Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prázdniny jen kousek za hranicemi. Poznejte rarity nedalekého Bavorska

  9:06aktualizováno  9:06
Z Chebu trvá cesta do Bavorska ani ne půl hodinu, přesto jsou krásy této spolkové země mnohým turistům stále utajeny. České příhraničí nabízí k prozkoumání mnoho zajímavých míst. Mezi nimi třeba největší evropský skalní labyrint nebo muzeum vystavující raketoplán Buran.

Fernwehpark v Hofu, to je největší evropská sbírka cedulí a místních ukazatelů z celého světa. | foto: Archiv MAFRAMAFRA

Redakce MF DNES vybrala sedm tipů na výlety za hranice.

1.Malý Berlín jen kousek za hranicemi

Historie nenápadné vísky Mödlareuth, ležící zhruba 50 kilometrů od Aše, až nápadně připomíná historii Berlína. Vesnice se nachází na hranici Bavorska a Durynska, protože se ale obě spolkové země po válce staly součástí jiného sektoru, obci na téměř čtyřicet let rozdělil plot. Místní obyvatelé tak mezi sebou úplně ztratili kontakt. Po roce 1966 vznikla ve vesnici asi 700 metrů dlouhá betonová zeď.

Ta sice byla v roce 1990 stržena, její stometrový úsek se ale stal součástí venkovní expozice durynské části Německo-německého muzea. Pod širým nebem tu uvidíte také signální stěnu, strážní věže, původní varovné cedule, a dokonce i tank.

Na bavorské straně je ve venkovském stavení umístěna vnitřní expozice muzea, kde se dozvíte, jak totalitní režim ovlivňoval život místních obyvatel.

2.Skalní labyrint, který navštívil i Goethe

Uprostřed pohoří Smrčín u Wunsiedelu se nacházejí více než 300 milionů let staré obrovské skalní žulové bloky ohraničené jeskyněmi a soutěskami.

Toto místo, které připomíná skalní labyrint, odjakživa fascinovalo své návštěvníky. Dřív se ho ale lidé spíš obávali, dnes jej navštíví více než 100 tisíc turistů ročně. V labyrintu ze skal se mohou projít po okružní stezce, kde najdou mnoho odpočívadel a vyhlídek. Tato ojedinělá přírodní podívaná okouzlila i básníka Goetha, který místo několikrát navštívil a zkoumal.

3.Unikátní gotická katedrála v Řezně

Jediná gotická katedrála v Bavorsku, sv. Petra, stojí v Řezně.

Jediná gotická katedrála v Bavorsku, sv. Petra, stojí v Řezně.

Jediná gotická katedrála v Bavorsku, to je katedrála sv. Petra v Řezně. Její hlavní věž měří 105 metrů a je skutečnou dominantou města. Sedm set let stará katedrála se také chlubí největšími a nejtěžšími zavěšenými varhanami na světě, které váží téměř 37 tun.

Symbolem Řezna je také nejstarší dosud stojící kamenný most na sever od Alp. Ještě před pár lety po něm jezdila i auta a autobusy, nyní už je ale jen pro pěší. Historické centrum města je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

4.Ráj pro fanoušky techniky automobilů i letadel

Milovníci techniky si přijdou na své v Automobilovém a technickém muzeu v Sinsheimu. Kromě sbírky historických vozů tu uvidí i vozy Formule 1, stejně tak ale i původní letadla Concorde od Air France a ruský Tupolev TU-144. Muzeum v Sinsheimu je jediné na světě, kde si tyto dva dopravní letouny prohlédnete vedle sebe. Zajít tu můžete také do speciálního 3D kina s obřím plátnem, kde každou hodinu promítají jiný film.

Jen 25 minut jízdy od Sinsheimu se nachází Technické muzeum Speyer, které také nabízí množství lákadel. Mezi ty nejzajímavější patří původní raketoplán Buran nebo letadlo Boeing 747, po kterém se můžete i procházet. I tady lze navštívit kino, a to ne jen tak ledajaké. Nepromítají tu totiž na klasické ploché plátno, ale na obrovskou kopuli, což přináší netradiční filmový zážitek.

5.Pohled do hluboké historie

Ve městě Weissenburg, které leží přibližně 60 kilometrů jižně od Norimberku, se historii nevyhnete. Nejen že jde o jedno z nejstarších bavorských měst, zároveň se tu také kdysi rozkládala vojenská pevnost, která byla součástí hranice Limes Romanus. Ve městě se tak přenesete až do dob římského impéria.

V roce 1977 byly ve Weissenburgu objeveny dobře zachovalé pozůstatky římských lázní, které jsou nyní přístupné veřejnosti. Jen o pár let později tu objevili také poklad se 156 předměty, jako například spony do vlasů nebo zbytky zrcadel. Ty jsou nyní součástí sbírky v místním Římském muzeu.

6.Ojedinělá sbírka ukazatelů z celého světa

Fernwehpark v Hofu, to je největší sbírka cedulí a místních ukazatelů v Evropě. V parku s tisícovkami nejrůznějších cedulí nechybí tabulky označující obce, města, ale i ulice nebo poznávací značky. Součástí zvláštní výstavy jsou také cedulky slavných osobností, které na nich zanechaly své pozdravy. Z Čechů nechybí například Karel Gott.

7.Hof, město pro milovníky přírody

Koho už omrzely zoologické zahrady v blízkém okolí, může vyrazit do té v Hofu. Návštěvníky možná překvapí množstvím zvířat z exotických oblastí, jimž hrozí vyhubení. V zoo se také nachází prostorná obora, kde si mohou děti zvířata i pohladit.

V Hofu také najdete botanickou zahradu, kde jsou zastoupeny rostliny z celého světa, stejně tak jako ty už téměř vymizelé domácího původu. Zajímavostí je úsek léčivých bylin.

Obě zahrady jsou součástí městského parku Theresienstein, který byl v roce 2003 vybraný jako nejkrásnější park Německa.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz