Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jenišovští chtějí zabránit těžbě kaolinu, pomoc jim slíbil ministr

  16:28aktualizováno  16:28
Odhodlání a naděje. To byly emoce, které převládaly při setkání obyvatel Jenišova s ministrem pro životní prostředí Richardem Brabcem. Tématem diskuse byla kritizovaná těžba kaolinu v bezprostředním sousedství nových rodinných domů.

Těžba společnosti Sedlecký kaolin. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Obyvatelé Jenišova jsou odhodlaní stůj co stůj zabránit těžbě kaolinu jen pár desítek metrů od zástavby. Naději upírali i k ministrovi pro životní prostředí Richardu Brabcovi (ANO), který situaci v úterý odpoledne zmapoval přímo na místě. „Nechci a nemohu vám ale slibovat zázraky,“ upozornil Jenišovské ministr.

„Umím si představit vaši situaci. Sám mám pod svým baráčkem v Litoměřicích skládku radioaktivního materiálu. A nic s tím udělat nemohu. Ani jako ministr životního prostředí,“ dodal.

Co je ovšem v případě Jenišova v jeho moci, je jednání s ministerstvem průmyslu a obchodu a báňským úřadem.

„S těmito institucemi mohu jednat o kompenzačních opatřeních a jejich funkčnosti. To udělat mohu a také to udělám,“ přislíbil Brabec. Zásadní problém vidí v tom, že byli lidé pravděpodobně uvedeni v omyl.

„Nedostali informace o budoucí těžbě. Kdyby věděli, že se zde má v roce 2016 těžit, pochybuji, že by v lokalitě stavěli. S tím ale nic neudělám,“ konstatoval ministr. Na místě těžaře by se ovšem v okamžiku, kdy se v lokalitě začalo stavět, ptal, zda lidé o chystané těžbě vědí.

Nedostali jsme informace o těžbě, říkají Jenišovští

Nedostatek informací potvrzuje i Milan Tomeš, který si v těsném sousedství dnešního lomu postavil dům. „Starosta mi tehdy řekl, že se tady těžit nebude. V lokalitě měl být biokoridor,“ řekl Milan Tomeš.

O těžbě se dozvěděl až v okamžiku, kdy v říjnu 2013 vyjely na louku za jeho domem bagry. „Začali jsme zjišťovat, co se děje, a dozvěděli jsme se, že Báňský úřad vydal v roce 2010, tedy v roce, kdy jsme se do Jenišova přistěhovali, rozhodnutí o těžbě,“ doplnil.

Stejně jako mnoho lidí v obci věří, že se rozhodnutí Báňského úřadu podaří zrušit. „Je nepřezkoumatelné a vadné,“ dodal Milan Tomeš.

„Místní by rádi, abychom zpochybnili rozhodnutí našich předků. To ale vzniklo v jiné době a za jiných podmínek,“ komentoval situaci ministr životního prostředí.

Přislíbil, že iniciuje setkání obyvatel obce se zástupci báňského úřadu a těžaře, kterým je společnost Sedlecký kaolin. „Budu se všech ptát, co jsou schopni nabídnout a jak mohou kompenzovat vzniklé komplikace a nakolik je to technicky možné,“ řekl ministr životního prostředí.

Spekulovat o tom, jak jeho snaha pomoct lidem z Jenišova dopadne, ovšem Richard Brabec nechce. Nabídku setkání všech zainteresovaných stran vítá i předseda představenstva společnosti Sedlecký kaolin Vojtěch Zítko. „Od samotného počátku říkáme, že je třeba problémy řešit u jednacího stolu,“ reagoval na slib ministra životního prostředí Zítko.

Ložisko, které chce jeho firma začít těžit ještě v letošním roce, je největší ložisko kaolinu v Česku. Těžba by tu podle odhadů mohla probíhat až 40 let. Proti ní se ovšem na podzim 2014 při komunálních volbách postavili místní referendem. Proti se tehdy vyslovilo 91 procent obyvatel.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Najdete na iDNES.cz