Lidé v Karlovarském kraji se bouří proti rušení středních škol. Nechtějí, aby jejich děti musely dojíždět.

Lidé v Karlovarském kraji se bouří proti rušení středních škol. Nechtějí, aby jejich děti musely dojíždět. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Tisíce lidí se bouří proti plánu kraje zrušit čtyři střední školy

  • 3
Karlovarský kraj má v plánu zrušení čtyř středních škol. V ohrožení jsou gymnázia v Chodově a v Aši, střední průmyslová škola v Lokti a odborná škola v Nejdku. Lidé však podepisují petice, bouří se i kantoři a starostové obcí.

"Během pěti let ubylo 4 700 žáků. Školy dostávají o to méně peněz od státu, ale učitele nepropouští. Berou všechny studenty, i ty nekvalitní. Za těchto okolností nelze síť škol udržet," přesvědčuje veřejnost radní pro školství Vratislav Emler (hnutí Doktoři).

OHROŽENÉ ŠKOLY V KRAJI

Gymnázium a stření odborná škola Aš
Gymnázium a obchodní akademie Chodov
Střední průmyslová škola Loket
Střední odborná škola a střední odborné učiliště Nejdek

Starostové i ředitelé si však stěžují, že jim kraj ani nedal vědět, že se rušení má týkat právě jich. Zásadní protest zazněl naposledy z Lokte. Odsud má po 56 letech zmizet ústav s 310 žáky a sloučit se s Integrovanou střední školou technickou a ekonomickou v Sokolově. Vzniklý megakomplex by měl kapacitu 1 200 dětí.

Loketská ředitelka Dana Krulišová přitom tvrdí, že nemá s náborem dětí žádné problémy a nové obory - informační techniku - si studenti oblíbili. "Před deseti lety jsme věnovali kraji budovu školy za symbolickou jednu korunu s tím, že tak podpoříme vzdělávání. Tohle je od kraje nedomyšlený faul," zastal se jí starosta Jaroslav Hlavsa. Lidé podepisují petici proti zrušení školy.

Radní pro školství Emler argumentuje úsporami. Jenže zavřením průmyslovky v Lokti by ušetřil jen 1,6 milionu korun ročně z celkem 227 milionů, které kraj na školství vydává.

Loketský zastupitel Petr Zahradníček si je jistý, že rušení má jediný cíl: Naplnit ISŠTE Sokolov, kterou teď kraj za 380 milionů korun z Evropské unie rozšiřuje. "Ale proč na úkor Lokte? Je jasné, že tři sta žáků bude v megaškole v Sokolově chybět," říká Zahradníček.

Krajský radní takové argumenty odmítá. "Dvě třetiny studentů dojíždějí do Lokte ze Sokolova. Místo 90 žáků přijali v Lokti v září jen 66. Obě školy učí podobné obory a tedy si zbytečně konkurují," tvrdí Emler.

V Chodově už nasbírali dva a půl tisíce podpisů

Rušení škol patří mezi tři možné varianty, jak se může kraj s nedostatkem žáků vypořádat. Další možností je utlumit nebo přesunout některé obory jinam. Poslední variantou je nedělat nic. Kluby krajských zastupitelů už se s dokumenty a čísly seznámily a mají čtrnáct dní na to, aby se k nim vyjádřily.

"Za sebe říkám, že na rušení škol je brzo," dal najevo před pár dny hejtman Josef Novotný (ČSSD), který přišel do funkce právě z pozice ředitele ISŠTE Sokolov.

To ale ředitele, kantory ani rodiče příliš neuklidnilo. V Chodově organizují petici na záchranu zdejšího gymnázia a obchodní akademie. Podpisů už může být kolem 2 500.

"To, že nás kraj zařadil na zveřejněný seznam škol, u kterých se uvažuje o rušení, považuji za poškození našeho dobrého jména," stěžuje si zástupkyně šéfa chodovského gymnázia Martina Fenclová. I kdyby totiž na redukci nakonec nedošlo, může se kvůli pochybnostem do gymnázia přihlásit příští rok méně dětí, což znamená finanční ztrátu.

Ani chodovská škola se necítí na zavření. Má asi 300 žáků (průměr dětí ve třídě 24).

Učitelé a rodiče dětí z Gymnázia v Aši už hejtmanovi a radnímu Emlerovi poslali otevřený dopis. "Připravovaná koncepce potírá malé školy. Zbudou tu jen gigantické školy, které všechny ostatní spolknou," prohlásila ředitelka Lenka Kalčicová. Neumí si představit, jak by žáci dojížděli z ašského výběžku do Chebu.