Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svah nad hotelem Thermal se bortí, ohrožuje lidi i zaparkovaná auta

  8:57aktualizováno  8:57
Pohybující se stráň ohrožuje zaparkovaná vozidla i návštěvníky karlovarského hotelu Thermal. Bortící se opěrné zdi a svahy jsou přitom velkým problémem krajského města.

Svah u karlovarského hotelu Thermal se dal do pohybu, představuje nebezpečí pro kolemjdoucí i zaparkovaná auta. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Aktuální potíže nastaly právě u Thermalu. „Stav je neudržitelný. Zatím padají malé větve, ale to se může jednou větší bouřkou změnit. I pouhým okem je vidět pohybující se svah,“ varuje Rudolf Mašata, ředitel hotelu Thermal.

Co se ve Varech opravuje

  • V poslední době opravily Karlovy Vary třeba svah nad průtahem naproti Čertovu ostrovu. Akce vyšla na 3,2 milionu korun. Městu se na sanaci podařilo získat dotaci 2,8 milionu.
  • Opravou si prošel také svah za domem ve Vřídelní ulici, který vyšel na téměř milion korun.
  • Město opravilo i opěrnou zeď pod Starou Pražskou (6,5 milionu korun) či ulici Na Petříně (2 miliony korun).

Ten proto nyní vyzval město, kterému pozemky patří, k rychlé nápravě. „Svah je náš a je v problematickém území. Už historicky se tam dělaly zpevňovací práce pomocí klád, ty jsou nyní ale ve špatném stavu. Nevěděl jsem, že je to náš pozemek, město se bude muset o sanaci postarat,“ řekl náměstek primátora Michal Riško.

Už z minulosti jsou známy případy, kdy podemletá půda zapříčinila pád stromu. „Nechceme čekat, až se něco stane. Přemýšlíme o tom, že uzavřeme přibližně 15 až 20 parkovacích míst nad nejohroženějším úsekem. Peníze, o které tak přijdeme, ale po městě chtít nebudeme. Bezpečnost je pro nás na prvním místě,“ dodal Mašata.

Na místo se v nejbližších dnech vydají odborníci, kteří zhodnotí situaci a navrhnou postup prací. Případné škody na vozidlech by šly za majitelem pozemku, tedy za městem.

„Jsme sice pojištěni, ale nemůžeme na to spoléhat, je to opravdu frekventované místo. Co nejdříve tam spustíme dendrologický průzkum,“ slíbil Riško.

Chybějí peníze z dotací

Opěrné zdi a pohybující se svahy jsou dlouholetou bolístkou Karlových Varů. „Nerozlišuji mezi těmi dvěma termíny. Pro nás je to jeden problém. Máme naplánovaný pořadník sanací a oprav opěrných zdí,“ ujistil primátor města Petr Kulhánek.

V minulosti čerpalo lázeňské město na tyto opravy dotace z Evropské unie, letos podobné tituly vypsány zatím nejsou.

„V každém rozpočtu máme na tuhle činnost vyhrazené peníze. Nesmíme zastavit v postupné rekonstrukci všech nestabilních svahů i opěrných zdí,“ uvedl primátor.

Podobné problémy řešilo město už před Vánocemi

Odborníci z města mají po zimě vždy více práce, musí totiž zjistit stav známých problémových míst po sněhové oblevě. Situaci na některých místech v Karlových Varech přitom označili za časovanou bombu. „Je zapotřebí postupně je všechny opravit,“ prohlásil už dříve statik Stanislav Vonka. „Kdyby se nechaly být, začnou postupně samovolně ujíždět svahy, které opěrné zdi drží,“ doplnil.

Například havarijní stav uvolněných skal za penzionem Abbazia řešil odbor majetku města Karlovy Vary v předvánočním čase. Místo bylo zabezpečeno záchytnými sítěmi proti svévolnému padání uvolněních kamenů.

V letošním roce skály prohlédnou geologové a navrhnou městu varianty na odstranění potenciální hrozby. Tu už kdysi, před dvanácti lety, Karlovy Vary zažily. Za bytovým domem v Moravské ulici se tehdy zhroutila opěrná zeď. Jen shodou náhod a štěstí se tenkrát nikomu nic nestalo.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz