Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé v Teplé sociální centrum nechtějí, přišli to říct i zastupitelům

  13:03aktualizováno  13:03
Obyvatelé Teplé budou moci při parlamentních volbách hlasovat i v referendu. Bude se týkat výstavby centra sociálních služeb. Radnice sice přípravnému výboru vrátila jako nevyhovující archy s téměř dvěma tisícovkami petičních podpisů, ty jsou ale po středečním jednání zastupitelstva zbytečné.

Obyvatele Teplé čeká referendum. Vyjádří se v něm ke vzniku centra sociálních služeb. (Ilustrační foto) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Většina zastupitelů Teplé totiž sama zvedla pro referendum ruku i bez petice.

"Důvod, proč nechci ve městě žádné sociální centrum, je jednoduchý. Mám malou sestřičku, která půjde do školy. Nechci o ni mít strach, že přijde domů s modřinami. Už tak mám problémy, někdo mi dvakrát vypustil gumy a poškrábal auto. Město mi škodu nezaplatí," řekl Patrik Chovanec z Teplé. Více než třítisícové město je od roku 2011 vyhlášené jako sociálně vyloučená lokalita.

Z vypjaté atmosféry na zastupitelstvu bylo zřejmé, jak referendum dopadne. Lidé si totiž přinesli do sálu transparenty s nápisy Kdo bude platit ochranku našim dětem? Je čas založit domobranu - stálo na dalším transparentu.

Proč centrum nikde nechtějí?

"Centrum pro nepřizpůsobivé občany je tak úžasná věc, že ji v žádném jiném městě nechtějí," volala k předsednickému stolu jedna z obyvatelek Teplé.

Zmocněncem přípravného výboru na vyhlášení referenda byl Jan Rada. "Nejsem žádný rasista. Spolu s dalšími podnikateli zaměstnáváme lidi, kteří předtím byli sociálně slabší, takže o začleňování malinko víme," argumentoval.

Hlasování zastupitelů má podle tajemnice městského úřadu Ivany Benčové zásadní dopad na centrum.

Stavba ve Školní ulici, dotovaná z Evropského fondu pro regionální rozvoj, se totiž automaticky zastavuje. Starostka Teplé Jana Čížková marně na zastupitelstvu vysvětlovala, že o nízkoprahovém zařízení s kroužky pro děti a mládež i centru služeb sociální prevence rozhodlo už minulé vedení radnice.

Na pomoc starostce přijela i její kolegyně ve funkci Drahomíra Miklošová ze severočeských Obrnic, které jsou také sociálně vyloučenou lokalitou. V obci se 2,5 tisíci obyvateli žije 40 procent lidí romského původu.

Pozor na extremisty, varovala starostka

"To chcete, aby vám v Teplé pochodovali a kontejnery zapalovali stejní lidé, kteří v minulých dnech řádili v Duchcově? Vytváříte prostor pro extremisty," snažila se obrnická starostka neúspěšně překřikovat nesouhlasně hlučící dav.

Starostka pokračovala v přesvědčování veřejnosti i před kulturním domem, kde jednali zastupitelé. Mimo jiné argumentovala, že Obrnice mají prospěšné nízkoprahové centrum a poskytují i právní poradenství. Stejné služby měla nabízet také Teplá.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz