Telefonické domlouvání městské rady ministerští úředníci neuznávají, ale nevadilo by jim, kdyby politici hlasovali a usnášeli se na on-line videokonferencích. (ilustrační snímek)

Telefonické domlouvání městské rady ministerští úředníci neuznávají, ale nevadilo by jim, kdyby politici hlasovali a usnášeli se na on-line videokonferencích. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Radní se neviděli, přesto rozhodovali. Teď čelí kritice ministerstva

  • 4
Ne na schůzích, ale neobvykle jen po telefonu schvalovali radní v Horním Slavkově loni některá svá usnesení. Rozhodovali pohotově, aniž by se však viděli. Například o smlouvě na montáž oken, o přidělení bytu nebo o pořízení sněžného pásového vozidla.

Na ministerstvo vnitra kvůli tomu dorazila stížnost. Úředníci v Praze konstatovali, že si radnice v Horním Slavkově vykládala zákon až příliš volně, když starostka Jana Vildumetzová kvůli některým usnesením kolegy jen obvolávala.

Radní své pochybení hned napravili, když celkem 13 sporných bodů odhlasovali už regulérně a pospolu znovu. Žádná škoda tím nevznikla.

"Bylo nutné operativně rozhodnout. Mysleli jsme, že je telefonická domluva možná," říká bývalá starostka Jana Vildumetzová, která teď pracuje jako výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR.

Ministerstvo vyvedlo Slavkovské z omylu. Hlasovat se má jen na schůzích, kde se uplatňuje "kolektivní rozum" před spontánním rozhodováním jednotlivců. "Projednávání věcí na zasedáních je významné pro vzájemné přesvědčování, tříbení a vyměňování názorů."

Slavkov potřeboval loni například rychle vyřešit, kdo povede základní uměleckou školu. To v situaci, kdy kvůli podezření z finančních machinací radní odvolali ředitelku Olgu Müllerovou. Ona se pak vrátila po nemoci, hned dala výpověď svému zástupci Janu Zapfovu a škola zůstala bez šéfa.

Politici se proto operativně telefonicky shodli, že Zapfa pověří řízením. Právě Müllerová si pak na jejich nelegální postup stěžovala.

Zajímavé je, co ministerští úředníci zakazují a co už povolují. Telefonické domlouvání městské rady neuznávají, ale nevadilo by jim, kdyby politici hlasovali a usnášeli se na on-line videokonferencích.

"Zabezpečí audiovizuální přítomnost všech připojených osob současně ve vzájemné komunikaci," uvedlo ministerstvo vnitra k videohovorům.

Rozhodování po telefonu zrušil i kraj

Stížnost na Horní Slavkov doputovala přes vnitro až ke krajskému úřadu. Ten chce kontrolou zjistit, jestli město už postupuje správně a zda vše napravilo. Šéf krajského úřadu Roman Rokůsek rozhodnutí vnitra respektuje. Zároveň je mu líto, že zákon nepočítá s technickým pokrokem.

"Kdysi dávno v pravidlech našeho kraje také existovala možnost dohodnout usnesení telefonicky. Museli jsme ji zrušit právě kvůli výkladu ministerstva vnitra. Svět spěje k rychlosti, skoro každý dnes využívá skype, máme telemosty, ale zákon to nepřipouští," posteskl si Roman Rokůsek.

Za poslední čtyři roky podle něho kontrola v regionu nepřišla na žádný případ, který by se podobal tomu v Horním Slavkově. Svérázným výkladem zákona ale na sebe loni upozornili i zastupitelé ve Stanovicích na Karlovarsku.

Ukázalo se, že několikrát za posledních pět let si příliš nelámali hlavu s hlasováním a nelegálně třeba prodávali pozemky, volili členy komisí a určovali sami sobě výši odměn.

Celkově devítičlenné zastupitelstvo jaksi zapomínalo, že pro návrh, aby byl platný, musí hlasovat nadpoloviční většina všech zastupitelů - aspoň pět.

A že tedy nestačí nadpoloviční většina přítomných členů (například čtyři), jak se občas stávalo, když se stanovičtí poslanci nesešli v kompletním složení. Neplatná hlasování potom museli na pokyn ministerstva vnitra opakovat.