Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči volají, díry mizí. Otestovali jsme linku na hlášení výtluků

  14:11aktualizováno  14:11
Nedávno zřízená policejní linka pro hlášení závad na silnicích v Karlovarském kraji funguje a přináší užitek. Alespoň tak se jeví výsledky testu MF DNES. Dvě ze tří redakcí oznámených děr silničáři opravili už dva dny po nahlášení.

Krajská správa a údržba silnic Karlovarského kraje v zimním období provádí pouze provizorní opravy v omezeném rozsahu technologií za studena. (ilustrační foto) | foto: MF DNES

Redakce karlovarské MF DNES se rozhodla prověřit policejní linku, která má být přínosem ke zlepšení stavu silnic v regionu. Velké a hluboké díry, poškozené krajnice a další závady na komunikacích v Karlovarském kraji mohou řidiči přímo policii hlásit od počátku února (více čtěte zde). Zatím jich této služby využily necelé tři desítky.

Telefonní číslo 725 184 788 je dostupné 24 hodin denně. "Celkem jsme do pátku 22. února přijali oznámení o 24 komunikačních závadách. Z toho 15 oznámení jsme předali krajské správě a údržbě silnic. Zbylých devět jsme poslali do příslušných měst a obcí," upřesnil první výsledky nové linky karlovarský policejní mluvčí Pavel Valenta. Dodal, že všichni oznamovatelé byli slušní a někteří z nich si novou službu i pochvalovali.

Poškozené silnice po zimě

Správci komunikací nejen v Karlovarském kraji se už nyní připravují na velké škody, které letošní zima na silnicích způsobila. Kvůli velkým teplotním výkyvům jsou komunikace plné výtluků, někde jsou poškozené celé úseky silnic. Mrazy střídalo oteplení někdy až na 10 stupňů Celsia. Při takových změnách teplot silnice rozmrzne, voda zateče do prasklin, kde později zamrzne a roztrhá povrch komunikace.

"Letošní zima je v tomto ohledu mimořádně nepříznivá a bude mít na silnicích velké následky. Už připravujeme předběžný plán oprav, bude ale těžké rozhodnout, kterou silnici opravit a kterou ne. Jsme omezeni finančními prostředky, které máme k dispozici," konstatovala Martina Svojtková z KSÚSK.

Policisté se podle Valenty nespokojí jen s tím, že odpovědnou stranu o zjištěných závadách vyrozumí. "V případě, že od správce příslušné komunikace nedostaneme zpětnou vazbu, tak posíláme opětovný dotaz, jak to bylo vyřešeno," ujistil mluvčí.

Minulý týden v pondělí redaktoři karlovarské MF DNES nahlásili tři rozbitá místa v Karlových Varech.

Dva oznámené pásy hlubokých děr - u Elite v nájezdu na R6 a v Západní ulici u přechodu před Penny Marketem - už jsou od středy provizorně opravené. Třetí výtluk v R6 u exitu na Starou Roli a Nejdek zatím na opravu čeká.

"Je možné, že se při posuzování této závady došlo k závěru, že výtluk neohrožuje bezpečnost silničního provozu a není tak hluboký, aby jeho oprava byla neodkladná. V takovém případě na ní dojde až po skončení zimy," vysvětlila Martina Svojtková, správní náměstkyně Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje (KSÚSK).

V zimě provádějí jen nejnutnější opravy

KSÚSK má ve své správě silnice II. a III. tříd. V zimním období provádí pouze provizorní opravy v omezeném rozsahu technologií za studena. "Jedná se o finančně náročné opravy, které nemají dlouhou trvanlivost a po ukončení zimního období jsou nahrazeny teplou obalovanou směsí," vysvětlila náměstkyně.

Vedení organizace o existenci nové linky ví. Policie krajskou správu silnic o zjištěných závadách na komunikacích nadále informuje písemnou formou, stejně jako dosud.

"Jestli konkrétní závady hlásil řidič, nebo je zjistili sami policisté, se z oznámení nedozvíme," vysvětlila Svojtková. Správní inspektor KSÚSK všechny nahlášené závady prověřuje a posuzuje, zda je nutné je neprodleně odstranit, protože ohrožují bezpečnost silničního provozu.

Oba pásy děr v Karlových Varech, které nahlásila MF DNES, byly opravené už dva dny po telefonátu. K rychlým opravám nejhorších výtluků ve městě přispívá i to, že pracovníci technického odboru magistrátu sami stav silnic každý den přímo v terénu monitorují. Sestavují harmonogram oprav a jejich provedení potom kontrolují.

"Město přijímá podněty na závady komunikací od policie, městské policie, ale i přímo od občanů. Předpokládáme, že na bezprostřední opravy vynaložíme za celé zimní období přibližně 500 tisíc korun," odhaduje náklady mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Najdete na iDNES.cz