Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Století páry končí i v Ostrově, kde ji příští rok nahradí horká voda

  14:18aktualizováno  14:18
Postupnou změnu způsobu vytápění v Ostrově, kde přecházejí z páry na horkou vodu, čeká nejnáročnější fáze. Celá akce začala už v roce 2000 a stála řádově stovky milionů korun.

Komín ostrovské teplárny je dominantou města. Na podzim příštího roku přejde Ostrovská teplárenská definitivně z vytápění párou na horkou vodu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Menší ztráty, modernější technologie izolací, a tím pádem i efektivnější provoz celého topného systému. To si vedení Ostrovské teplárenské slibuje od projektu přechodu z páry v městských rozvodech na horkou vodu.

Na podzim letošního roku, kdy skončí výměna rozvodů v Lidické ulici, by měl být přechod na horkovodní vytápění hotový z devadesáti procent. „V příštím roce nás čeká poslední a nejnáročnější úsek, přibližně dvoukilometrový hlavní přivaděč z teplárny do centra města,“ konstatoval Radek Havlan, ředitel Ostrovské teplárenské.

Celý proces přechodu z páry na horkou vodu začal v Ostrově už v roce 2000 a dosud spolykal řádově stovky milionů korun. „Zpočátku jsme mohli využít dotace z programu Phare, později ale dotační zdroje vyschly, takže jsme většinu prací hradili z vlastních zdrojů. Až nyní se dotační politika státu změnila, a tak máme znovu šanci. Můžeme financovat až 60 procent nákladů z dotací,“ nastínil ředitel způsob financování.

Práce na hlavním přivaděči tepla do města bude největší akcí v novodobé historii teplárny. Ta letošní, při které se mění rozvody v Lidické ulici, je jakousi generálkou. „Přivaděč bude co do objemu prací ještě třikrát až čtyřikrát náročnější. Předpokládáme, že za něj zaplatíme kolem 110 milionů korun,“ konstatoval Havlan.

Na další půlstoletí, což je předpokládaná životnost dokončovaných rozvodů, budou mít tedy obyvatelé Ostrova klid. A zmizí i další nešvar, na který často upozorňovali. V místech, kdy parovodní vedení protínalo trávníky. Ty se totiž vlivem ztrátového tepla občas zazelenaly i v zimě.

 „Někde ale vedení kopíruje chodníky, a to až zase tak špatné není," pousmál se Radek Havlan. Co se změní, je termín pravidelné odstávky teplárny. "Právě kvůli pracím na hlavním přivaděči nebude v červenci jako obvykle, ale v srpnu. A to konkrétně od 10. do 14. srpna,“ upozornil ředitel Ostrovské teplárenské.

S přestavbou parovodů na horkovody začala i společnost ČEZ teplárenská, která ze své elektrárny v Tisové na Sokolovsku zásobuje teplem skoro polovinu okresu. Vloni energetická firma zrušila ohyzdné nadzemní parovodní potrubí směřující přes Bukovany do Habartova. Místo něj už do země za více než 60 milionů korun zakopala mnohem úspornější horkovod.

Důvod výměny není estetický, ale ekonomický. Tepelné ztráty (dříve asi 25 procent) pak významně klesají. Vysvětlení je jednoduché. Místo páry o teplotě 300 stupňů Celsia putuje v potrubí k městským výměníkům voda o teplotě 80 stupňů. Parovodní rozvody se stavěly v době, kdy teplo masivně odebíral průmysl a také spotřeba domácností byla vyšší.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Pilot záchranářského vrtulníku otestoval nové přistávací místo ve Varech

Testovací přistání vrtulníku Letecké záchranné služby (LZS) Líně.

Další místo pro přistávání záchranářských vrtulníků mají Karlovy Vary. Při testovacím letu ho vyzkoušel pilot Letecké...

Hygienici rozdali pokuty hospodským za to, že dovolili hostům kouřit

(Ilustrační snímek)

Osm tisíc korun zaplatili nebo teprve zaplatí provozovatelé restaurací v Karlovarském kraji, kteří nerespektují zákonem...

I školáci jsou dlužníky, z Karlovarského kraje jich mají nejvíc v Chodově

(ilustrační snímek)

Nezaplacený odpad, nevrácené knížky, jízda na černo, ale i nesplacený mobilní telefon. Kvůli těmto příčinám se mohou...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz