Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tomáš téměř nevidí, ale užívá si života. Sochaří, lyžuje, chce studovat

  17:27aktualizováno  17:27
Jen samé hodné lidi má kolem sebe téměř nevidomý Tomáš Šustr z Jáchymova na Karlovarsku. Maminka třináctiletého kluka Michaela Skálová si pochvaluje spoustu dobrodinců a říká, že jen ona na něj musí být nepříjemná. Je to ale v synově zájmu.

Třináctiletý Tomáš Šustr z Jáchymova téměř nevidí. Doma i ve škole mu teď pomáhá speciální počítač. | foto: Petr Orct

Když se Tomáš narodil s vrozenými oční vadami, tak lékaři rodičku upozornili, že syn může mít i mentální postižení, které souvisí s tím zrakovým. Osvědčilo se ale různé paměťové cvičení nebo skládání kostiček, nalezených na půdě.

„Doktoři mi doslova řekli, abych byla na kluka hnusná matka a nic mu neodpustila. Spoustu nocí jsem kvůli tomu proplakala, ale k něčemu to bylo,“ vzpomíná samoživitelka na krušné chvíle.

Samé opečovávání typu - nedělej to, já ti vše donesu nebo udělám, je podle ní špatné. Dítě si totiž musí odřít kolena, aby vědělo, že má mít ruce před sebou a ne v kapsách.

Maminku při kladení překážek podpořila i Tomášova mladší sestra, která má oči zdravé. Bratr totiž musí mít vše na svém místě, jinak by nic nenašel. Když se na Tomáše sestra naštvala, vše mu na poličce i na stole zpřeházela. Anebo nechala otevřený šuplík o který se Tomáš málem přerazil.

Výcvik k samostatnosti byl hodně důležitý, říká maminka

Tomáš, který má zbytky zraku a vidí rozmazaně, je velký sportovec. Díky výcviku k samostatnosti je v paralympijské reprezentaci v Olomouci. Když začal ve třech letech chodit, tak jej maminka u babiččiny chalupy na horách rovnou postavila na lyže. Hraje i goal ball - fotbal pro nevidomé.

Chlapec chodí v Karlových Varech od první třídy do Základní školy a Základní umělecké školy Šmeralova ulice, zaměřené na hudební a výtvarnou výchovu. Nyní je v osmé třídě a může se pochlubit vyznamenáním.

„Klobouk dolů před paní učitelkou Peroutkovou. Tomáš totiž ještě v první třídě neměl asistentku, takže učit jednoho zrakově postiženého mezi třiceti zdravými dětmi musel být pro učitelku masakr,“ myslí si maminka. Synovu učitelku z první třídy řadí mezi další Tomášovy dobrodince.

Když je nejhůř, hodný soused na lyžaře zakřičí

Mezi největší dobrodince patří soused, který má soukromou sjezdovku s vlekem. Na sjezdovce jezdí téměř nevidomý lyžař sám. Že musí brzdit, pozná na posledních padesáti metrech podle toho, že rozcinká zvukové návěstí - navěšená cingrlátka. A když je nejhůře, tak obětavý soused zakřičí, ať lyžař rychle zastaví.

Tomáše baví sochařství, protože si může cokoliv vymodelovat. Při výuce mu pomáhá přítomná asistentka. Mezi další hodné lidi, kteří pomáhají Tomášovi, řadí maminka i všechny chlapcovy spolužáky. Naučili se totiž, jak se mají chovat k postiženému chlapci. Pomáhají například při přesunu pomůcek ze třídy do třídy. Patří mezi ně i zvětšovací přístroj, jehož kamera přenáší obraz na monitor umístěný na lavici.

Nyní dostal Tomáš od Lions klubu Karlovy Vary příspěvek na speciální počítač. Lionisté na Tomášovu rodinu přišli úplně náhodou přes Zrakové centrum Plzeň. „Na počítač by mně určitě nezbyly peníze. Takový balík jsem neměla šanci zaplatit. Tento týden jsem dala jen čtyři a půl tisíce korun za brýle,“ uvedla Michaela Skálová.

Počítač pro nevidomé i slabozraké s hlasovým výstupem umí čtyřicetkrát až padesátkrát zvětšovat. Písmenko se tak objeví na celé obrazovce. Když je Tomáš po šesté vyučovací hodině unavený a vše má rozmazané, tak může doma počítač využívat jako slepé dítě. Hlas mu totiž přečte například údaje z nazvětšované mapy nebo z internetových stránek. Stačí jen kliknout myší.

„Mám z počítače hrozně velkou radost. Ve škole mi hodně ulehčí práci. Máma už nebude muset s paní asistentkou zdlouhavě skenovat sešity a knížky a zvětšovat je na velké papíry,“ uvedl Tomáš.

Zrak se mu stále zhoršuje a podle lékařů se s tím nedá nic dělat. Pražští lékaři řekli, že operovat nebudou, protože je stav beznadějný. Loňská operace na dětské oční klinice v Brně pomohla jen na čas. O to cennější je nyní nový počítač.

Po skončení deváté třídy by chtěl jít Tomáš na ekonomickou střední školu pro nevidomé v pražských Nových Butovicích. Bez vybavení speciálním notebookem by podle maminky neměl žádnou šanci.

Integrace prospívá všem, i Tomášovým spolužákům

Asistentka pedagoga Ladislava Matoušková si pochvaluje Tomášovu přítomnost v kolektivu ostatních dětí. „Vyrůstá s nimi a stárne, takže ho berou jako sobě rovného. Tomáš jim ve svých referátech přibližuje život nevidomých a slabozrakých. Je to úžasná věc,“ řekla.

I ona někdy Tomášovi vyhrožuje, aby si ji nepřál, pokud se do zítřka nenaučí určitou látku. Když asistentka jednou řekla, že si o čtyřicet kilogramů těžšího Tomáše přehne přes koleno, kluk dostal ohromný záchvat smíchu. Představil si totiž, jak si asistentka ohýbá jeho mamutí váhu přes nedávno operované koleno.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz