Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči volají, díry mizí. Otestovali jsme linku na hlášení výtluků

  14:11aktualizováno  14:11
Nedávno zřízená policejní linka pro hlášení závad na silnicích v Karlovarském kraji funguje a přináší užitek. Alespoň tak se jeví výsledky testu MF DNES. Dvě ze tří redakcí oznámených děr silničáři opravili už dva dny po nahlášení.

Krajská správa a údržba silnic Karlovarského kraje v zimním období provádí pouze provizorní opravy v omezeném rozsahu technologií za studena. (ilustrační foto) | foto: MF DNES

Redakce karlovarské MF DNES se rozhodla prověřit policejní linku, která má být přínosem ke zlepšení stavu silnic v regionu. Velké a hluboké díry, poškozené krajnice a další závady na komunikacích v Karlovarském kraji mohou řidiči přímo policii hlásit od počátku února (více čtěte zde). Zatím jich této služby využily necelé tři desítky.

Telefonní číslo 725 184 788 je dostupné 24 hodin denně. "Celkem jsme do pátku 22. února přijali oznámení o 24 komunikačních závadách. Z toho 15 oznámení jsme předali krajské správě a údržbě silnic. Zbylých devět jsme poslali do příslušných měst a obcí," upřesnil první výsledky nové linky karlovarský policejní mluvčí Pavel Valenta. Dodal, že všichni oznamovatelé byli slušní a někteří z nich si novou službu i pochvalovali.

Poškozené silnice po zimě

Správci komunikací nejen v Karlovarském kraji se už nyní připravují na velké škody, které letošní zima na silnicích způsobila. Kvůli velkým teplotním výkyvům jsou komunikace plné výtluků, někde jsou poškozené celé úseky silnic. Mrazy střídalo oteplení někdy až na 10 stupňů Celsia. Při takových změnách teplot silnice rozmrzne, voda zateče do prasklin, kde později zamrzne a roztrhá povrch komunikace.

"Letošní zima je v tomto ohledu mimořádně nepříznivá a bude mít na silnicích velké následky. Už připravujeme předběžný plán oprav, bude ale těžké rozhodnout, kterou silnici opravit a kterou ne. Jsme omezeni finančními prostředky, které máme k dispozici," konstatovala Martina Svojtková z KSÚSK.

Policisté se podle Valenty nespokojí jen s tím, že odpovědnou stranu o zjištěných závadách vyrozumí. "V případě, že od správce příslušné komunikace nedostaneme zpětnou vazbu, tak posíláme opětovný dotaz, jak to bylo vyřešeno," ujistil mluvčí.

Minulý týden v pondělí redaktoři karlovarské MF DNES nahlásili tři rozbitá místa v Karlových Varech.

Dva oznámené pásy hlubokých děr - u Elite v nájezdu na R6 a v Západní ulici u přechodu před Penny Marketem - už jsou od středy provizorně opravené. Třetí výtluk v R6 u exitu na Starou Roli a Nejdek zatím na opravu čeká.

"Je možné, že se při posuzování této závady došlo k závěru, že výtluk neohrožuje bezpečnost silničního provozu a není tak hluboký, aby jeho oprava byla neodkladná. V takovém případě na ní dojde až po skončení zimy," vysvětlila Martina Svojtková, správní náměstkyně Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje (KSÚSK).

V zimě provádějí jen nejnutnější opravy

KSÚSK má ve své správě silnice II. a III. tříd. V zimním období provádí pouze provizorní opravy v omezeném rozsahu technologií za studena. "Jedná se o finančně náročné opravy, které nemají dlouhou trvanlivost a po ukončení zimního období jsou nahrazeny teplou obalovanou směsí," vysvětlila náměstkyně.

Vedení organizace o existenci nové linky ví. Policie krajskou správu silnic o zjištěných závadách na komunikacích nadále informuje písemnou formou, stejně jako dosud.

"Jestli konkrétní závady hlásil řidič, nebo je zjistili sami policisté, se z oznámení nedozvíme," vysvětlila Svojtková. Správní inspektor KSÚSK všechny nahlášené závady prověřuje a posuzuje, zda je nutné je neprodleně odstranit, protože ohrožují bezpečnost silničního provozu.

Oba pásy děr v Karlových Varech, které nahlásila MF DNES, byly opravené už dva dny po telefonátu. K rychlým opravám nejhorších výtluků ve městě přispívá i to, že pracovníci technického odboru magistrátu sami stav silnic každý den přímo v terénu monitorují. Sestavují harmonogram oprav a jejich provedení potom kontrolují.

"Město přijímá podněty na závady komunikací od policie, městské policie, ale i přímo od občanů. Předpokládáme, že na bezprostřední opravy vynaložíme za celé zimní období přibližně 500 tisíc korun," odhaduje náklady mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Hygienici rozdali pokuty hospodským za to, že dovolili hostům kouřit

(Ilustrační snímek)

Osm tisíc korun zaplatili nebo teprve zaplatí provozovatelé restaurací v Karlovarském kraji, kteří nerespektují zákonem...

Ostrovská porodnice končí. Nejsou lidi na zajištění provozu ani děti

Běžně se v ostrovské porodnici rodí kolem 50 dětí měsíčně. V červenci jich ale

Porodnice v Ostrově na konci června definitivně skončí. Za koncem je úbytek porodů i nedostatek odborného personálu....

Pilot záchranářského vrtulníku otestoval nové přistávací místo ve Varech

Testovací přistání vrtulníku Letecké záchranné služby (LZS) Líně.

Další místo pro přistávání záchranářských vrtulníků mají Karlovy Vary. Při testovacím letu ho vyzkoušel pilot Letecké...

Najdete na iDNES.cz