zimu oblékají symbol města. Socha malého chlapce s rybou, který sedí obkročmo...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Vláda podpoří testovací centrum BMW na Sokolovsku pobídkou za půl miliardy

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá automobilka BMW získá na vybudování testovacího centra na Sokolovsku investiční pobídku od státu až 528,75...

Další z rubriky

VIDEO: Podvodníci měnili falešné dolary, trhovci jednoho z nich chytili

Cizinci měnili na tržnici falešné dolary

Dvojice cizinců udávala na tržnici v Chebu padělané dolary. Napoprvé se jim to povedlo, podruhé je ale jeden z trhovců...

Za advent utratí města miliony, nejdražší Vánoce v kraji bude mít Cheb

Herec chebského divadla Jindřich Skopec se o adventu změnil v ponocného.

Slavnostně osvětlená města, tradiční vánoční trhy, pohoda, klid. Na druhé straně miliony vynaložených korun a někde...

Hlavní tah z Karlových Varů do Plzně uzavřela nehoda dvou aut

U Březovské přehrady se srazila dvě osobní auta.

Silnici z Karlových Varů do Plzně uzavřela odpoledne zhruba na dvě hodiny srážka dvou osobních automobilů. Stala se...

Najdete na iDNES.cz