Komín ostrovské teplárny je dominantou města. Na podzim příštího roku přejde Ostrovská teplárenská definitivně z vytápění párou na horkou vodu.

Komín ostrovské teplárny je dominantou města. Na podzim příštího roku přejde Ostrovská teplárenská definitivně z vytápění párou na horkou vodu. | foto: Michal Šula, MAFRA

Století páry končí i v Ostrově, kde ji příští rok nahradí horká voda

  • 0
Postupnou změnu způsobu vytápění v Ostrově, kde přecházejí z páry na horkou vodu, čeká nejnáročnější fáze. Celá akce začala už v roce 2000 a stála řádově stovky milionů korun.

Menší ztráty, modernější technologie izolací, a tím pádem i efektivnější provoz celého topného systému. To si vedení Ostrovské teplárenské slibuje od projektu přechodu z páry v městských rozvodech na horkou vodu.

Na podzim letošního roku, kdy skončí výměna rozvodů v Lidické ulici, by měl být přechod na horkovodní vytápění hotový z devadesáti procent. „V příštím roce nás čeká poslední a nejnáročnější úsek, přibližně dvoukilometrový hlavní přivaděč z teplárny do centra města,“ konstatoval Radek Havlan, ředitel Ostrovské teplárenské.

Celý proces přechodu z páry na horkou vodu začal v Ostrově už v roce 2000 a dosud spolykal řádově stovky milionů korun. „Zpočátku jsme mohli využít dotace z programu Phare, později ale dotační zdroje vyschly, takže jsme většinu prací hradili z vlastních zdrojů. Až nyní se dotační politika státu změnila, a tak máme znovu šanci. Můžeme financovat až 60 procent nákladů z dotací,“ nastínil ředitel způsob financování.

Práce na hlavním přivaděči tepla do města bude největší akcí v novodobé historii teplárny. Ta letošní, při které se mění rozvody v Lidické ulici, je jakousi generálkou. „Přivaděč bude co do objemu prací ještě třikrát až čtyřikrát náročnější. Předpokládáme, že za něj zaplatíme kolem 110 milionů korun,“ konstatoval Havlan.

Na další půlstoletí, což je předpokládaná životnost dokončovaných rozvodů, budou mít tedy obyvatelé Ostrova klid. A zmizí i další nešvar, na který často upozorňovali. V místech, kdy parovodní vedení protínalo trávníky. Ty se totiž vlivem ztrátového tepla občas zazelenaly i v zimě.

 „Někde ale vedení kopíruje chodníky, a to až zase tak špatné není," pousmál se Radek Havlan. Co se změní, je termín pravidelné odstávky teplárny. "Právě kvůli pracím na hlavním přivaděči nebude v červenci jako obvykle, ale v srpnu. A to konkrétně od 10. do 14. srpna,“ upozornil ředitel Ostrovské teplárenské.

S přestavbou parovodů na horkovody začala i společnost ČEZ teplárenská, která ze své elektrárny v Tisové na Sokolovsku zásobuje teplem skoro polovinu okresu. Vloni energetická firma zrušila ohyzdné nadzemní parovodní potrubí směřující přes Bukovany do Habartova. Místo něj už do země za více než 60 milionů korun zakopala mnohem úspornější horkovod.

Důvod výměny není estetický, ale ekonomický. Tepelné ztráty (dříve asi 25 procent) pak významně klesají. Vysvětlení je jednoduché. Místo páry o teplotě 300 stupňů Celsia putuje v potrubí k městským výměníkům voda o teplotě 80 stupňů. Parovodní rozvody se stavěly v době, kdy teplo masivně odebíral průmysl a také spotřeba domácností byla vyšší.