Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhodnuto. Nejdek posvětil obří zakázku na úklid města za půl miliardy

  12:02aktualizováno  12:02
Nejdečtí zastupitelé schválili zadání obřího tendru na svoz odpadu a úklid města. Zakázka je to velmi lukrativní, neboť společnost, která ji získá, bude mít zajištěnou práci na dvacet let a vyinkasuje z městské kasy přes půl miliardy korun. Ročně to dělá 26 milionů korun bez DPH.
Město může smlouvu s vítěznou firmou bez udání důvodu vypovědět po 10 nebo 15 letech. Společnost přitom nebude mít nárok na náhradu ušlého zisku. (ilustrační snímek)

Město může smlouvu s vítěznou firmou bez udání důvodu vypovědět po 10 nebo 15 letech. Společnost přitom nebude mít nárok na náhradu ušlého zisku. (ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Hlasování o jejím vypsání však provázela velmi bouřlivá debata, protože se někteří zastupitelé domnívají, že je vypsaná na míru pro nejdeckou firmu AVE, které končí letos v červenci desetiletá smlouva.

Tendr rozkmotřil i koaliční ČSSD, neboť s materiálem nesouhlasí její radní Štěpán Cingroš. Ten si na jednání zastupitelstva dokonce přesedl ze svého tradičního místa u koaličních kolegů blíže k opozičníkům.

Veřejné zakázky na dosah

Vyberte si veřejnou zakázku na úklid nebo jiné zakázky v největší databázi veřejných zakázek na České Zakázky.cz

"Zadání beru jako diskriminující záležitost pro malé firmy," řekl. V materiálu mu vadí hned několik věcí. Například specifikace techniky, kterou má vítězná společnost mít. Městem požadovaný vozový park totiž odpovídá tomu, jakým disponuje společnost AVE. Jde přitom o jedinou položku, kterou město vyplnilo.

Cingroš nesouhlasí  ani s doložkou, která vítězné firmě dorovná inflaci, ani s tím, že materiál pro město připravovala společností Allo Tender. Je totiž personálně propojená se společností Allowance, jež organizovala sporné losovačky.  Radní se tak obává se, že by zakázka mohla velice zajímat antimonopolní úřad.

Cingrošův stranický partner a starosta Vladimír Benda však vidí věc jinak. "Na zastupitelstvu jsme se všichni domluvili, že chceme od vítězné firmy služby minimálně stejné kvality jako doposud. Jak se při přípravě zakázky dospělo k technickému vybavení, nevím. Jestli jsou podmínky diskriminující, to by měl posoudit odborník," namítl s tím, že na všech školeních se vedení města učí, že má přesně specifikovat, jaké služby chce.

Tím pádem podle něj nemůže být nikdo diskriminován a antimonopolní úřad nebude mít námitek. Inflační doložka je prý u městských zakázek běžnou věcí a zkoumat, jestli jsou ve společnosti Allo Tender či Allowance kriminálníci, přísluší policii, nikoli radnici.

Štěpán Cingroš zastupitele upozorňoval i na to, že vypsání zakázky nedoporučil finanční výbor města. Vadila mu délka a uvítal by právní a ekonomickou analýzu. Ani to však zastupitele nepřesvědčilo. Jednou z věcí, od které ustoupili, bylo místo pro sběrný dvůr, další bolavé místo zakázky.

Pokud by tendr vyhrála firma, která jej nemá, musela by ho zřídit na parcelách v Bernově u Nejdku. To se však nelíbilo tamním obyvatelům a několik desítek z nich přišlo dát svůj nesouhlas najevo zastupitelům. Vedení města nakonec souhlasilo, že vybere jiné místo.

Pokud by ovšem vyhrála firma AVE, nový sběrný dvůr by stavět nemusela. Má vlastní, který koupila před lety od města. Zastupitelé se kromě jiných než bernovských parcel usnesli také na tom, že město může smlouvu s vítěznou firmou bez udání důvodu vypovědět po 10 nebo 15 letech. Společnost přitom nebude mít nárok na náhradu ušlého zisku.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz