Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí divadelníci připomněli zašlou slávu mariánskolázeňského hotelu

  10:54aktualizováno  10:54
Postarší pár tančí na terase a z dálky zní tlumená hudba. Elegantní zpěvačka na pódiu zpívá Dobrý den, majore Gagarine. Malý výlet do minulosti od předválečné noblesy přes socialismus zinscenovali mladí divadelníci o víkendu v Mariánských Lázních. Festival připomněl zašlou slávu Hotelu Panorama.

Divadelníci ze souboru Depresivní děti touží po penězích nastudovali hru inspirovanou filmem Loni v Marienbadu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"U nás v Mariánkách se moc kulturních akcí nekoná. Máme sice kino, divadlo, ale pro mladé lidi, kteří chtějí dělat třeba výstavy nebo koncerty, tady nic není. Už pár let hrajeme s kamarády amatérské divadlo. Před rokem jsme se potkali s pražským souborem Depresivní děti touží po penězích. Napadlo nás, že něco vymyslíme společně. Chtěli jsme ukázat, že i u nás jsou mladí lidé, kteří mají chuť oživit tohle město, kde chcíp pes," říká student filmové vědy, Jindřich Keil.

Půl roku s kamarády připravoval festival Loni v Marienbadu/Letos v Mariánkách, který nabídl rozmanitý program.

Fotogalerie

Páteční posezení v Městském muzeu bylo určené mladým lidem, kteří představovali své projekty z oblasti kultury, sportu, záchrany opuštěných obcí apod. V sobotu se v městském parku na společném pikniku sešli muzikanti,  kteří si nejen zahráli, ale také plánovali společné koncerty. Hrál DJ, probíhal kurz výroby vlastního foťáku a diskutovalo se o možnostech, které město lidem nabízí.

Večer byl ve znamení cesty do minulosti. Divadelní soubor Depresivní děti touží po penězích pod režijním vedením Jakuba Čermáka zavedl diváky přímo do Hotelu Panorama, který shlíží na město z vrchu Hamelika. Vtáhli je do hry, volně inspirované filmem Loni v Marienbadu.

"Ten film není přímo o Mariánkách, ale o atmosféře, která je pro lázně typická. Náhodná setkání, náhodné lásky, míjení a loučení. Pro takové představení se nám hodil Hotel Panorama, který už je pár let zavřený. Současný majitel byl vstřícný a nechal nás hrát po celé budově. Je to úžasné místo, kde jsou ještě původní interiéry z počátku minulého století. A taky tam zůstaly umakartové stoly a židle ze sedmdesátých let, kdy se do hotelu jezdilo na podnikovou dovolenou," říká Roman Hofman.

Projekt Think Big

Think Big je celoevropský program skupiny Telefónica, který pomáhá na svět nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Mladým lidé získají pro realizaci projektů nejen potřebou finanční podporu, ale i vzdělání a telekomunikační vybavení.

Logo Think Big, nadace společnosti Telefónica O2

V ČR řídí program Think Big Nadace Telefónica a ročně tak podpoří přes 300 projektů.

"Nám se tenhle zvláštní mix minulosti a současnosti moc líbil. Připravili jsme kostýmy, rekvizity na míru, přímo pro tohle místo. Hodně nám pomohla podpora z programu Think Big od Nadace Telefónica. Bez ní by se tak velká akce nedala zvládnout." dodává Roman.

Organizátoři mají spoustu plánů i do budoucna. Uvažují o dalším programu pro mladé hudebníky a chystají také reprízy divadelního představení.

"Jsme moc rádi, že se akce povedla. Donedávna tady nebyla skoro šance uspořádat něco takového. Město chce totiž za pronájmy divadla a dalších objektů tak velké částky, že to je nad naše síly. Třeba pronájem divadla je dražší než v Praze," podotýká Jindřich Keil.

"Teď se ale situace postupně mění a doufáme, že se situace zlepší. Je to přeci škoda, aby lidé z Mariánek museli jezdit za kulturou jinam. Já jsem tady prožil dvacet let a chtěl bych se sem vracet. Jezdím sice kvůli škole do Brna, ale sem mě to prostě táhne. Konečně to tady začíná ožívat a už nebudeme jen město, kde se konají jen koncerty na kolonádě," uzavírá Jindřich Keil.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Najdete na iDNES.cz