Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politice nerozumí ani nevolí. Přesto se číšnice ocitla na kandidátce

  8:30aktualizováno  8:30
O jednu stranu méně mají na výběr voliči v Sokolově. TOP 09 v pondělí, necelý týden před volbami, nečekaně stáhla svou kandidátku. Objevilo se podezření, že na ní jsou i dva lidé, kteří o tom ani nevěděli.
Na kandidátce TOP 09 v Sokolově se ocitli i lidé, kteří o tom vůbec nevěděli. Ilustrační snímek

Na kandidátce TOP 09 v Sokolově se ocitli i lidé, kteří o tom vůbec nevěděli. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Amatérsky a asi na poslední chvíli sháněla TOP 09 v Sokolově lidi, kteří byli ochotni reprezentovat ji v sokolovských komunálních volbách. Partaj má ve městě slabou základnu a na sedmadvacetičlennou kandidátku postavila jen tři své členy. Zbytek seznamu tvořili nestraníci.

Vedení TOP 09 odmítlo zveřejnit jména žen, které zatáhlo do politiky zřejmě omylem a nedobrovolně. MF DNES však zjistila, že jednou z nich je číšnice Andrea Fialová, předposlední s číslem 26 na kandidátce. Není si vědoma, že by souhlas straně dala a podepsala.

Žena zjistila, že kandiduje, až když jí domů přišly lístky

„Jak jsem zjistila, že kandiduju? Když mi domů přišly hlasovací lístky a našla jsem na nich své jméno. Bylo to velké překvapení. Já vůbec politice nerozumím a ani jsem nikdy nebyla volit. Vzteklý je kvůli tomu i můj manžel policista,“ řekla Fialová.

Jedna z žen telefonovala i na městský úřad, který volby organizuje. „Ptala se, jak se mohlo stát, že kandiduje a neví o tom,“ potvrdil Richard Přibyl, úředník z oddělení kanceláře starosty. Poradil stěžovatelce, že se může kandidatury vzdát, kontaktovat volebního zmocněnce strany nebo podat trestní oznámení.

Krajský předseda TOP 09 Petr Zahradníček pochybení přiznal. Potíže se sestavováním týmu popsal zjednodušeně tak, že kamarádka domluvila další dvě kamarádky. Pak se zřejmě přestaly přátelit a začaly se divit, protože prý kandidaturu nepodepsaly. Možná by podle Zahradníčka na kandidátce i zůstaly, ale do případu se vložil právník, který straně začal hrozit trestním oznámením.

„Tohle nemáme zapotřebí. Není možné tolerovat chyby při sestavování kandidátky v Sokolově, byť byly způsobeny neúmyslně. Stažením chceme předejít případným pochybnostem, které by se mohly objevit,“ uvedl Zahradníček. Když se o nesrovnalostech dozvěděl, TOP 09 na jeho pokyn volby v Sokolově vzdala.

Jak mohlo k fatální chybě dojít, ještě v úterý přesně nevěděl ani sokolovský předseda TOP 09 a lídr stažené kandidátky Jiří Beneš. „Funguje to tak, že máme v naší organizaci spolupracovníky, kteří zajišťovali podpisy. Ne všechny jsem mohl ověřit osobně.“

Místní organizace podle Beneše podezření prošetřuje a výsledek bude řešit na krajském sněmu. „Máme čtyři roky čas na to, abychom organizaci vybudovali na pevných základech. Jako předseda zvolený tři měsíce před volbami jsem tolik možností neměl,“ řekl Beneš.

Místní organizace v Sokolově podle něho byla v tristním stavu. Před čtyřmi lety kandidovala parlamentní TOP 09 spolu s nezávislými z Radnice středu. Uskupení získalo v městském zastupitelstvu 4 z 27 mandátů. Mezi nimi však nebyl žádný straník.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz