Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Století páry končí i v Ostrově, kde ji příští rok nahradí horká voda

  14:18aktualizováno  14:18
Postupnou změnu způsobu vytápění v Ostrově, kde přecházejí z páry na horkou vodu, čeká nejnáročnější fáze. Celá akce začala už v roce 2000 a stála řádově stovky milionů korun.

Komín ostrovské teplárny je dominantou města. Na podzim příštího roku přejde Ostrovská teplárenská definitivně z vytápění párou na horkou vodu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Menší ztráty, modernější technologie izolací, a tím pádem i efektivnější provoz celého topného systému. To si vedení Ostrovské teplárenské slibuje od projektu přechodu z páry v městských rozvodech na horkou vodu.

Na podzim letošního roku, kdy skončí výměna rozvodů v Lidické ulici, by měl být přechod na horkovodní vytápění hotový z devadesáti procent. „V příštím roce nás čeká poslední a nejnáročnější úsek, přibližně dvoukilometrový hlavní přivaděč z teplárny do centra města,“ konstatoval Radek Havlan, ředitel Ostrovské teplárenské.

Celý proces přechodu z páry na horkou vodu začal v Ostrově už v roce 2000 a dosud spolykal řádově stovky milionů korun. „Zpočátku jsme mohli využít dotace z programu Phare, později ale dotační zdroje vyschly, takže jsme většinu prací hradili z vlastních zdrojů. Až nyní se dotační politika státu změnila, a tak máme znovu šanci. Můžeme financovat až 60 procent nákladů z dotací,“ nastínil ředitel způsob financování.

Práce na hlavním přivaděči tepla do města bude největší akcí v novodobé historii teplárny. Ta letošní, při které se mění rozvody v Lidické ulici, je jakousi generálkou. „Přivaděč bude co do objemu prací ještě třikrát až čtyřikrát náročnější. Předpokládáme, že za něj zaplatíme kolem 110 milionů korun,“ konstatoval Havlan.

Na další půlstoletí, což je předpokládaná životnost dokončovaných rozvodů, budou mít tedy obyvatelé Ostrova klid. A zmizí i další nešvar, na který často upozorňovali. V místech, kdy parovodní vedení protínalo trávníky. Ty se totiž vlivem ztrátového tepla občas zazelenaly i v zimě.

 „Někde ale vedení kopíruje chodníky, a to až zase tak špatné není," pousmál se Radek Havlan. Co se změní, je termín pravidelné odstávky teplárny. "Právě kvůli pracím na hlavním přivaděči nebude v červenci jako obvykle, ale v srpnu. A to konkrétně od 10. do 14. srpna,“ upozornil ředitel Ostrovské teplárenské.

S přestavbou parovodů na horkovody začala i společnost ČEZ teplárenská, která ze své elektrárny v Tisové na Sokolovsku zásobuje teplem skoro polovinu okresu. Vloni energetická firma zrušila ohyzdné nadzemní parovodní potrubí směřující přes Bukovany do Habartova. Místo něj už do země za více než 60 milionů korun zakopala mnohem úspornější horkovod.

Důvod výměny není estetický, ale ekonomický. Tepelné ztráty (dříve asi 25 procent) pak významně klesají. Vysvětlení je jednoduché. Místo páry o teplotě 300 stupňů Celsia putuje v potrubí k městským výměníkům voda o teplotě 80 stupňů. Parovodní rozvody se stavěly v době, kdy teplo masivně odebíral průmysl a také spotřeba domácností byla vyšší.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Najdete na iDNES.cz