Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chebskou ODS zmítají spory předsedy Lindy s jeho rivaly

  9:37aktualizováno  9:37
Zastupitel Chebu za ODS Petr Černý obvinil partajního kolegu a místostarostu Tomáše Lindu, že zfalšoval stranické usnesení, kvůli kterému byl odvolán jeho kolega Kuchař. Linda se brání a vidí v tom reakci na to, že zabránil, aby Cheb podpořil pěti miliony podnikatelské aktivity těchto politiků.

Tomáš Linda (vpravo), chebský místostarosta a předseda chebské ODS. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Padělaný dokument použil Linda podle Černého jako podklad k odvolání nepohodlného občanského demokrata Jana Kuchaře z výboru zastupitelstva a ze dvou komisí rady.

Když místostarosta a předseda ODS v Chebu Linda přednesl na radnici žádost o personální změny v orgánech města, oháněl se vnitřním usnesením místního sdružení ODS ze 14. listopadu loňského roku. V ten den ale sdružení o výměně svých lidí ve výborech města vůbec nejednalo. A Černý tvrdí, že o ní nejednalo nikdy.

"Jsem přesvědčen, že obsah důvodové zprávy byl panem Lindou zfalšován. Šlo o jeho samostatnou akci. Poškodil stranu a zastupitele záměrně uvedl v omyl," napsal Petr Černý v dokumentu, který má MF DNES k dispozici. Podle něj Linda hrubě porušil mravy i stanovy ODS a měl by rezignovat na všechny své funkce.

Paradoxní je, že se ODS výměnou Jana Kuchaře dobrovolně připravila o místo ve výboru pro sport a volný čas. Post přenechala člověku z jiné strany. Navíc Kuchař ani Černý (je předsedou tohoto zastupitelského výboru) prý předem o odvolání nevěděli.

O Lindovi Kuchař tvrdí, že nedodržuje dohody a patří mezi ty, kteří mají chuť se mstít. "Žádné usnesení ODS o tom, že mám být odvolán, neexistuje. Dodnes mi nikdo nevysvětlil, proč mě z výboru odvolali," řekl Kuchař.

Ve sportovním výboru poukazoval na to, že město dává do tělovýchovy minimum peněz z toho, co dostává od státu z hazardu. Kuchař, který je na odchodu z ODS, nebyl obyčejným členem ODS. Donedávna seděl v regionální radě, v nejvyšším krajském orgánu.

Spletl jsem datum, hájí se Linda

Tomáš Linda se hájí, že si jen popletl datum a že místní sdružení ODS o výměně ve výboru rozhodlo nikoliv 14. listopadu., ale už 5. září 2012. Výměna se týkala více lidí, nejen Kuchaře.

"To je celá věc, kterou pan Černý nazývá falšováním. Poslal mě před smírčí výbor ODS, který potvrdil, že takové usnesení existuje a že moje slova jsou pravdivá," vysvětlil Linda a ukázal rozhodnutí smírčího výboru, který se za něj postavil.

A okamžitě se do dvojice Černý - Kuchař obul v ostrém protiútoku. Oba prý už ani nechodí na schůze, nebyli schopni v ODS prosadit své názory, mají poškozenou pověst a asi se za ni stydí.

"Kuchař s Černým provozují plovárnu u přehrady Jesenice. Některými kroky jsem zamezil tomu, aby město ze svého rozpočtu podpořilo pěti miliony jejich podnikatelské aktivity. Firma pana Kuchaře navíc na pozemcích města načerno pronajímala reklamní billboardy za desítky tisíc korun ročně. Přišel na to majetkoprávní odbor města a pan Kuchař to dává za vinu mně," uvedl Linda.

Spory v ODS na Chebsku nekončí

Kauza je pokračováním sporů uvnitř ODS na Chebsku, které vyhřezly, když občanští demokraté zradili a odvolali svou vlastní starostku ve Františkových Lázních, a umetli tak cestu k návratu konkurenčnímu Ivo Mlátilíkovi (více čtěte zde).

Podle Jana Kuchaře se s Mlátilíkem spojil i Tomáš Linda. Když si pak oba na oblastním sněmu ODS věc ostře vyříkávali, málem došlo na pěstní souboj.

"Už jsem měl dost planých řečí Lindy a Mračka (okresní šéf ODS na Chebsku, pozn. red.) o tom, jak je všechno v pořádku. Přitom vím, kolikrát seděli s panem Mlátilíkem u něj doma a v restauraci. A vím, že se na sesazení starostky domluvili," popsal Kuchař, proč se s Tomášem Lindou už téměř na ničem v poslední době neshodl.

Kuchař v Občanské demokratické straně před pár dny skončil. Byl členem organizace ve Františkových Lázních, kterou výkonná rada ODS zrušila, protože její předseda Otakar Skala vydával časopis, ve kterém například Tomáše Lindu označil za kmotra a spoluviníka převratu na zdejší radnici (více čtěte zde).

"Jan Kuchař sám stojí za odvoláním paní Lenky Malkovské z postu starostky Františkových Lázní. I to byl ostatně jeden z důvodů pro odebrání licence místnímu sdružení ve Františkových Lázních," tvrdí Linda.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz