Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sokolovští sportovci musí městu vrátit dotaci. Nedokázali ji vyúčtovat

  17:12aktualizováno  17:12
Ve velkých potížích se ocitla Tělovýchovná jednota Baník Sokolov, která zastřešuje deset sportovních oddílů. Musí vrátit městu 130 tisíc korun jako trest za to, že dotaci chabě vyúčtovala. Nedokázala totiž přesně rozepsat, na co peníze použila.
Sokolovská tělovýchovná jednota musí městu vrátit dotaci. Nedokázala totiž přesně vyúčtovat, na co peníze použila. Ilustrační snímek

Sokolovská tělovýchovná jednota musí městu vrátit dotaci. Nedokázala totiž přesně vyúčtovat, na co peníze použila. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Sokolovská radnice už vydala na částku 130 tisíc korun platební výměr.

„Povinnost vrátit 130 tisíc je pro nás opravdu hodně velký problém. Musíme peníze sehnat do 10. října. Nevím, co budu dělat,“ reagovala předsedkyně Tělovýchovné jednoty Baník Sokolov Jana Škvarčeková. Potýká se prý s minusovým hospodařením, snaží se jednotu zachránit a sama brala výplatu naposledy za květen.

Sumu 130 tisíc korun dostala vloni TJ od města na práci s mládeží jako část výnosu z hazardu. Při kontrole a ani dlouho po ní ale nedokázala jednoznačně vysvětlit, na co peníze přesně použila. Předložila jen fakturu, jež svědčí o převodu 115 tisíc na účet její „dceřiné“ firmy Sportovní společnost Sokolov.

Z faktury jasně nevyplývá, na co peníze sportovci použili

Faktura obsahovala pouze jednu nekonkrétní větu, z níž kontroloři z radnice nedokázali vyčíst, jak kluby - od boxerů po stolní tenisty - s dotací naložily. Sportovní společnost zajišťuje služby pro TJ Baník proto, že jednota nemá vlastní zaměstnance.

„Důvod fakturace uvedený ve faktuře je natolik obecný, že z něj vůbec není zřejmé, o jaké plnění konkrétně šlo a na jaký účel byly peníze využity,“ stojí v červencovém platebním výměru.

Přišel trest. A to hlavně proto, že podle vedení města reagovala TJ Baník jen laxně a nebo vůbec na výzvy, aby chybu napravila. Předsedkyně jednoty Jana Škvarčeková prý kontrole řekla, že Sportovní společnost Sokolov naložila s penězi podle svého uvážení.

Jednota dostala čas vše vysvětlit. Neudělala to

Záležitost se vleče už řadu měsíců, prověrka se odehrála na přelomu března a dubna. Jednota dostala čas, aby vše vysvětlila a doplnila. Neudělala to. Ve stanovené lhůtě ani neodvedla zpět 130 tisíc a ani se proti platebnímu výměru neodvolala.

„Měla hodně šancí požádat o zmírnění sankce nebo doložit využití peněz. Ale nevyužila je,“ řekla mluvčí radnice Dagmar Mašková, která má poskytování grantů v Sokolově na starosti. Je to vůbec poprvé, co místní nesrovnalosti s vyúčtováním dotace zašly takhle daleko.

Starosta Zdeněk Berka přístup zástupců TJ nechápe. „Nereagovali naprosto na nic a je to pro nás záhada. Využili až poslední šanci, když požádali zastupitelstvo o prominutí sankce. To jsme ale pro výstrahu odmítli, aby si ostatní organizace nemyslely, že mohou s příspěvkem od města nakládat libovolně,“ uvedl Berka.

Šéfka TJ Škvarčeková zdůraznila, že peníze se neztratily a oddíly je dostaly. Svědčí o tom dodatečně předložená prohlášení předsedů jednotlivých klubů. O příliš stručném způsobu vyúčtování podle ní rozhodl výkonný výbor v době, kdy byla v jednotě ekonomkou a musela nadřízené poslechnout. Stěžuje si na některé lidi z městského úřadu.

„Jsou proti nám zaujatí. Na ulici řekli, že se postarají, aby jednotu zničili. Třeba po dvanácti letech město řeklo, že na obvykle dotované akce najednou peníze nedostaneme. Tím nás několikrát poškodilo,“ vadí Škvarčekové.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Opilý řidič zapadl dvakrát, na auto si bez dovolení půjčil bagr

Místo dopravní nehody, kde řidič zapadl s osobákem a později i s bagrem.

Hned dvakrát zapadl opilý řidič, který nezvládl jízdu na silnici u Bochova na Karlovarsku. Poprvé se svým autem,...

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

Najdete na iDNES.cz