Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Revoluce měla spravedlivě trestat, ne odpouštět, myslí si tramp

  18:09aktualizováno  18:09
O tom, že komunisté nechali brutálně zmlátit studenty na Národní třídě v Praze, se Frank Nykl z Chodova na Sokolovsku dozvěděl až s dvoudenním zpožděním. A typicky na tehdejší dobu z vysílání rádia Svobodná Evropa a Hlas Ameriky.

Frank Nykl s cenou města Chodov. | foto: Martin Polák, MÚ Chodov

Ještě v sobotu 18. listopadu pomáhal na trampských zimních hrách v Libavském Údolí.

„Když jsme v neděli ráno odjížděli, zpívali jsme si v autobuse nahlas umlčené písničky Waldemara Matušky a Karla Kryla. Lidé, kteří s námi jeli, se napřed chovali zdrženlivě, ale pak roztáli a zpívali s námi. Když se pak celým autobusem nesla jedna ze zakázaných písniček Matušky Jó, třešně zrály…, otočil jsem se na šoféra autobusu, jestli se nezlobí. Ten odpověděl jednou krásnou větou: Mně Walda nevadí,“ vzpomíná Nykl.

Nikdo tehdy nevěděl, co přesně se v Praze stalo, panovala nejistota, jak se zachovat. „V pondělí ráno jsem jel do práce a v autobuse se nějaká soudružka začala rozčilovat, co že si prý ti študáci dovolují, my na ně platíme a oni manifestují. Nastalo ticho, nikdo nic neřekl, až v tom se ozval jakýsi silný hlas: Drž hubu, soudružko! Tak se zarazila a zmlkla.“

Frank Nykl tehdy pomáhal založit Občanské fórum v patnáctitisícovém Chodově. V továrně Chodos, kde pracoval, se vstupem do OF neuspěl.

„Bylo mi ale řečeno, že je to záležitost dílovedoucích zástupců ROH, a protože jsem nebyl řádně zvolen a nebyl jsem v KSČ, nikdo se se mnou nebavil a do OF jsem se nedostal. KSČ se ještě držela u moci,“ dodal.

Chodov nespěchal s odstraněním sochy Lenina

V bouřlivém období se stal členem OF v Chodově. Spolu s hrstkou kolegů a několika rozumnými členy tehdejšího národního výboru se mu podařilo udržet v hornickém městě klid bez jakéhokoliv vyřizování účtů.

„To, že se o těchto věcech nepíše ani v historických knížkách o Chodově, není naše vina. My jsme jen zadarmo pomáhali lidem. Zda se nám to podařilo, to ukáže historie,“ řekl Nykl.

Podle svých slov bojoval s pohrobky komunistů. Chodov patřil v širokém okolí mezi poslední města, kde se odstraňovala socha Lenina, ke které komunisté vzhlíželi s téměř nábožnou úctou. Deset let trvalo, než si Chodov připomenul pamětní deskou osvobození americkou armádou.

„Jen se mi nepodařilo změnit název náměstí ČSM na náměstí generála Pattona,“ povzdechl si Nykl. S politikou Frank Nykl skončil ve chvíli, kdy se začalo bojovat o židle ve vedení města a výnosné funkce. Deziluze přišla zhruba pět let po listopadu 1989. Tomu nerozuměl a rozumět ani nechce.

Dnes, pětadvacet let po revoluci, ale neskrývá své rozhořčení nad současným vývojem. „Kdo nekrade a nelže, nemá dneska šanci,“ tvrdí Frank Nykl. Podle něj nebyli komunisté za své činy v minulosti potrestáni. Všichni se začali honit za penězi a mocí.

„Když se dělá revoluce, tak se má spravedlivě trestat. Jenže lidé z předrevoluční doby jen převlékli kabáty, zůstali na svých místech, případně dostali ještě vyšší posty,“ povzdechl si. Navíc podle něj nová mladá nastupující generace politiků od těch starých přebírá stejné metody.

Jediný, kdo podle něj vždy stál za svým slovem, byli trampové. „Minulý režim o nich měl jen urážlivá slova a mlčelo se o nich. A to se moc nezměnilo ani dnes,“ dodal Nykl.

Autor:Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Cheb ruší v problémové ulici dávky na bydlení. Přibylo drog i záškoláků

(Ilustrační snímek)

Cheb se připojí k městům, která ve vybraných lokalitách nebudou vyplácet doplatky na bydlení. Opatření zavede v...

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Loučení se sezonou čeká na lyžaře v Krušných horách až po Velikonocích

O svátcích bude otevřený i areál na Bublavě, a to včetně černé sjezdovky, ovšem...

Ačkoli byl v úterý první jarní den, změna ročního období zatím není v krušnohorských skiareálech příliš patrná. Díky...

Najdete na iDNES.cz