Protikuřácký zákon ohrožuje dýmkaře, kouření jim trvá až hodinu a půl

  • 31
Déle než hodinu a půl dokázal kouřit dýmku Antonín Votava z Prachatic, čímž se stal vítězem soutěže v pomalém kouření dýmky v Mariánských Lázních. Nad podobnými soutěžemi se ovšem stahují mračna. Protikuřácký zákon totiž brzy i dýmkaře vyžene z pohostinství.

„Jako klubu nám to nevadí. Udělali jsme si klubovnu ve sklepě domu viceprezidenta klubu,“ uvedl Jiří Chvala, prezident mariánskolázeňského Klubu přátel a sběratelů dýmek PC Janeba, který letošní jubilejní ročník soutěže pořádal.

Se soutěžemi jako je Aprílové kouření to už ale bude horší. „Mnohé podniky, které nám v minulosti poskytovaly azyl, už přešly na nekuřácký provoz,“ vysvětlil prezident klubu. Ve Valech u Mariánských Lázní ovšem našli pochopení v hospůdce s poetickým názvem U březího vlka. „Vyšli nám zde vstříc a prostředí je prakticky ideální,“ pochvaloval si Chval.

Protikuřácký zákon měkne: výjimku dostanou zahrádky i e-cigarety

Ani do budoucna nehledí vysloveně pesimisticky. „Postavte se proti řece. Poteče jinudy. A tak si i Češi určitě najdou nějakou cestičku. A pak: destrukci, kterou lidstvo páchá samo na sobě už řadu let, žádný zákon nezastaví,“ zaprorokoval prezident mariánskolázeňského dýmkařského klubu.

Zajímavé je, že řadu vyznavačů kouření dýmky by do úst nevzala cigaretu. Jedním z nich je i Václav Soukup z Mariánských Lázní. Ač nekuřák, má na svém kontě titul mistra republiky v pomalém kouření dýmky. Vybojoval jej s časem 1:56 v roce 2011 v Českých Budějovicích. „Patřím ale k tolerantním nekuřákům. Kdybych přišel z hospody a nepáchl kouřem, mohla by si manželka myslet bůh ví co,“ řekl s úsměvem.

Mezi dýmkaře patří už déle než 15 let. Jeho domácnost zdobí na tři desítky nejrůznějších dýmek. „Každá z nich má svůj příběh. Některé jsem vyhrál na soutěžích, jiné mi dali kamarádi k narozeninám. A mám také kousky od výrobců, kteří už bohužel nežijí. Je to taková sbírka vzpomínek,“ láskyplně vylíčil své hobby.

Soutěžit v pomalém kouření dýmky je věda. Cesta k úspěchu začíná už před zapálením tabáku. Soutěžící mají pět minut na to, aby si kuřivo připravili podle svých představ.

„Je to know how, o které se nikdo rád nedělí. Někdo tabák cupuje na co nejmenší kousky, jiný dává přednost větším. Záleží na každém soutěžícím,“ popsal přípravy na soutěž Václav Soukup.

Na zapálení dýmky má každý maximálně dvě sirky a musí to stihnout do minuty. „A pak už jen udržovat požár,“ dodal Jiří Chval. Mezi jednotlivci se to nejdéle podařilo Antonínu Votavovi z Pošumavského klubu Prachatice, kterému dýmka hořela jednu hodinu, 36 minut a 24 sekund.

Mezi tříčlennými týmy hořel tabák nejdéle kuřákům z PC 70 Poděbrady. Ti dohromady dokázali dýmit celkem čtyři hodiny a čtyři minuty.