Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kurty v lázních změnily nájemce. Teď jsou zarostlé, ke hře nelákají

  8:56aktualizováno  8:56
Ve špatném stavu jsou tenisové kurty ve Františkových Lázních. Zarůstají trávou, mechem, jeden z pěti dvorců je mimo provoz, téměř nikdo na nich nehraje. To je výsledek rozhodnutí starosty Ivo Mlátilíka, který vloni v srpnu dvorce sebral Tenis klubu Františkovy Lázně.

Tenisové kurty ve Františkových Lázních. (10.6.2013) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Starosta tehdy kurty následně pronajal na deset let za 60 tisíc korun ročně svým známým Ladislavu Spáčilovi a Martinu Průšovi (více čtěte zde). Oba nikdy neměli s bílým sportem nic společného. Spáčil provozuje městské parkoviště, Průša je manželem zastupitelky zvolené za Mlátilíkovo Sdružení místních.

Na konci ledna letošního roku založili vlastní Tenisový klub Františkovy Lázně 2012. Dali mu tedy název velmi podobný tomu, jaký nosí odstrčený tradiční klub, k němuž se stále hlásí 50 členů. Ti už ale z osobních důvodů jezdí hrát do okolních měst. Soutěže družstev hrají na cizích hřištích.

"Noví nájemci kurty na konci loňské sezony špatně zazimovali. Nemají žádné zkušenosti s jejich provozováním ani základní technické vybavení. Dvorce udržují naivně a amatérsky, což se projevuje na jejich stavu. Nevědí, co s tím. Dochází k nevratnému ničení, znehodnocování. Ještě jednu takovou sezonu pod neodborným vedením a kurty se mohou stavět znovu," upozornil Lukáš Fiala z vedení Tenis klubu Františkovy Lázně.

Areál je přitom majetkem města, který byl v roce 2006 díky dotaci ministerstva pro místní rozvoj zrekonstruován za 1,5 milionu korun. Fiala tvrdí, že návštěvnost na hřišti je od počátku sezony prakticky nulová. Vysvětluje si to tak, že zkušení tenisté umí (ne)kvalitu povrchu posoudit. A pokud se na dvorcích nehraje, zarůstají a povrch není dostatečně tvrdý.

Martin Průša připisuje rostoucí mech a trávu deštivému počasí v posledních třech týdnech. "Když jsou kurty moc podmáčené, tak na ně nelze chodit. Jinak jejich úpravu konzultujeme po telefonu s firmou, která je revitalizovala."

Změny už si všimli i někteří lázeňští hosté, kteří do města jezdí na léčení i kvůli hře. Třeba Jiří Kratochvíl z jižní Moravy. "Byl jsem se v areálu podívat čtyřikrát a jen jednou měli otevřeno. Je to nějaké špatné. Příště už asi zkusím Luhačovice," svěřil se pacient.

Nový tenisový klub dostal obratem dotaci

Když Ivo Mlátilík vloni vypověděl Tenis klubu smlouvu, objevilo se v jeho časopisu vysvětlení, že jde o rodinný podnik Fialových, kteří platili nájemné pouze 2 tisíce korun ročně a navíc že "drze" požádali město o grant.

Tradiční Tenis klub pak ve vyhlášené soutěži o pronájem nabídl částku 52 tisíc ročně, ale přebili ho o 8 tisíc Průša se Spáčilem.

Průšův a Spáčilův nový klub má však pouze minimum členů, nehraje žádné soutěže, není zaregistrován u tenisového svazu. Přesto mu starosta Mlátilík udělil v březnu (tedy jen dva měsíce po založení) městský grant 25 tisíc korun.

Ve Františkových Lázních neexistuje městská rada. Její funkci vykonává - díky nižšímu počtu zastupitelů - sám starosta. Rozhoduje tak například o výpovědích z nájmu, pronájmech, grantech.

"Když se dávalo všem sportovcům, dali jsme i tenistům. Město má dost peněz," řekl Ivo Mlátilík s tím, že klub může dostat i víc, protože areál se dlouho předával. "Je otevřený, o sedmdesát procent hezčí než dřív. Lidé tam hrát chodí, takže zase takový problém to nebude," dodal starosta.

Martin Průša poznamenal, že nový klub má členů dostatek. "Nebudu vám říkat kolik. Z hlavy to přesně nevím." Pozoruhodná je také spojitost nového klubu s Mlátilíkem. Klub oficiálně sídlí na adrese v Národní ulici č. p. 4/8, kde má starosta dle výpisu z obchodního rejstříku trvalé bydliště. Jde o budovu, kde sídlí firmy, v nichž on nebo jeho příbuzní působí.

Průšův a Spáčilův tenisový klub na svých internetových stránkách uvádí jako partnery město Františkovy Lázně, kavárnu Café Prestige (provozuje ji rodina starosty) a městské parkoviště (jeho nájemcem je Spáčil).

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz